A levegő ura + VIDEÓ
Illés Renátó táncos, akrobata, tornász, az első selyemakrobatika (silk-tissue) magyar bajnokság kétszeres aranyérmese (egyéniben és párosban), és különdíjasa. A Baross Imre Artistaképző tizennyolc éves végzős hallgatója négy szeren nyújt egyedülállót: a levegőben tissue és kocka, a talajon handstand (kézenállás-akrobatika), valamint a rhönrad (a nagy kerék) virtuóza. A fölöttébb komoly fiatalember élsportoló és művész.
eFBé Karrierje tánccal indult, ám a titkos álom, az artistaság is hamarosan valósággá vált. Renátó jelenleg a Baross Imre Artistaképzőben az utolsó vizsgaelőadására készül, ám az iskolapadban is helyt kell állnia, hiszen az idén érettségizik. Feszített progamját tekintve úgy tetszik: egy nap huszonöt órából is állhat... Ennek köszönhetően két tétel, és három próba között még beszélgetésre is maradt idő.NÉVJEGY Illés Renátó, artista, légtornász. Tizennyolc éves, a Baross Imre Artistaképző végzős hallgatója. Kétszeres magyar bajnok selyem-akrobatikában (egyéni, páros). Edzői: Ócsai Erzsébet, Vincze Tünde, Hegedűs Zoltán. Hobbi: tánc, zene, röplabda. Kedvenc könyv: L. J. Smith műve, a Vámpírnaplók. Példakép: Nagy Ferenc, a korábbi iskolatárs, aki jelenleg az Abu Dhabi Ferrari World cirkuszának művésze.
– Hogyan kerültél közelebbi kapcsolatba az élsporttal? – Ötéves koromban aerobik-féle tánccal kezdtem, az után jött a hip-hop. Tanultam show-táncot is, ám a hip-hop maradt a fő irány. Szóba került a szertorna is, de sajnos Békéscsabán akkor sem volt, és most sincs férfi tornaszakosztály. Arra nem volt esély, hogy felköltözzünk Budapestre, s édesanyám annyira fiatalon biztosan nem engedett volna el egyedül a fővárosba. Szüleim néptáncosok voltak, egy párt alkottak. Én az artista pálya felé kacsingattam, de anyu azt mondta, nem lehetek artista, ezért úgy döntöttem, hogy táncos leszek.Rhönrad Más néven keréktorna, Németországból ered, gyökerei az 1920-as évek közepéig nyúlnak vissza. A két méter átmérőjű, 40-60 kg súlyú kerékkel a tornászok nem elsősorban gurulnak, hanem a keréken, illetve a kerékben mutatnak be különböző nyújtó- és bukfencgyakorlatokat. Handstand Nem egyszerű kézenállás: egy erre a célra készített speciális asztalon kell kézen állni, spárgázni, nyújtani. A silk-tissue-ról ITT.
– Milyen lemondásokkal járt az elmúlt hat év? – Lehet, hogy furán hangzik, de nagyon sok mindenről lemondtam, ezzel együtt, legalább ugyanennyit kaptam. Játszótér, haverokkal „lógás”, később a bulizás soha nem jöhetett szóba, a „gyermekkor” nekem, nekünk kimaradt. Amikor még Békéscsabán táncoltam, ott is edzések voltak délután, az egy-két szabad órát a tanulásra fordítottam.Vadady Ágnes-díj A Garabonciás Alapítvány, amely ifjúsági kulturális-művészeti tevékenységet folytat, az általa működtetett Garabonciás Gyermek- és Ifjúsági Együttes alapító koreográfusa emlékére 2009-ben Vadady Ágnes-díjat alapított. Az elismerést azok a 16-18 éves fiatalok kaphatják, akik a mozgásművészet valamelyik ágában, tanulóként kiváló eredményt értek el. Illés Renátó tizenhét évesen, 2009 áprilisában, az első díjátadón kapta meg a kitüntetést, egyedüli artistaként, három táncos társaságában.
– Mennyire kapsz szabad kezet a gyakorlataid összeállításában? – Úgy érzem, elértem azt az évek során, hogy a tanáraim megbíznak bennem annyira, hogy az én kezembe adják a gyakorlatok összerakásának feladatát. Természetesen tőlük is kapok segítséget, s nélkülük nem is döntenék. A kosztümöket már én tervezem, a zenét is én keresem, a koreográfiát pedig közösen rakjuk össze a koreográfussal. Amikor az említett négy szer közül a kedvencről kérdezem, érzem, hogy nehezen tud dönteni. Mindegyikkel együtt él, így négy „legjobb barátja” van: a kocka, a rhönrad, a handstand-asztal, és a selyemszalag. – A kocka a legújabb, talán ezért van most a csúcson... Azért szeretem mind a négy szert, mert már annyira a társaim lettek, hogy önmagam lehetek mindegyikben. „Hagyják”, hogy érvényesüljek.A Cirque du Soleil (A Nap Cirkusza) 1984-ben alapították, montreali székhelyű cirkusz. Egyértelműen az teszi unikummá, hogy a mozgásművészek és az akrobaták munkájára támaszkodik, állatszámok nem szerepelnek a repertoárján. Ha az általában hatvanfős társulat nem a világot járja éppen, akkor Las Vegasban mutatja be valamelyik világsikerű produkcióját. Tavaly Magyarországon is bemutatkozott. A műsor előkészítői között ott találjuk Vincze Tündét, a Magyar Légtornász Egyesület alapító elnökét, valamint Markocsány Lórántot, aki jelenleg a társulat tagja. Korábbi produkciójuk, az Algeria főcímdalára Geszti Péter írt magyar szöveget: ez a Magyarország című dal.
– Edzősködés, tanítás? – Elég régen kijelentettem, hogy tanítani biztosan nem fogok. Ehhez képest a mostani rhönradcsoportot nagy részben már én készítettem fel, miután a mesterünk rám bízta őket. Hihetetlen érzés, hogy a fiatalok hallgatnak rám, elfogadják a tanácsaimat, megcsinálják, amit kérek. És amikor látom őket produkció közben, akkor elragad a pillanat, mivel akkor döbbenek rá, hogy őket én tanítottam...Renátóról mondták Vincze Tünde, a Magyar Légtornász Egyesület elnöke, Renátó tissue-mestere: Renátó egy kimagaslóan tehetséges fiatalember. Öröm vele dolgozni, mint edzője elmondhatom: ritkán van szerencsém hasonló kategóriájú versenyzőhöz. Nagyon büszke vagyok rá, hogy az első országos tissue-bajnokságon két kategóriában is aranyérmet szerzett. Hihetetlen kitartással, akaraterővel és mozgáskultúrával rendelkezik. Úgy érzem nagyon szép jövő vár rá és kívánom neki, hogy valóra váljanak az álmai. Lőrincz Alexandra, a Baross Imre Artistaképző tanulója, Renátóval párosban a selyem-akrobatika magyar bajnoka: Kedves, őszinte, segítőkész . Rám sokkal jobban odafigyel, mint saját magára. Ha valami gondom, bajom van, mindig meghallgat és számíthatok a tanácsaira!