UtánpótlásSport
2024. december 23.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Röplabda

2015-04-21 09:40

A sportág újratervezése

A leendő szakmai igazgatónak köszönhetően nagyobb figyelmet kap a röplabda-szövetségben az utánpótlás. A cél az, hogy ne csak kiugró évjáratok legyenek, hanem tudatos rendszerben, folyamatosan jöjjenek az eredmények. Poór Csaba elnök szerint 2020-re lehet megfelelő számú, minőségi fiatal játékosunk.

Nagy-Pál Tamás Nemrég honlapunk is beszámolt róla (ITT), hogy jelentős szervezeti átalakítást hajtottak végre a szövetségben, minek következtében megszűnik a főtitkári poszt, és két szerepkörre bomlik. A tisztséget eddig betöltő Ludvig Zsolt szakmai igazgató lesz, míg az ügyvezetői teendőket – amely a sportág eladhatóságát helyezi előtérbe – Lukács László látja el. Poór Csaba elnököt kérdeztük arról, hogy a változások miben érintik az utánpótlást:
poor_csaba
poor_csaba
„A szakmai igazgatói poszt betöltésével a mostaninál sokkal nagyobb figyelmet kap. Olyan digitális felmérő rendszert dolgoztunk ki, melyben különböző paraméterek alapján kerülnek be az utánpótláskorú gyermekek. Még dolgoznak rajta a szakemberek, de az biztos, hogy az adatbázis által már nemzetközileg is összehasonlíthatóvá válnak fiataljaink a kortársaikkal. A minőségi utánpótláshoz ez is szükségeltetik, hiszen így az edzők minden információhoz hozzájuthatnak a tehetségekről.” Ludvig – amellett, hogy a tervek szerint a MOB utánpótlás sportági vezetői feladatait továbbra is ellátja – azért is felel, hogy a válogatottak elért eredményei fenntarthatók legyenek. „Megvan a megfelelő rálátása az utánpótlásra. Meg kell találnunk azokat a gyerekeket, aki biztosítják, hogy ne csak egy-egy kiugró évjáratunk legyen, hanem tudatos rendszerben, folyamatosan jöjjenek az eredmények.”
Ludvig Zsolt
Ludvig Zsolt
Amihez persze a sportág népszerűsítése is elengedhetetlen a fiatalok körében, hiszen szélesíteni kell a tömegbázist. „Friss élményként mondhatom, hogy a pécsi a Sport legyen a Tied!-programon rengeteg gyermek érdeklődött nálunk. A Röpsuli elnevezésű programunkra ötvenöt millió forintot nyertünk az EMMI-től, így nagyjából száz iskolába tudunk elvinni –négyszázezer forint értékben – sportági felszereléseket, és kis meglepetésekkel is készülünk a diákoknak .” A szövetség nemrég azt is bejelentette, hogy a klubok az év első felében 57 millió forint műhelytámogatásra pályázhatnak, melyből 28 milliót az utánpótlásra kell fordítaniuk. „Mi azt szeretnénk, ha ezt az összeget a fejlődésre: több terem bérlésére vagy az utánpótlásedzők bérezésére költenék. Sajnos, egyelőre az a tapasztalat, hogy az életben maradáshoz kell inkább. Ezért szükséges megtalálnunk újabb támogatási formákat, hogy ne csak a túléléshez tudjunk hozzájárulni.” Végül arról érdeklődtünk, hogy mikor lehet ezeknek az intézkedéseknek először kézzelfogható eredménye? „Csak hosszú évek múlva, hiszen három évtizedes lemaradással küzdünk. Szisztematikus, aprólékos munka vár ránk. Kétezer-húszra lehet akkora mennyiségű minőségi fiatalunk, hogy ott lehessenek válogatottjaink kontinensviadalokon, és eredményt is érhessenek el. A jelenlegi kezdetleges állapotainkat hűen tükrözi, hogy például még azt sem tudjuk pontosan megmondani, hány néző látogat ki egy-egy bajnoki mérkőzésre. Szóval, komoly feladatok várnak ránk.”