UtánpótlásSport
2024. november 29.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Kajak-kenu

2014-02-12 20:23

Célkeresztben: Moszkva, Szeged

Ha túl sok a nagy nemzetközi feladat, arra kell ügyelni, nehogy bekavarjon egyik a másiknak. A kajak-kenu felnőtt- és utánpótlás-mestere azonban - ahogy kell - összehangolta a célokat. A csúcsteljesítményre a július 17-én rajtoló szegedi ifjúsági és U23-as vébén és az augusztus 6-án kezdődő moszkvai felnőtt-világbajnokságon van szükség. Mindent ennek kell alárendelni.

reb Befejeződtek a téli erőfelmérők, és a válogatottak nemsokára külföldi, melegvizes edzőtáborokban folytatják a kemény munkát. Kíváncsiak voltunk, milyennek ítéli a fiatalok teljesítményét az evezős edzések elkezdése előtt Hüttner Csaba utánpótlás szövetségi edző. „Az ifjúságiakat még decemberben hívtuk össze Tatán és Dunavarsányban, erőfelmérőkkel megspékelt összetartásra – mondta. – Abszolút jó eredményeket kaptunk: kivétel nélkül mindenki szépen fejlődött az előző évi teljesítményhez képest.” Ennek a korosztálynak már csak az iskolai elfoglaltságok miatt sem tudnak több közös programot szervezni. Akik magántanulók, vagy más módon meg tudják oldani, hogy hiányozhassanak az iskolából, azok közül többen február második felében vagy március elején Portugália, Horvátország és Sevilla felé veszik az irányt (a felkészülés "kihelyezett" szakaszát a szövetség vagy a klub finanszírozza). Akárcsak az U23-as korosztály tagjai, akik a spanyolországi helyszín mellett Montebelóban (Portugália) és Sabaudiában (Olaszország) töltenek el maximum három hetet. Ennek a korosztálynak a felnőttekkel együtt két felmérőt is tartottak, amin jól is szerepeltek: az ifjúsági világbajnok kenus Hajdu Jonatán (17) például a súlyzós részt leszámítva minden számban (úszás, különböző futások) a legjobb ötbe került, Takács Kincső (20) pedig a futószámokat nyert, hogy csak két példát említsünk.
hajdu_jonatan_mkksz
hajdu_jonatan_mkksz
„Az eredményeket látva úgy ítélem meg, jól sikerült a téli alapozás, mindenki előrelépett magához képest, és bár ezek nem vérre menő csaták voltak, szinte mindenkiből előjött a versenyszellem – tette hozzá Storcz Botond felnőtt-vezetőedző. – Örülök neki, hogy a fiatalabb versenyzőink is kitűntek egy-egy eredménnyel, és noha ezek a számok nyilvánvalóan nem határozzák meg a nyári vizes helyezéseket, abból azért megmutatnak valamit, hogy ki milyen alapot rakott le az elmúlt hónapokban.” A két szakember egyeztetése nyomán egyértelművé vált, hogy az egészéves munka és a figyelem középpontjában az augusztus 6-án kezdődő moszkvai felnőtt-világbajnokság áll. Ez azonban nem zárja ki a szereplést a július 17-én rajtoló szegedi ifjúsági és U23-as vébén. Azok a versenyzők, akik már a felnőttek között is megmutatták oroszlánkörmeiket, de még a korosztályukban is indulhatnak, elvileg mindkét világversenyen szerepelhetnek. Az viszont biztos, hogy a július 11-én induló brandenburgi felnőtt Európa-bajnokság nem fér össze a szegedi vízre szállással. „Mondani sem kell, mennyire fontos, hogy hazai pályán jó eredményeket érjünk el. De nemcsak emiatt fontos a sikeres szereplés: szeretnénk, ha fiataljaink feldobva, pozitív energiákkal feltöltődve utaznának a moszkvai világbajnokságra.” De az utánpótlás-vezető azt is elmondta: nincs külön praktika a felkészülésben amiatt, hogy Szeged fogadja a világ legjobbjait. Annyit változtattak, hogy az U23-as korosztálynak kevesebb válogatót tartanak, mint tavaly: ne kelljen túl sokszor csúcsformába kerülniük. Itt jött elő a kérdés, mennyire nehéz viszonylag rövid időn belül (a korosztályos és felnőtt vb között három hét lesz) kétszer is csúcsformába lendülni? „A sprintereknek ebből nincs probléma, ők még a Világ Kupákat is végigversenyzik. Ezer méteren ez már nehezebb feladat, ott azért szükség van komolyabb utóalapozásra is. Alapesetben, ha például tengerentúlon lenne a vébé, ahol időeltolódás nehezíti a helyzetet, nem férne bele. De így, hogy gyakorlatilag autóba ülünk, és elutazunk Szegedre, ahol amúgy is edzünk, nem lehet belőle probléma.”