Hatékonyan működik a Produktivitás 2.0 program
A Magyar Labdarúgó Szövetség 2021-ben bevezette a Produktivitás 2.0-t, amely a kisebb klubokban végzett nevelőmunka eredményességét abban méri, hogy a fiatalok mennyi játéklehetőséget kapnak a kiemelt utánpótlás-bajnokságok együtteseiben, valamint a korosztályos válogatottakban. Az új rendszer nagyon népszerű volt a kisebb klubok körében, hiszen azok is támogatáshoz juthatnak, akik a kezdetektől felkészítik a gyerekeket, és 14 éves korban „adják tovább” a játékosokat az akadémiáknak.
A Nemzeti Sport részletes cikkben ismertette a Produktivitás 1.0 szabályait és adatait, mi viszont a 2021-ben bevezetett Produktivitás 2.0-val foglalkozunk. A fiatalabbakat nevelő klubokat, az úgynevezett kis-szekciót az alapján díjazza Magyar Labdarúgó Szövetség, hogy az általuk nevelt játékosok az U16-os, U17-es és U19-es kiemelt bajnokságokban, valamint a korosztályos válogatottakban hány percet játszanak. Ez a rendszer a játékosokat 6 és 14 éves koruk között nevelő egyesületeket értékeli, támogatja. A támogatások összegét egészen könnyű kiszámolni: minden lejátszott perc egy pontot ér, aminek darabja után 750 forint illeti meg a klubot.
Nem meglepő, hogy a nevelőműhelyek körében rendkívül pozitív fogadtatása volt a Produktivitás 2.0-nak. A sportvilágban gyakran mostohaszerepet betöltő kisebb utánpótlás-egyesületek örökké azzal a problémával küzdenek, hogy a nagyobb klubok elviszik a legtehetségesebb játékosaikat, majd learatják a babérokat, viszont akik az alapokat megtanították, el vannak felejtve.
Az MLSZ régen várt finanszírozási modellt vezetett be, pontosabban befoltozta azt a lyukat, amitől hiányos volt az addigi szabályozás. A teljes futballképzést átfogó támogatási program azért is fontos, hogy a sportág egyetlen szereplője se érezze, hogy nem becsülik meg a befektetett munkát és az eredményt.
Az mlsz.hu-n bárki számára elérhető a produktivitási rendszer adathalmaza, azon belül az aktuális erősorrend. Némileg meglepő lehet, hogy a rangsort a Nyíregyháza vezeti, amelynek felnőttcsapata jelenleg a másodosztályból igyekszik az NB I-be. Mindenesetre az északkelet-magyarországi klub utánpótlás-nevelése „elsőligás”, hiszen 153 361 ponttal vezeti az összetett, három évet átölelő listát, sőt az aktuális évadban is éllovas.
A második és a harmadik helyen az UTE és a Ferencváros áll, a két csapat között kevesebb mint 1000 pont a különbség. A vidéki bázisok pedig kifejezetten erősek: előkelő pozícióban találjuk a Győrt, a Pécset, valamint a Békéscsabát és a Kaposvárt is.
Kissé meglepő lehet, hogy a Produktivitás 1.0 számítása szerint a legeredményesebb munkát a Puskás Akadémia végzi, a 2.0 listáján viszont mindössze a 19. helyen áll. Ezt az magyarázza, hogy a felcsúti klub sok esetben olyan játékosokkal tölti föl az U16-os, U17-es és U19-es bajnokságban szereplő csapatát, akik 14 éves koruk előtt máshol futballoztak. A jelenség persze az akadémiák természetes működéséből fakad, mivel igyekeznek a legtehetségesebb labdarúgókat „begyűjteni”, hogy náluk fejlődjenek, és legyenek eredményesek. Az előbbieket alátámasztja, hogy az MTK Budapestet vagy a Budapesti Honvédot is jóval hátrébb találjuk a „kis-szekció” sorrendjében, mint a nagyobbak között.
Éppen ezt a helyzetet hivatott kiegyensúlyozni a Produktivitás 2.0, amely lényege: ne érje kár a 6 és 14 év közötti fiatalokat nevelő egyesületeket az akadémiai szisztéma miatt. Pillanatnyilag úgy tűnik a szándék sikeresen célba ér.
(Kiemelt képünkön: A Nyíregyháza vezeti a Produktivitás 2.0 pontrangsorát Forrás: nyiregyhazaspartacus.hu)