A magyarországi Goju-Ryu Karate-Do Szövetség november 26-án, szombaton rendezi, a tizenhatodik WKF karate-diákolimpiát. A verseny apropóján a szövetség elnökével, Harsányi Lászlóval beszélgettünk. Szekeres Zsolt A rangos versenyt a Magyar Karate Szövetség és Magyar Diáksport Szövetség megbízásából a magyarországi Goju-Ryu Karate-Do Szövetség szervezi, amelynek helyszíne a Budapest Szabadidő-, Kulturális- és Sportcentrum.
A diákolimpia történetére és jelenére vonatkozó kérdéseinkre Harsányi László, a goju-ryu szakszövetség elnöke válaszolt.
– Csak úgy általánosságban: mit lehet tudni a karate diákolimpiáról?
– A mostani lesz a tizenhatodik diákolimpia. Tizenhat éve ismerkedtem meg dr. Iglói Lászlóval, a Magyar Diáksport Szövetség akkori főtitkárával. Üdítőzés, beszélgetés közben jött a verseny ötlete, mivel a szövetség programjában akkor még nem szerepelt a karate. A verseny szép bemutatókkal fűszerezve lezajlott, a szövetség pedig jelezte, hogy továbbra is lesz helye a karaténak a diákolimpián. Az ok: a versenyen részt vevő, rengeteg gyerek, a magas szintű mozgáskultúra, valamint a rend és a fegyelem. Ezzel pedig úttörőkké váltunk, mivel nem sokkal később ugyanezen a vonalon elindult a kyokushin, a kickbox, a knock-down és a taekwondo is: saját versenyszabályai alapján kialakította a diákolimpiai versenyrendszert.
– Az utóbbi években mennyire volt népszerű a diákolimpia?
– Volt olyan időszak, amikor nyolcszázötven induló vett részt. Mivel azonban ez a rengeteg karatéka a rendezés szemszögéből egy napra túl sok, szétbontottuk a versenyt: volt Nyugat-, Kelet- és Közép-Magyarországi elődöntő, és ezekről a területi viadalokról jött az első négy helyezett az országos döntőre. A gazdasági világválság azonban bennünket is elért, emiatt megszüntettük a területi rendszert, és újra központosítottuk a versenyt.
– A területi elődöntők megszüntetésével csökkent az érdeklődés, vagy a korábbi évekhez hasonlóan most is magas a részvétel?
– Szerencsére, túl nagy mértékű csökkenés nem következett be. Ennek persze az is az oka, hogy a Magyar Karate Szakszövetség két minősítő-versenyformát működtet a gyermek- és ifjúsági korosztálynak: az egyik a magyar bajnokság, a másik a diákolimpia. Egyszóval, a hétvégi versenyre is rengeteg karatékát várunk.
– Végezetül melyek azok a korosztályok, amelyekre nagy átlagban a legtöbb nevezés érkezett?
– Általában a tíz, tizenegy, tizenkét, tizenhárom éves korosztályok a legnépszerűbbek. Ezen belül pedig - megkockáztatom: - a 11 és a 12 évesek mezőnye a legnépesebb…
A 2011-es WKF karate diákolimpia teljes menetrendje elérhető ITT.