UtánpótlásSport
2024. december 27.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Triatlon

2011-12-28 22:54

Héraklésztől az olimpiáig

A hazai utánpótlás helyzete még midig nem mondható túl fényesnek, de az utóbbi évtizedben fejlődésnek indult. Ennek egyik letéteményese a Nemzeti Sport Intézet által támogatott Héraklész-program.

rokriszta Az utánpótlás-nevelési stratégia első elemeként 2001-ben indult tizenhárom sportággal a Héraklész-bajnokprogram. Az alapvető cél az volt, hogy a felnőtt kor küszöbére érve olyan versenyzők kerüljenek ki, akik elérik a korosztályos nemzetközi színvonalat. A projekt ennek értelmében a tizennégy és tizennyolc év közötti versenyzők eredményes, hosszú távú felkészülésének kezdeti szakaszát segíti. Erre alapozva nőtte ki magát 2006-tól a 19-23éves korosztályt támogató Héraklész-csillagprogram.
Az utánpótlás-támogató Héraklész-programnak a triatlonban betöltött szerepéről beszélgettünk Verrasztó Gabriella programvezetővel. — Mióta szerepel a triatlon ebben a projektben? — Már a Bajnok-program indulásától, 2001-től benne vagyunk, és természetesen a Csillag-programnak is a kezdetektől részesei lehetünk. Jelenleg ötvenegy sportolónk szerepel a Héraklész-programban. — Kik döntik el, illetve hogyan dől el, ki kerül a támogatottak közé? — Nagy előnye ennek, hogy nagyrészt szabad kezet ad a szövetségeknek. Ennek értelmében a létszámról is a szövetség dönt. Az előző évi országos bajnokság eredményei és a ranglistás helyek alapján kapunk egy bő, több mint ötvenfős keretet. Ezután szakmai bizottság elé kerül a névsor, akik egyenként értékelik a gyerekeket. A döntés több szempont alapján történik. Természetesen számítanak az említett eredmények, a fejlődés, és figyelembe vesszük a fiatalok környezetét is. Fontos szempont, ki mekkora csoportban dolgozik. Aki például egyedül edz otthon, előnyt élvezhet a hasonló eredményekkel rendelkező gyerekkel szemben, aki egyesületben sportolhat. — Meddig vehet részt egy versenyző a programban? — Többnyire hét-nyolc éven keresztül, hiszen a Héraklész-program a tizennégy és huszonhárom év közötti fiatalokat támogatja. Ez évente durván tíz-tizenkét fős változást jelent a Bajnok- és Csillag-programban egyaránt. — Mit ad a támogatási rendszer a gyerekeknek? — A programnak több pillére van. A kiválasztott sportolók felkészítése alapvetően továbbra is az egyesületekben történik, de folyamatosan szervezünk központi edzőtáborokat. A fiatalabbaknak természetesen csak két-három naposakat itthon, de a juniorok már három-öt napot is eltölthetnek adott esetben külföldön is. Minden korosztályról elmondható, hogy nagyon szeretik ezeket a táborokat. A program keretében főfoglalkozású edzőt - amilyen én is vagyok - és szerződéses trénert is kapnak a szövetségek a Nemzeti Sport Intézet támogatásával. Emellett folyamatosan mérjük és értékeljük is a gyerekeket. Támogatja a projekt a sportolásukhoz szükséges tárgyi eszközök vásárlását, sportinformatikai rendszer működtetését és a sportegészségügyi ellátásukat is.
— Milyen eredmények igazolják a fejlődést?
— Nagyon büszkék vagyunk, hiszen Kovács Zsófi az U23-as vb-n ezüstérmes lett. A junior lányok mezőnyében Dudás Eszter második, Pap Eszter harmadik helyen végzett, illetve utóbbi vb-negyedik lett... Eszter ugyanis egy hiba miatt büntetést kapott. Az úszás után a sapka véletlenül nem a dobozba, hanem mellé esett. A junior fiúk sem sokkal maradtak el, hiszen Pap Dávid a világ nyolcadik legjobb triatlonosa lett. Az ifiknél pedig mind a lány-, mind pedig a fiúválogatott a harmadik helyen végzett az angol és a francia csapat mögött. Szóval, vannak eredmények, de minél idősebbek a versenyzők, annál nehezebb. Azt gondolom, hogy serdülő és ifi korban a tehetséggel még lehet tartani a lépést a világgal. A juniormezőny viszont már nagyon erős. Egyre fontosabb a pénz, hiszen évente tizenkét kvalifikációs versenyt rendeznek Új-Zélandtól Amerikáig, szerte a világban. Ezekre nehéz eljutni, hiszen az utazási költségek nagy része a szülőkre hárul.  Ugyanez a probléma a másodlagos versenyekkel is, pedig a költségek miatt itt már nem olyan sűrű a mezőny, és jó pontokat lehet szerezni. — Ennek tükrében mit várhatunk a londoni olimpián? — A jelenleg a Csillag-programban részt vevő Kovács Zsófia biztosnak tűnő helyen áll a kvalifikációban. Összességében két lány versenyzőnk szinte biztosan ott lesz Londonban, és két fiúnak is van még esélye május 31-éig megszerezni a kvalifikációhoz szükséges eredményt.  Azt gondolom, hogy a lányok szép eredménnyel zárhatnak az olimpián. Legalább az egyiküket a legjobb tizenötbe várom, ami ha megvalósul, szintén a program sikerét igazolhatja.