UtánpótlásSport
2024. november 28.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Kerékpársportok

2012-02-03 22:58

Európa tetején

Három első helyet szereztek a monociklisek január végén Kölnben, az egykerekűs Európa-bajnokságon. Fábián Márk a triál, Kovács Krisztián a street és a flatland kategóriában állhatott, pontosabban ugorhatott fel egykerekűjével Európa tetejére. A kerékpáros freestylerek fiatal koruk ellenére már kinőtték a junior mezőnyt.

UP-info Megérte több keréken Kölnig buszozniuk a magyar monocikliseknek, akik összesen három aranyérmet hoztak az Európa-bajnokságnak beillő Extreme Unicycling Championship téli fordulójáról. A 17 éves Kovács Krisztián a street és a flatland kategóriában, a 22 esztendős Fábián Márk triálban ért el első helyezést. Utóbbi versenyágban Horváth Kristóf 4., Orosz Márk 8., Aidan Teleki 10. lett, míg Pataki Marcell streetben jutott a selejtezőig, összesítésben a 14. helyen végzett Kölnben január 20-22-én.
A viadalról Fábián Márk írta a következő beszámolót. A szombati nap a triállal kezdődött, új teremben kapott helyet, amelyet még nem használtak korábban. A pályák viszonylag nagy területen helyezkedtek el, így nem volt olyan érzésünk, hogy „Aztaaa, mennyi pálya!”, ennek ellenére mégis 60 szekció várt a versenyzőkre. Akadtak nehéz pályák, de nem volt beadhatatlan kategóriájú. Sajnos, több szekció is tartalmazott vizes akadályokat, ami eléggé megnehezítette a dolgunkat. A Téli EUC-oknál megszokottól eltérően ezúttal csak egy kvalifikációs futamra került sor, valószínűleg, hogy takarékoskodjanak az idővel, mivel aznapra még mindhárom kategória döntője hátra volt. A kvalifikáció után egy-másfél órával kezdődött a döntő, így a pályaépítők szinte azonnal hozzáfogtak az új szekciók építéséhez. Mi igyekeztünk minden erőnket összeszedni a döntőre: gyors zuhany, felfrissülés, aztán visszanéztünk a triál-terembe. Megnyugodva láttuk: az építők letettek arról a vágyukról, hogy a 4 méter magasan levő acél-tartószerkezetet is beépítsék, ellenben a két jól ismert roncsautót hozták egymással közeli ismeretségbe, nagyon izgalmas alapot hozva létre. Mi is építettünk egy pályát, ami a magyar hagyományokhoz híven egyaránt tartalmazott nagy ugrásokat és technikás elemeket is. A döntőbe egyébként nyolcan jutottak, ott hat pályára kaptunk 45 percet. Ezek közül hármat az autós szekción jelöltek ki, volt még két egyensúlyozós és a mi pályánk. Végül Kristófnak és Maxime Cabot-nak is két-két pályája volt, így mivel Max több kvalifikációs ponttal rendelkezett, ő került a harmadik helyre. Másodikként a selejtezőben első helyen végzett dán Jonas végzett három pályával, nekem pedig öt pályával az első helyet sikerült megszereznem.
A triál után rövid pihenő, majd vacsora következett, és már kezdődhetett is a flatland döntő. A junior és női döntők után következtek a senior csaták, amelyek a várthoz híven nagyon kemények voltak. Mindenki hajtott, és előhúzta legjobb trükkjeit, így a döntőbe végül Krisz és Adrien Delecroix verekedte magát, és talán nem túlzás, ha azt mondom: életem egyik legkomolyabb küzdelmét láttam. Krisz hozta a tőle megszokott lazasággal a brutál trükköket és kombókat. Adrien utolsó trükknek 1080 side-t próbált és bár közel volt hozzá, mégsem tudta beadni, Krisz viszont bevarrta a 990 side-t, és ezzel az első helyet is bezsebelte.

AZ UNICIKLI Az egykerekűzés, mint freestyle sportág 2006 óta van jelen Magyarországon, ekkor rendezték az első versenyt. Három évre rá alakult meg a Magyar Egykerekűs Egyesület. Hogy mennyire népszerű a világon? Nos, Japánban például a testnevelés órákon minden fiatal megismerkedik a monociklizés alapjaival. A sportág versenyein legismertebb a triál, freestyle, flatland és street, de a látványos irányzatok között megtalálható az unihoki, az egykerekűs kosárlabda, valamint a távol- és magasugrás uniciklivel. Általában több mint egy méter magasba…

Hátradőlni azonban még nem lehetett, hiszen ezután következett csak a street döntő. Kristóffal összeraktuk a lépcsőt a harmadik szekcióhoz, így már kezdődhetett is a verseny. A három szekción 5-5 percet kaptak a riderek, hogy egymást követve adják be a legdurvább trükkjeiket. A padkás, vagy manny pad-es szekció volt az első és talán itt láttuk a legkomolyabb beadott trükköket. Krisz és Adrien kitűnt a mezőnyből, ők csinálták a legnehezebb tech-trükköket. A slide-olós, illetve lépcsős részeken kicsit érezni lehetett a srácokon, hogy túl vannak már egy flatlanden és több rontás is volt, de azért pirítottak rendesen. Összességében szuper rendezvényhez volt szerencsénk, ami azon túl, hogy kiváló verseny, remek találkozó is egyben. Köszönet a szervezőknek és mindenkinek, aki eljött, és ezzel emelte a rendezvény hangulatát. Eredmények ITT.