UtánpótlásSport
2024. november 25.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Ifjúsági olimpia

2012-09-28 20:18

Nandzsing várja az olimpiát

A NOB koordinációs bizottsága harmadik alkalommal látogatott a 2014-es nyári ifjúsági olimpia helyszínére, a kínai Nandzsingba. Elégedetten nyugtázta az ázsiaiak precíz munkáját: a város várja a II. ifjúsági olimpiát, amely „zöld esemény” lesz, hiszen előtérbe kerül a nap- és vízenergia használata.

eFBé Nagyjából egy éve, 2011 októberében tekintette meg a helyszíni munkálatokat Nandzsingban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság koordinációs testülete: a kínai város ad otthont a 2014-es ifjúsági nyári olimpiának, amely a második a sorban. A mostani látogatás alkalmával a szervezők az épülő olimpiai falut mutatták meg a NOB-tagoknak, a koordinációs testületet vezető görög Lambisz Nikolau elégedetten nyilatkozhatott a látottakról. „Az olimpiai falu szép lesz és modern, amely megfelel a 21. század követelményeinek: a nap- és a vízenergia felhasználásával minden szempontból a takarékosság és a környezet megóvása is biztosított. Az építkezésnek mindig a kezdte a legnehezebb, amikor az elképzeléseket valós formába kell önteni. A nandzsingi szervezőbizottság kevesebb mint két évvel a játékok előtt mindeddig ebben is tökéletes” – mondta Lambisz Nikolau, a NOB koordinációs bizottságának elnöke.

Nandzsing A közel hatmilliós város Kína kelti részén fekszik. Kulturális és történelmi értékei miatt is az ország egyik kiemelkedő városa és régiója, a történelem folyamán többször volt Kína fővárosa is. Legjellegzetesebb építménye a Jangce folyó felett átívelő híd, amely több mint 6 km hosszú és kétszintes: alul a vonatok, felül az autók haladnak.

A munkálatok az eredeti ütemterv szerint is jobban haladnak, az építkezés mind a falut, mind az olimpiai parkot tekintve előrébb jár, mint azt tervezték. A falut már eleve úgy építik, hogy a játékok utánra tervezett funkcióihoz (lakópark, iskola, óvoda) a lehető legkevesebb átalakításra legyen szükség.
Nemcsak a falu szépül, az olimpiai sportpark is biztatóan alakul: az idén februárban kezdődött építkezésben a gyeplabda, a rögbi, a bmx-versenyek és a strandröplabda helyszínei készülnek el. Természetesen a II. ifjúsági olimpia után ez a terület is megmarad, közösségi sporttérként szolgál majd Nandzsing lakóinak. A Kínai Olimpiai Bizottság, valamint az ország és a régió kormányzata is kiemelt feladatának tekinti a játékok sikeres megrendezését, ezért folyamatosan együttműködik a NOB, valamint a pénzügyi, ruházati és telekommunikációs támogatók képviselőivel. A 2014-es ifjúsági nyári olimpián 26 helyszínen folynak a versenyek, az előzetes jelentkezések és tervek szerint húszezer önkéntes segíti a küldöttségeket a helyszínen. Összesen 28 sportágban rendeznek versenyeket, húsznak a képviselői már jártak a helyszínen, 2013-ban pedig a maradék nyolcnak a képviselői is bejárják a leendő létesítményeket. A legszebb és a legnagyobb már áll, a helyiek által „fehér elefántnak” becézett, hatvanezer főt befogadó olimpiai stadion egyelőre csendes magányban. Hétvégente azonban benépesül, hiszen a város profiligás focicsapatának az otthona. A stadion egy sportközpont része, amelyben tizenháromezer nézőt befogadó tornacsarnok, háromezres uszoda és több sportpálya található.

Magyar érmek az ifjúsági olimpiákon Az első nyári ifi olimpiát 2010-ben rendezte Szingapúr. A magyar küldöttség hat arany-, négy ezüst- és három bronzéremmel térhetett haza, ezek mellett további két érem sorakozik: Dudás Eszter európai vegyes csapatban nyert aranyérmet triatlonban, Babos Tímea pedig vegyes páros-bronzérmet teniszben. Az első téli ifi-játékokon is született magyar medál: a jégkorongozók egyéni versenyében Gasparics Fanni és Kovács Attila is ezüstérmet nyert.