UtánpótlásSport
2024. november 30.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Kajak-kenu

2013-02-11 21:36

Víz felett maradni

A kajak-kenusok gyorsasági szakága – sikerágazat. Most úgy látszik, hogy feltámadóban van Csipkerózsika-álmából a kajakpóló is. A jelentős tervekről és a fiatalításról Prekel Daniel, a válogatott egyik irányítója nyilatkozott honlapunknak.

K. D. Sisakos emberek kajakozva harcolnak egy labdáért és időnként vízbe borítják egymást - nem kell csodálkozni, ez a kajakpóló. Magyarországon sem számít újdonságnak, hiszen már 20-25 évvel ezelőtt is rendeztek mérkőzéseket, igaz, akkor még leginkább hobbiból űzték az akkori idők profi és sikeres kajakosai, az olimpiai bajnok Gyulay Zsolttal és Csipes Ferenccel az élükön. A fejlődés aztán támogatás hiányában megtorpant, vegetálás következett, de most új lendületet kaphat a sikersportág „mostohagyereke”. – 2006 körül még létezett egy aktív mag, de nem születtek jó eredmények, ezért sokan abbahagyták a versenyzést, megfelelő utánpótlás pedig nem volt, emiatt az utóbbi két évben a fiatalítással, az építkezéssel foglalkoztunk – mondta Prekel Daniel, a kajakpóló bizottság tagja, aki Futó Zsolttal a válogatott felkészítéséért felelős. Korábban a német U21-es válogatottban játszott, majd Magyarországon telepedett le, de itt sem hagyott fel a kajakpólózással. Sőt, idecsábította testvérét, Bastiant, aki a Bundesliga egyik legjobbja volt, majd a munkája miatt egy időre visszavonult. A honosítása után a magyar fiatalok fejlődését segíti, szereplése nagy lökést adhat a válogatottnak. – Tizenhat fős kerettel dolgozunk. A Bundesligában is sikeres Nagy Krisztián, valamint a rutinos Csornai Ádám mellett sok a tehetséges fiatal, a csapatba építésük a fő cél. Az idei poznani Európa-bajnokságra U21-esekkel megerősített gárda utazik, hogy megfelelő tapasztalatot szerezzenek a fiatalok. Az a célunk, hogy jövőre a világbajnokságra a felnőtt mellett utánpótlás-válogatottat is nevezhessük – fejtette ki Prekel. Magyarországon négy klubban űzik komoly szinten a kajakpólót, az AVSE-ben, a KSI-ben, Nagymaroson és Oroszlányban, de a válogatott vezetője bízik abban, hogy a toborzás folytatódik, és hamarosan máshol is kedvet kapnak a sportághoz. S hogy kiből válik jó kajakpólós? Prekel szerint sok egykori kajakos és kenus jelentkezik edzésre, de más képességek is szükségesek, így a vízilabdából, a kézilabdából és a kosárlabdából is érkeznek játékosok. A kajakban a legrövidebb táv 200 méter, míg a pólósok egyhuzamban legfeljebb 30-40 métert tesznek meg, így a lapátolás mellett a fordulékonyság és a labdavezetés is legalább annyira fontos, mint a robbanékonyság.

Szabályok A kajakpólót medencében és nyílt vízen is játsszák. A pálya 35×23 méteres vízfelület. A játéktér téglalap alakú, a vízmélységnek minimum 90 cm-nek kell lennie a pálya teljes területén. A pálya fölött legalább 3 méter magasságú, akadályok nélküli szabad tér szükséges. Egyszerre 5-5 játékos tartózkodhat a pályán. Minden játékosnak kötelező sisakot és számmal ellátott mellényt viselnie. A játékidő 2x10 perc, 3 perces félidei szünettel. A kapu 1 méter magas és 1,5 méter széles keretből áll, 2 méterre a vízfelszíntől. A labdát birtokló játékost fél kézzel, nyitott tenyérrel szabad borítani. Az ellenfelet, illetve hajóját, felszerelését kézzel és lapáttal érinteni szabálytalan. A labdajátékok és a vízisportok szerelmesei a [email protected] címen jelentkezhetnek játékosnak.