Minden edző, szakvezető és sportpszichológus elmondja a motiváció fontos szerepét a fiatal sportolók fejlődésében. Kitűnő eszköz a példaképállítás. Ezzel élt a budapesti Szent-Györgyi Albert Általános Iskola. Példaképp' Cseh László Európa-, világbajnok, többszörös olimpiai dobogós úszót hívta meg a gyerekekhez.
UP-info A szülőknek, a pedagógusoknak ma az egyik legnehezebb feladata a példakép-állítás. A rákosszentmihályi Szent-Györgyi Albert Általános Iskola igazgatója, Tóth András ezt a nehéz feladatot vállalta fel.
"Olimpiai iskola a miénk, tehát olyan példaképeket szeretnénk a diákok elé állítani, akik a sportban és a tanulásban egyaránt kimagaslóan teljesítenek – mondta. – Azt tervezzük, hogy rendszeresen meghívunk neves sportolókat, akiket a diákjaink megismernek, és akik a pályafutásukkal, a magatartásukkal igazán jó példák lehetnek."
Az iskolában az első példaképjelölt (február 13-án) Cseh László világ- és Európa-bajnok, olimpiai érmes úszó volt. A népszerű sportolót nem volt könnyű megnyerniük. Laci elmondása szerint ugyan imád gyerekekkel találkozni, de egyrészt nagyon sok helyre hívják, másrészt az edzések, a versenyekre való felkészülés, illetve a Műszaki Egyetemen folytatott tanulmányai nagyon sok idejét lefoglalják. Nincs lehetősége minden kérésnek, meghívásnak eleget tenni. A Szent-Györgyi esetében azonban kivételt tett. Köszönhetően az egyik szülőnek, Szaka Józsefnek, aki sportfotósként többször találkozott már a bajnokkal, és most a régi ismeretségre hivatkozva oroszlánrészt vállalt a meghívásából.
Az iskola pedagógusain és tanulóin kívül Konrád Ferenc olimpiai bajnok vízilabdázó is jelen volt. Ez azért is fontos, mert ő nemcsak a diákok, hanem a vendég, Cseh László számára is példakép lehetett.
"Mindig volt célom, amit szerettem volna elérni – mondta Laci. – Nem titkolom, az olimpiai bajnoki cím volt, és ma is az a legfőbb vágyam. Sajnos, ez sem Athénban, sem Pekingben, sem Londonban nem jött össze. A három olimpián szerzett három ezüst- és két bronzérmemre persze így is büszke vagyok, de úgy érzem, ennél több van bennem, és ezt szeretném is megmutatni. Ezért a londoni érmem után rögtön kijelentettem, hogy Rióban ismét megpróbálkozom majd az arannyal. "
Az egyszeres világ- és huszonhétszeres Európa-bajnok úszó mesélt pályája kezdetéről, az első versenyéről, a saját példaképeiről (elsősorban Egerszegi Krisztináról), a hobbijairól, az iskolájáról, és olyan titkokat is elárult, hogy azért nem hord úszósapkát, mert gyerekkora óta utálja, helyette inkább minden nagy verseny előtt leborotválja a fejét.
"Észrevettem, hogy amikor hanyagoltam a tanulást, az úszás is rosszabbul ment. Rájöttem, hogy nem elég csak a testet edzeni, az agyat is tréningezni kell. A sport mellett igenis lehet tanulni, még az élsport mellett is. Persze, szabadidőből kevesebb jut az embernek, de valamit valamiért. Néha nekem is nehezemre esik bemenni az egyetemre, de tudom, hogy a sportpályafutásom egyszer véget ér, és utána is kezdeni kell valamit az életemmel."
Laci, miután a gyerekek közé ülve megnézte a pályafutásáról szóló kisfilmet, az iskola minden tanulóját megajándékozta az aláírásával. Míg az úszóbajnok dedikált, Tóth András igazgató a következőket mondta:
"Laci megmutatta nekünk a helyes utat, amit érdemes követni. Mi meg azt mutattuk meg neki, hogy már el is indultunk ezen az úton. Az iskolánkban ugyanis majdnem minden diák sportol valahol, ráadásul sokan jól is tanulnak. Ki tudja, egyszer közülük is kikerülhet hozzá hasonló sikeres sportoló!"