UtánpótlásSport
2024. november 30.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Kajak-kenu

2013-03-12 17:24

Natasával és nélküle

Douchev-Janics Natasa magyar szövetségnek írt levele, miszerint mégis magyar színekben folytatná a versenyzést, a hazai utánpótlásra is hatással van. Storcz Botond felnőtt és Hüttner Csaba utánpótlás-kapitány szerint idén biztosan háttérbe szorulnak a korosztályos kajakos lányok. Ábrahám Attila főtitkár úgy véli: a háromszoros olimpiai bajnok döntésének jó pedagógiai hatása lehet.

Sajó Annamária Hüttner Csaba utánpótlás-kapitány szerint a fiatal női kajakos versenyzők idén még biztosan nem győzik le a hazai válogatókon Douchev-Janics Natasát, aki a magyar szövetségnek írt levelében jelezte, hogy magyar színekben folytatná a pályafutását. „Minden bizonnyal meglepődtek a fiatal kajakos lányok, hogy Natasa itthon folytatja – mondta portálunknak a kapitány. – Az biztos, hogy vele erősebb lesz a magyar válogatott.” Az utánpótlás-kapitány szerint Natasa, mint háromszoros olimpiai bajnok rivális, jó motivációs erő lesz a fiataloknak. „A lányok különösen 200 egyesben kerültek hátrébb a nemzetközi versenyekre való kijutás esélyétől, de a kajak-kenuban eddig sem osztogatták a helyeket, így lesz motivációjuk, hogy még keményebben készüljenek. Natasa is megdolgozott érte, hogy eljusson a nemzetközi porondra, így a korosztályos sportolók is csak azt fogják tenni, amit ő annak idején.”
Hüttner Csaba szerint ennek ellenére Kárász Anna már idén kivívja a felnőtt válogatott tagságát. „Senkit nem féltek, Annán kívül Vad Ninetta és Lucz Dóra is nagyon jó iramban jön fel. Persze, jóval nehezebb dolguk lesz, ha Natasa is a rajthoz evez, és így csökken az esélyük a csapathajóba kerülésre is, de a korosztályos sportoló sem teheti függővé a pályáját a klasszistól, hanem önállóan, keményen kell küzdenie a felnőtt keretbe kerülésért.” Storcz Botond szövetségi kapitány is úgy gondolja, hogy Douchev-Janics mellett idén nem érvényesülhetnek a fiatalok. „Leegyszerűsítem a kérdést: örülök neki, hogy Natasa nem ellenünk, hanem velünk fog versenyezni. Nekem is az az érdekem, hogy a legjobb sportoló menjen a nemzetközi viadalokra.”A kapitány azonban csak a válogatón látottak alapján dönt majd a keretről. „Nincs értelme mesterségesen bent tartani valakit a hajóban. Egyértelműen a válogató számít. Ha Natasától erősebb lesz a válogatott, és persze, ha jól megy a válogatón, akkor nyilvánvaló, hogy lesz olyan fiatal versenyző, aki hátrébb fog kerülni.” Ábrahám Attilával, a szövetség főtitkárával mindenekelőtt azt tisztáztuk, Douchev-Janics Natasa visszajön, vagy itt marad? „El sem ment. Nem engedtük el. A válogatott eddigi felkészülésében nem vett részt, így először keresnie kellett magának klubot, amely a magyar szövetség tagszervezete, és akkor indulhat a hazai versenyeken. Ha ezeken jól teljesít, bekerülhet a magyar válogatottba.” A főtitkár szerint a háromszoros olimpiai bajnok kajakos nem tett mást, mint megértette azokat az érveket, amelyeket a magyar szövetség ősz óta felsorakoztatott. „Nálunk vált azzá, ami, és ezt nagy nehezen megértette. Ez nem érzelmi döntés, hanem józan észen alapuló, ha úgy tetszik érdek alapú választás, ám ezt pejoratív felhang nélkül mondom. Natasa tájékoztatott minket róla, hogy szüksége van arra az inspirációra és versenyrendszerre, amely kikényszeríti belőle a jobb teljesítményt, hogy vért izzadva kerüljön be a csapatba, és amit Magyarországon talált meg. Sporttársakra, akik az övéhez hasonló színvonalt képviselnek. ”
A háromszoros olimpiai bajnok azonban azt is nyilatkozta, hogy sosem érezte magát igazán otthon Magyarországon, ezért szeretne szülőföldjén, Szerbiában versenyezni. Most mégis itthon érzi magát, vagy csak feláldozza a komfortérzetét a teljesítmény oltárán?  „A magánemberi és a versenyzői létet ha nem is lehet, de el kell választani – vélekedik Ábrahám Attila. – Ha a versenyzőnek olyan sporttárssal kell csapathajót mennie, akit ki nem állhat, ám olimpiát nyerhet vele, akkor összeül vele. Natasa versenyzői érdeke az, hogy itt maradjon akkor is, ha nem érti meg magát igazán az itteni közegben, hiszen itt vannak azok az edzőtársak és felkészülési feltételek, amelyek lehetővé teszik, hogy 2016-ban újra olimpiát nyerjen.” Ehhez azonban edző-, páros, és négyes társakra lesz szüksége. Lehet tisztalapot kezdeni, vagy a „Janics-ügy” nevet kiérdemlő huzavona hagyott maga után keserű szájízt? „A vezetőkben kevesebbet, a sporttársakban többet, és a közvéleményben is biztosan maradt nyoma. Hosszabb folyamat lesz, amíg a sebek begyógyulnak” – mondja a főtitkár. Ábrahám Attila szerint azonban a fiatal versenyzőkre jó pedagógiai hatással lehet Natasa döntése. „Több értelmezési síkja van a dolognak. A fiatalok rádöbbennek, hogy külföldön sincs kolbászból a kerítés, és amit mi összehoztunk szaktudásban, versenyrendszerben, az egyedülálló a világon – mondta a főtitkár. – Ezen kívül vissza kell térni a munka és a teljesítmény iránti alázatnak, amely az elmúlt időszakban úgy látszott, mintha eltűnt volna. Végül pedig a fiatalok előtt is egyértelmű lesz, hogy máshol ugyan könnyen csapatba kerülhetnek, de a világversenyeken már nem lesznek olyan eredményesek. Magyarországon ezzel szemben vért kell izzadni a csapatba kerülésért, de érem nélkül nem jönnek haza a nemzetközi ragettákról. Két választás van: vagy elmegy királykodni a sportoló egy másik országba, vagy a nehezebb hazai mezőnyből kerül ki a világversenyre, de éremmel tér haza. Az ifjú kajakos garnitúrát így arra inteném: ne azt várja, mikor hagyja abba egy klasszis, hanem evezzen fel a rajthoz, és győzze le.”