2013-04-12 08:55
Sárkány-előképzés
A sportág a sárkányhajó népszerűsítésével próbál tenni azért, hogy emelkedjen a kenuzást választók száma. Hüttner Csaba utánpótlás szövetségi kapitány szerint mindenképpen ki kell használni a szabadidősportban rejlő lehetőségeket.
reb Márpedig érdemes odafigyelni arra, amit a négyszeres világbajnok korábbi kenus mond. Hüttner Csaba úgy látja, nagy szükség van az eredetileg Tiszaújvárosból induló kezdeményezésre, miszerint a sárkányhajózás segít népszerűsíteni a kenut. Az elmúlt években a nemzetközi szövetség szabálymódosításai miatt csökkent a versenykenu szélessége, így a kajaknál amúgy is jóval bonyolultabb mozgást igénylő szakág nehéz helyzetbe került.A Magyar Kajak-kenu Szövetség Sulisárkányok elnevezéssel programot indított a sárkányhajózás népszerűsítésére. Az első állomás Baja, ahol a tavasz folyamán felkeresik a 3-8. osztályos általános iskolásokat. Megismertetik velük a sárkányhajózást, a kajakot és a kenut, május 18-án pedig versenyt rendeznek.
„A mi időnkben még nem volt ekkora különbség a kajakosok és a kenusok létszáma között, mára viszont nagyon megcsappant a kenuzni vágyók száma. Részben azért is, mert csökkent a versenyhajó szélessége, így tovább tart megtanítani az amúgy sem egyszerű technikát. Ráadásul jóval nagyobb kihívás az élővizeken, mondjuk a Dunán lapátolni” – vág bele az egykori kiváló versenyző. Mivel eredmény is sokkal hosszabb idő után érkezik, a gyerekek gyakran inkább átpártolnak gyorsabb előrejutással kecsegtető kajakhoz. Ezért van az, hogy nem is a kajakozni vagy kenuzni kezdők száma csökkent, csak a kenusok aránya esett vissza. Egy másik, ebből fakadó súlyos probléma is meghúzódik a háttérben: nem csak a gyerekeket befolyásolja a hosszabb „megtérülési idő”. Az edzők számára létkérdés, hogy minél többen csatlakozzanak egy-egy vízitelephez, hiszen akkor tudnak megélni. Viszont ha a kenusokkal nem tudják megtölteni a hajókat, stégeket… …akkor szükség van a sárkányhajóra. A zenés, ritmusos, csapatban evezés könnyebben megfogja a fiatalokat. Reményeik szerint közülük sokan megmaradhatnak a kajak és a kenu számára. „Mindegy is, hogy később mennyien morzsolódnak le, a létszám már úgy is biztosan nőne. Csak szerettessük meg velük ezt a szép sportágat.” Ahogy mondja, a szabadidősportnak kell eltartania az élsportot. Ráadásul a sárkányhajózás közösségfejlesztő hatása miatt a cégek számára is kedvelt időtöltés, az érdeklődés pedig lehetőséget ad piaci alapokra helyezni. „A klubok először kicsit vonakodtak, de látva azok példáját, ahol teret nyert a sárkányhajózás, kedvet kaptak hozzá.” Persze, a szövetségnek további tervei is vannak a szakág fejlesztésére. Amellett, hogy fel akarják futtatni a szabadidősportot, külön támogatás járna a kenuval is foglalkozó egyesületeknek. Döntés született arról, hogy kölyök- és gyermekversenyeken engedélyezzék a kajakosok indulását kenuban is. Így az eredmények látszódnának abban a pontrendszerben, amely alapján díjazzák az egyesületeket. További fejlődési irányt szabhat az olykor a sportág berkein belül is vitatott létjogosultságú női kenuzás. Az egyenjogúsítás jegyében életre hívott szakág lassan kezd elterjedni, Hüttner szerint pedig vétek lenne veszni hagyni a benne rejlő lehetőséget. „Sokan nem fogadják el, hümmögnek, ha a női kenuról esik szó, pedig nem szabad elmenni mellette. Hamarosan olimpiai sportág lesz, márpedig aki időben reagál, sikereket érhet el."