Két éremmel, egy-egy arannyal és bronzzal zárta az ostravai utánpótlás asztalitenisz kontinenstornát a magyar küldöttség. Csapatunk legjobbja Szudi Ádám volt: a párosban Lakatos Tamással Európa-bajnok lett, vegyespárosban fehérorosz partnerével bronzérmet szerzett, egyéniben pedig negyeddöntőbe jutott és emellett a hatodik helyen végzett csapatban is szerepet kapott. A Jászkun Volán SC 17 éves játékosa a tőle megszokott szerénységgel értékelte honlapunknak az elmúlt két hét eseményeit.
Szöllősi Péter– Milyen volt, hogy alakult a felkészülés, aminek a vége ez a sikersorozat?
- Négyhetes edzőtáborban vettünk részt az Eb előtt - kezdte Szudi Ádám. – Az első hét fizikailag nagyon megterhelő volt, utána már inkább visszavettek az edzők a terhelésből és egyre több meccset játszottunk. Ott már éreztem, hogy jól megy a játék.
– A párosban, amit megnyertetek, miben voltatok jobbak a riválisoknál?
- Fegyelmezetten játszottunk, nem szórtuk el a labdákat. Szervában és adogatásfogadásban tudtuk felülmúlni az ellenfeleket és így sok könnyű pontot sikerült szerezni. A sok közös gyakorlásnak is köszönhetően már tökéletesen ismerjük egymás játékát és ez is nagy előnyt jelentett. Az oroszok elleni mérkőzésen Tomi fantasztikus volt, hiszen előtte egy órával esett ki egyéniben és teljesen összetört, mégis a maximumot hozta ki magából azon az összecsapáson.
- Hasonló személyiségek vagytok?
- Teljesen más karakterek, de haverok vagyunk, nagyon jól megértjük egymást.
- Mi kellett még a sikerhez?
- Pázsy Ferenc minden alkalommal jókor kért időt. Amikor csak egy pont hiányzott a szettgyőzelemhez, akkor többször is elbizonytalanodtunk és elveszítettünk néhány labdamenetet, de az edzőnk mindig a legjobbkor állította meg a játékot. Elmagyarázta, hogy mit csináljunk és felhívta a figyelmünket a fegyelmezettségre, utána hoztuk is a következő poént, ahogyan a hollandok ellen döntőben szintén.
Szudi Ádám 1996. január 29-én született Szolnokon, 9 éves korában kezdett el asztaliteniszezni a Jászkun Volán SC-ben. A tehetsége hamar szemet szúrt a szakemberek számára. Magyar bajnok először 13 évesen lett. Serdülő Európa Top10-en a negyedik helyen zárt 2011-ben. Ugyanabban az évben hónapokon át vezette a korosztályos Európa-ranglistát. Az Eb-n akkor egy bronzérmet szerzett. Az azt megelőző évben a csapat tagjaként lett második. Szolnok egyik legerősebb középiskolájának, a Varga Katalin Gimnáziumnak az angol-magyar kéttanítási-nyelvű tagozatára jár és ott is nagyszerűen helyt áll.
- Vegyes párosban sokkal nehezebb lehetett, már csak a nyelvi nehézségek miatt is.
- A fehérorosz Kacsjarina Baravok volt a partnerem. Korábban még sohasem beszéltünk egymással, tehát még nem játszottunk együtt párost sem. Nagyon nehéz volt kommunikálnunk. Baravok egyáltalán nem tud angolul. Az edzője segítségével sikerült szót értenünk.
- Mi volt a taktikátok?
- Az asztalközeli játékot próbáltuk erőltetni, az volt az erősségünk. A fehérorosz lány balkezes (Szudi jobbkezes – A szerk.), így könnyebben ki tudtuk szolgálni a másikat
- Egyéniben is te voltál a legjobb magyar, nyolc közé jutottál.
- A tizenhat között az Eb-n addig veretlen Ahlandert vertem meg 4-0-ra. Az első kiemelt franciával Enzo Angles-vel meccseltem a négy közé jutásért. 1-1-es szettállásnál 10-9-em volt, de elpörgettem tenyeresből egy könnyűnek tűnő labdát. Azt a játszmát utána megnyerte a francia, majd a mérkőzést is 4-3-ra.
- A legnagyobb cél az Eb-arany összejött, mik a további célok?
- A decemberi ifi vb-n jól szerepelni, jövőre pedig az Eb-n érmet szerezni csapatban vagy egyéniben.