Kiharcolta az indulási jogot, mehet Nandzsingba. Pörgős éve lesz Szudi Ádámnak: ifjúsági Eb, érettségi, ifjúsági olimpia. Nem kell félteni, mert nemcsak tehetséges, hanem tudatosan és alázattal készül is a feledataira. Erről mindenki meggyőződhet az ifjú asztaliteniszezővel készített beszélgetésből.
Szegő Tibor Szudi Ádám, a Jászkun Volán játékosa a portugáliai selejtezőn kiharcolta a nyári ifjúsági olimpia indulási jogát. Hazaérkezése után elindult a World Tour sorozat szombathelyi állomásán, majd végre szorított némi időt, hogy nyilatkozzon honlapunknak jelenről, jövőről, sportról, iskoláról.
Az igazolás...
A húzótéma persze az ifjúsági olimpia, hiszen bár a magyar utánpótlás hozott Európa-bajnoki címet tavaly (éppen Szudi Ádám és Lakatos Tamás nyert párosban. – A szerk.), azért az elmúlt évek legnagyobb korosztályos sikerét ez a 18 éves fiatalember szállította.
Régóta figyelem Ádámot. Tatán a nemzetközi tornákon tűnt fel, milyen alázattal készül, milyen tehetséges, tudatos, okos. Ráadásul rokonszenves. A szülei a lelátóról szorítottak Ádiért Szolnokon, Budapesten, Szombathelyen, Kecskeméten. Nem balhéztak a bírókkal, ha eléjük ült valaki, arrébb mentek. A MOL Tehetségtámogató Programban részt vevő Szudi Ádám is ilyen. Meggondolja, mit tesz, mit mond. Körültekintően fogalmaz, amikor az újságíró kérdéseire válaszol.
– Vilanova de Gaia volt a selejtező helyszíne. Tudtuk, csak a legjobb négy juthat el az ötkarikás játékokra. Portugáliába menet mire készültél, mire számítottál?
– Már a verseny előtt tudtam hogy hetedik kiemelt leszek. Természetesen szerettem volna olimpiára menni, de sorsolásfüggőnek is gondoltam, hogy sikerülhet-e.
– Pázsy Ferenc kísért el a selejtezőre. Mit gyakoroltatok?
– Miután még nem tudtuk, kivel játszom, csak sima edzést tartott, de az hibátlan volt.
– A selejtező jól indult, mert 4-1-re nyertél az egyiptomi Gallabot ellen. Milyen volt a meccs?
– Úgy éreztem, végig én irányítok, de a játék nem ment igazán jól. De szerencsére viszonylag simán nyertem.
– Jött a folytatás, kikaptál a dél-koreai Kimtől 4-3-ra. Izgalmas lehetett. Hogy zajlott?
– Furcsa mérkőzés volt, mert dacára, hogy 4:3 lett a vége, a szettek elég simán zajlottak le. Azok is, amelyeket ő nyert, és azok is, amiket én. Fonákjátékban múlt felül.
– A meccs után eldőlt, hogy mindenképpen meg kell verned a thaiföldi Tanvirijavecsakult. Nem féltél, hogy egyszer ki kell mondanod a nevét?
– Próbálkozni sem volt kedvem. Nem volt sok időm a koreai elleni vesztes meccs után, és picit csalódott is voltam. A facebookon Ecseki Nánditól kérdeztem taktikát, mert ő már játszott ezzel a fiúval, és így volt elképzelésem hogy mit fogok csinálni. Be is jött.
– A főtáblán, a négy közé jutásért Hugo Calderano volt az ellenfeled. A ranglistán a brazil a hatodik, te a huszonharmadik helyet foglaltad el éppen. Izgultál?
– Nem túlzottan, de nem is örültem, hogy vele kell játszanom a kvótáért. Az viszont jólesett, hogy a Calderano elleni meccs előtti este volt pár ember, aki lelkesített, bíztatott, hogy meg tudom csinálni. Pázsy Ferivel megnéztük korábbi meccseit, és nagyon jó taktikát kitálalva sikerült nyernem. Az volt a lényeg, hogy minél többet kellett játszani röviden a tenyeresére, és nem belemenni a nagy visszapörgetésekbe.
– Mit tudsz az ifjúsági olimpia helyszínéről?
– Nandzsingról annyit tudok, hogy császárváros volt és több kínai válogatott asztaliteniszező is ott élt.
Ádám hazaérkezése után szinte azonnal a vasi megyeszékhelyre utazott, ahol megkezdte kétfrontos küzdelmét az U21-esek és a felnőttek között.
– Hogy sikerült a szombathelyi World Tour?
– Közepesen. Felnőttben sajnos nem sikerült főtáblára jutnom, U21-ben igen, de ott az első fordulóban kikaptam. Összességében a kötelezőt hoztam.
– Miért nem indulsz a Molnár János-emlékversenyen?
– Mostanáig elég sok volt a verseny, inkább pihenek. És készülök az iskolára.
– Idén érettségizel...
– Az nem lesz könnyű a sok verseny miatt, de bízom benne, hogy azzal is megbirkózom.
Ádámnak tehát tele a naptára. Érettségi, ifjúsági Európa-bajnokság, aztán jöhet a kínai nagy kaland, az ifjúsági olimpia...
Videó a 2011-es tatai nemzetközi tornáról ITT.
Főoldali fotó: Kalocsai Richard