UtánpótlásSport
2024. november 24.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Karate

2015-01-08 21:24

2020-ban olimpián a sportág (?)

Nem kizárt, hogy a karate a 2020-as tokiói olimpia programjába kerül. A sportág világszövetségének elnöke, Antonio Espinós minden követ megmozgat érte. A sportág hazai képviselői bizakodva várják a döntést. A magyar utánpótlás a világ elitjébe tartozik.

Pusztai Viola/MTI A Nemzetközi Olimpiai Bizottság a múlt év végén elfogadta a Thomas Bach által kezdeményezett reformcsomagot, amely megengedi, hogy az olimpia házigazdái maguk döntsenek egy vagy több sportág programba kerüléséről. Miután 2020-ban a nyári játékoknak Tokió ad otthont, reális esély van az ősi japán harcművészetekből született küzdősport bemutatkozására.
Szegedi Döme Forrás: karate.hu
Szegedi Döme Forrás: karate.hu
Ennek érdekében a sportág világszövetségének spanyol elnöke, Antonio Espinós minden követ megmozgat: csütörtökön tárgyalt a japán állami és sportvezetés több tagjával, köztük a szigetország sportminiszterével, Simomura Hakubunnal és a főváros polgármesterével, Maszuzoe Joicsivel. Emellett további megbeszéléseket tervez a Japán Olimpiai Bizottság elnökével, Takeda Cunekazuval és Mori Josiro volt kormányfővel, az öt és fél év múlva esedékes ötkarikás játékok szervezőbizottságának vezetőjével. A nemzetközi szövetség közlése szerint a karatét világszerte mintegy százmillióan űzik. A magyar szövetségi kapitány, Büchler Zsolt honlapunknak elmondta: a legutóbbi felnőtt-világbajnokságon száztizenhat ország vett részt, de a februári U21-es Európa-bajnokságon is negyvenhat képviselteti magát. A világversenyekre a kvalifikáció nem egyszerű, miután országonként egy kategóriában csak egy versenyző szerepelhet. Úgy véli, hogy bár szakmailag a sportág csúcsa a világbajnokság, ha bekerülnének az olimpia programjába, óriási dolog lenne. – Ha egészen őszinte akarok lenni, vegyesek az érzéseink. Amióta az eszünket tudjuk, ezt várjuk, bizakodóak vagyunk, de fel vagyunk arra is készülve, ha mégsem lehetünk ott 2020-ban. Már többször átéltük a várakozás örömteli pillanatait és a csalódást is. Júniusban részt veszünk a bakui Európa Játékokon, s bár kategóriánként csak nyolc versenyző indulhat, ha ott eredményt érnénk el, annak sokkal nagyobb visszhangja lenne, mint az Európa-bajnokságnak, annak ellenére, hogy ott lényegesen többen lépnek tatamira. Ez a helyzet az olimpiával is: az a sportág, amely szerepel a programban, minden értelemben nagyobb figyelmet kap. Az eredményeket látva a magyar sportnak is érdeke lenne, hogy a karate olimpiai programba kerüljön. Azok a versenyzők, akik öt év múlva Tokióba is eljuthatnak, nemcsak az utánpótlás-korosztályokban, hanem fiatal koruk ellenére már a felnőttek között is bizonyítottak.
Hárspataki Gábor Forrás: xvmedia.hu
Hárspataki Gábor Forrás: xvmedia.hu
– Utánpótlásban a világ élvonalába tartozunk, a legutóbbi lisszaboni U21-es Eb-n tizenegy érmet szereztünk. Egy évvel korábban Konyában negyedikek voltunk, negyvenhat országból. Megelőztük Franciaországot, Hollandiát, Angliát és Spanyolországot. Jelenleg is nagyon komoly csapatunk van, biztos, hogy februárban, Zürichben is érmeket fogunk nyerni. Azt most még nem lehet tudni, hogy a kadetek később hogyan állják meg a helyüket, de a juniorok közül már többen is vannak, akik bizonyítottak, s Tokióban éppen 21 évesek lesznek. A mostani U21-esek pedig addigra már abszolút beérnek, tehát 2020-ra nagy esélyünk van rá, hogy erős válogatottunk legyen. A szövetségi kapitány külön kiemelte a 67 kg-ban szereplő junior-világbajnok Szegedi Dömét, aki 2014-ben megnyerte a világbajnokság után legrangosabb felnőttversenynek tartott Paris Opent, s a karatésok Premier League-jének történetében először végzett magyarként a sorozat pontversenyének élén. A 75 kg-os Hárspataki Gábor ugyancsak megmutatta tehetségét már a felnőttek között is, illetve az utánpótlásból éppen csak kiöregedő Bartha Nikolának is nagy esélye lenne a tokiói szereplésre. De rajtuk kívül is lehetnek még olyanok – akár a mostani juniormezőnyből vagy a felnőttek közül Metzger Szandra, illetve Tadissi Martial –, akik öt év múlva kiharcolhatják a részvételt az olimpián, és szép eredményt érhetnek el.