Aranyosi Péter, a felnőtt férfi asztalitenisz-válogatott szakvezetője az utánpótlásrészleget is bevonta a munkába: figyelemmel kíséri a fiatalok teljesítményét. Titkos vágya, hogy a 2016-os budapesti Eb-n párosban érmet szerezzenek a tanítványai.
Pusztai Viola A korábban a paraválogatottat irányító Aranyosi Pétert február elsejével nevezték ki a felnőtt férfi asztalitenisz-válogatott élére. A szakember már akkor jelezte, rendkívül fontosnak tartja az utánpótlás felzárkóztatását. A közös munkába azóta bevonta a legtehetségesebb újoncokat is.
− András Csaba és Both Olivér kiemelkedik a korosztályából – mondja a kapitány. – A klubedzőikkel, illetve a serdülőválogatott kapitányával egyeztetve azt ajánlottam fel nekik, hogy hetente egyszer, kedd délután edzhetnek a felnőttválogatottal. A klubokban is jó edzőpartnereik vannak, de az, hogy a legjobbakkal gyakorolhatnak, külön motivációt jelent nekik. Természetesen nemcsak ebből áll a program: szeretném legalább hat éves távlatban garantálni azokat a feltételeket, amelyeknek köszönhetően kiváló felnőtt játékosok lehetnek majd.
Aranyosi Péter a csapatmunkában hisz Forrás: MOATSZ
Ezek között szerepelnek az edzőtáborok, a erőnléti tréningek és a pszichológiai felkészítés is. Aranyosi úgy véli, fontos, hogy komplett csapat dolgozzon a játékosokkal, ezért egyértelműen teammunkában gondolkodik.
− Karsai Ferenc az edzőtáborok szervezésében segít, ismer mindenkit, tisztelik, így például pillanatok alatt összehozta, hogy a bakui Európa Játékok előtt erős ellenfelekkel készülhessünk. Somosi Miklóssal remek az összhang, jól kiegészítjük egymást, s ugyanezt mondhatom az ifiket és az U21-eseket irányító Bátorfi Zoltánról is. Rácz Levente erőnléti trénerként nemsokára hivatalosan is csatlakozik a csapathoz. Korábban már a legjobbakat sportdiagnosztikai vizsgálatok alá vetette; ebből hasznos információkhoz jutottunk. Továbbá mindenképp szeretnék bevonni a munkába mental coachot is.
A kapitány rendszeresen figyelemmel kíséri az utánpótlás-játékosok teljesítményét. A helyszínen tekintette meg az újonc, a serdülő és az ifjúsági Húszak-bajnokságát is. Egyénenként nézte meg, kinek, miben kell fejlődnie, de általánosságban igaz, hogy a fizikai képességek, azaz az erő, a gyorsaság az állóképesség fejlesztését előtérbe kell helyezni. Egy-két játékosnak pedig taktikailag is javulnia kell.
− Fontos, de egyben nehéz kérdés is a fizikai állapot fejlesztése. A gyerekek a nap nagy részét iskolában töltik, abban az időben, ami az asztaliteniszre marad, a szakedzés kerül előtérbe. A kondiedzésre kevesebb energia jut, ráadásul a klubok nem feltétlenül rendelkeznek a megfelelő felszerelésekkel, illetve erőnléti trénerekkel. Másrészt, akik 6-8 éve játszanak, azoknak fontos lenne, hogy a taktikát az elejétől a végéig be tudják tartani. Vannak olyanok, akik ezt kiválóan végrehajtották, és jól játszottak, de olyanok is, akik gyengébb teljesítményt nyújtottak e téren.
Úgy véli, a korábbi évekhez képest idén kevésbé jó csapat vehet részt az ifjúsági Európa-bajnokságon, bár azt nem zárja ki, hogy esetleg párosban akár érmet is nyerhetnek a fiatalok.
Az U21-es korosztályban az eddigi World Tour-versenyeken szintén párosban születtek részsikerek. A német viadalon az ifjúsági Európa-bajnok Ecseki Nándor, Szudi Ádám kettős kiemelkedően játszott, hiszen a később a világ legjobbjait legyőző dél-korea duó ellen 2-1, 8-5-re is vezetett a tizenhat közé jutásért.
magyar-asztalitenisz-valogatott-videoelemzes
− Ez olyan eredmény, ami jónak számít, de mégsem győzelem. Nagyon jól játsszák a párost, Európa-bajnokok, de még nem végleges, hogy hosszú távon őket menedzseljük. Meg akarjuk nézni a többieket is, hogy a legjobb párost állítsuk össze. Erre a World Tourokon megvan a lehetőség, miután a tendencia az, hogy nem mindig ugyanazok a párok indulnak együtt.
Az U21-es válogatott kerettagok – Ecseki Nándor, Lakatos Tamás, Majoros Bence, Szita Márton és Szudi Ádám – menedzselése a felnőttválogatottéhoz igazodik. Azaz be vannak vonva a World Tour-versenyekbe, jó bajnokságban játszanak – Lakatos, Szudi és Szita Németországban −, valamint nemzetközi edzőtáborokban vesznek részt.
Aranyosi úgy véli, a World Tour-versenyeken biztató teljesítményt nyújtottak, és a felfogásuk is megfelelő. Viszont a játékuknak még javulni kell.
− Örülünk az utánpótlásban elért részsikereknek, de ezek nem jelentik azt, hogy a felnőttben is automatikusan jönnek az eredmények. Azért nagyon sokat kell tenni. Az utánpótláskorúak esetében csalóka lehet, ha valaki mentálisan fejlettebb. Felnőttben már nincs így. Ott nagyobb a mezőny, nagyobb a konkurencia. A fiataloknak minél több meccset kell játszaniuk felnőttben, hogy lássuk, mire képesek. Hogy mikorra érhetnek be? Egyéniben pár év még szükséges, párosban viszont könnyebb jó eredményt elérni. Merész kijelentés, de titkon abban reménykedem, hogy párosban, vagy vegyes párosban ezek a fiatalok érmet nyerhetnek a 2016-os budapesti Eb-n.
Téglás Péter, a női válogatott szövetségi kapitánya elmondta, a leány utánpótlás-válogatott tagjainak is adott a lehetőség, hogy a legjobbakkal edzenek. A szerdai edzésen általában 6-8 játékos vesz részt, a budapestiek rendszeresen, a vidékiek pedig amilyen gyakran tudnak, jönnek. A legtehetségesebbek pedig bármikor jelezhetik, ha a felnőttválogatottal szeretnének gyakorolni.