Együtt a bajban – hogyan tartanák meg a klubok a versenysportot abbahagyni szándékozó fiatalokat?
Munkatársainktól
Innen is, onnan is azt hallani, hogy a koronavírus-járvány okozta kényszerszünetben a sportolást még éppen csak elkezdő fiatalok közül sokan lemorzsolódhatnak. Összeállításunkban annak járunk utána, hogy valóban valós-e ez a veszély.
Két egyéni és két csapatsportág minőségi utánpótlás-nevelő munkát végző műhelyének edzőit, vezetőit kérdeztük az eddigi tapasztalataikról, teendőikről a különleges, korábban soha meg nem élt helyzetben. A kép – Székesfehérvártól Pesterzsébeten és Debrecenen át Békéscsabáig – meglehetősen vegyes, ám a motiváció fenntartásának fontosságában valamennyi megszólaló egyetért.
A TAGDÍJ NEM A SZOLGÁLTATÁS ÁRA
A székesfehérvári ARAK Akadémia atlétáinak nagyjából kilencven százaléka utánpótláskorú. Tölgyesi Előd szakosztályvezető úgy gondolja, ha felkészülni nem is lehet a hasonló helyzetekre, azért az elmúlt öt akadémiai év koncepciója sokat segít az átállásban.
„A gyerekeinket nem csak eddzük, hanem neveljük is, így viszonylag céltudatosak és önállóak. Nem álltunk le, a kérdés csak az, ki, hogyan tudja megoldani az edzéseket a körülményeihez képest. A juniorok és az ifik, akik már szakági csoportokban edzenek, napi összeköttetésben állnak a kollégáinkkal, a serdülőknek és az újoncoknak is hasonlóan egy-kétnaponta küldik a tervet edzőink. A tizenkét évnél fiatalabbakkal és a szüleikkel heti vagy kétheti a kapcsolattartás, de a tréningek rendszeresek. Várhatóan lesz lemorzsolódás, de hogy milyen mértékű, azt nem tudjuk megjósolni. A tagdíjakkal még nincs sok problémánk; ha hosszasan elhúzódik a szünet, e tekintetben is lehet változás. Jelenleg a háromszáz tanítványunkból kettőnek kérték a szülei, hogy átmenetileg csökkentett összeget fizethessenek. Mi azt valljuk, nem az edzésre járásért vagy a gyerekkel való foglalkozásért kell fizetni, vagyis ez nem afféle szolgáltatási pénz, amiért valaki cserébe heti öt vagy tíz edzésre járhat. A tagdíj a tagsági viszony fenntartását szolgálja. Természetesen szociális kedvezményre vagy a fizetés átütemezésére van lehetőség.”EDZÉSTERVEK, FOLYAMATOS KOMMUNIKÁCIÓLosonczi Ottó, az ESMTK birkózószakosztályának elnöke csalódott lenne, ha az utánpótlásbázis létszáma több mint öt százalékkal csökkenne „Az ESMTK birkózószakosztálya túlélte a 2008-as gazdasági világválságot is; két évvel azután hat hónap alatt felépítettük a csarnokunkat. Van tehát tapasztalatunk abban, hogyan vészeljünk át az anyagilag nehéz helyzeteket. Ezúttal is elmondhatom, hogy stabil lábakon állunk, de persze minden azon múlik, meddig tart a járvány. És ezt most még senki nem tudja megmondani” – így a műhely elnöke, Losonczi Ottó.
A szövetség alelnöke, Bacsa Péter március közepén így nyilatkozott az utanpotlassport.hu-nak:
„Fontos, hogy a tizennégy évnél fiatalabb gyerekek a veszélyhelyzet elmúlása után is térjenek vissza a megszokott közegbe, a birkózószőnyegre.”
Losonczi egyetért Bacsával, szerinte is előfordulhat, hogy a járvány miatt többen felhagynak a sporttal.
„Az idősebbek céltudatosabbak, de velük is foglalkoznunk kell: edzéstervet kapnak, folyamatos a kommunikáció. Az egyesületnek online elérhető a belső információs rendszere, amelynek segítségével napi kapcsolatban lehetünk a legkisebbekkel is. A mesterek folyamatosan koordinálják őket, én is igyekszem tartani mindenkiben a lelket. Ezen a felületen a bázisunk hetven-nyolcvan százaléka aktív. Ami pedig az esetleges létszámcsökkenést illeti: sok éve szívvel-lélekkel, rengeteg energiát és pénzt befektetve vezetem a szakosztályt, úgyhogy mérhetetlenül csalódott lennék, ha öt százaléknál nagyobb lenne a visszaesés…” HIÁNYZIK A JÁTÉK, A TÁRSASÁG
A DVSC az egyik vezető kézilabda leány utánpótlás-nevelő műhely. A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet persze a debrecenieket is nagy kihívás elé állította. A klub serdülőcsapatának vezetőedzőjét, Márián Blankát kérdeztük, hogyan fogadták a gyerekek a leállás hírét.
Edzőjük szerint a DVSC serdülőjátékosai vannak annyira elkötelezettek, hogy ne hagyják abba a kézilabdát Forrás: DVSC„Eleinte kicsit még örültek is, hogy lehet fújni egyet, kapnak egy kis pihenőt. De természetesen ez az érzés hamar elmúlt, és ahogy telik az idő, egyre jobban hiányozik majd nekik a játék, a társaság, hiszen az online edzések messze nem ugyanolyanok, mint a valódiak… Azért is próbáljuk versenyszerű feladatokkal is érdekessé tenni ezeket a foglalkozásokat, hogy fenn tudjuk tartani a folyamatos érdeklődésüket.”
Másokkal ellentétben a DVSC-ben nem tartanak attól, hogy a hosszúra nyúló kényszerszünet miatt sokan abbahagynák a kézilabdát.
„Úgy látom, a mi csapatunkban, vagyis a serdülő korosztályban már elköteleződtek annyira a gyerekek, hogy ebből nem lesz probléma. Próbáljuk a lehető legkevesebb veszteséggel átvészelni az időszakot, amelyben előtérbe kerülhetnek olyan dolgok is, amelyekre évközben kevesebb idő jut. Például a taktikai vagy az elméleti képzés.”AZ EDZŐK FELELŐSSÉGE
Baran Ádám, a Békéscsabai Röplabda Sportegyesület elnöke szerint még nem lehet megállapítani, mekkora lesz a lemorzsolódás a fiatal sportolók körében.
„Igyekszünk tartani a lelket magunkban és a gyerekekben is. Utánpótlásedzőinkre kiemelt felelősség hárul ezekben a nehéz napokban, egészen egyszerűen nem tehetjük meg, hogy elengedjük a fiatalok kezét. Online edzéstervet kapnak, korábban felvett videós anyagokkal támogatjuk őket, amelyekkel otthoni körülmények között is formában tarthatják magukat. Nehéz bármit is hozzátenni ehhez a szörnyű helyzethez, hiszen csapatban gondolkodó sportolókról beszélünk, akiknek már nagyon hiányoznak a közösségi élmények. De ami mindannyiunkat hittel és motivációval tölt el, az az akadémia új, impozáns, gyönyörű munkacsarnoka. És már mindenki tűkön ülve várja, hogy végre használatba vehessük.”