UtánpótlásSport
2025. január 9.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Vízilabda

2022-03-02 09:00

Vízilabda: játéklehetőséget és esélyt kapnak a kislányok a THG-bajnokságban

Nagy sikerrel működik a leány vízilabdázók Mihók Attila által megálmodott tehetséggondozó programja.

Legutóbb a BVSC-Zugló Szőnyi úti uszodáját népesítették be a vízilabda-szövetség tehetséggondozó programjában résztvevő kislányok, hogy kiváló hangulatban, nagy lelkesedéssel játsszák le mérkőzéseiket a bajnokságban.

„A legfontosabb szabály, hogy minél több játékos érezze ügyesnek magát” Fotó: Máj Tamás
„A legfontosabb szabály, hogy minél több játékos érezze ügyesnek magát” Fotó: Máj Tamás
Az ígéretek az ország számos pontjáról érkeztek a fővárosba. A parton hagyott köntösökön a Dunakeszi, a Kazincbarcika, a Kiskunhalas vagy éppen a Mórahalom felirat jelezte, hogy nem csak a sportági fellegvárakban zajlik nevelőmunka. Mellettük természetesen ott voltak a jól ismert csapatok fiataljai is. A gyerekek számára a 2020/21-es évadtól kezdve indult el a THG-bajnokság, melynek megálmodója, a Dunaújváros női gárdáját irányító Mihók Attila volt.  „A fiúknál az ifjúsági, a serdülő- és a gyermekbajnokság alatt négy területre osztva működtek regionális bajnokságok, egészen a Baby II-nek nevezett korosztályig – mondja a női utánpótlás tehetséggondozó koordinátora. – A lányoknak nem volt ilyen sorozatuk, a fiúkkal együtt vízilabdáztak. Mivel az én kisebbik lányom is itt játszott, láttam, hogy a bajnokságban szinte csak fiúk szerepelnek. Rengeteg kislány csak ücsörgött a padon, mert a fiúk dinamikusabbak, képzettebbek voltak náluk, és az edzők inkább az ügyesebbeket küldték a vízbe. Innen jött az ötlet, hogy bajnokságot hozzunk létre a nagy klubok csapataival, és azokkal a régiós együttesekkel, amelyekben olyan kislányok kapnak lehetőséget, akiknek az egyesülete nem tud külön versenyezni, mert nincs annyi leányjátékosa. A kezdeményezés tavaly a 2008-2009-es születésű korosztállyal indult el, és idén a 2009-2010-essel folytatódik. A bajnokság annyira népszerű lett, hogy átlagban százötven gyereknek adunk játéklehetőséget a havonta lebonyolított eseményeken.” 
Dunaújváros 20210421  Női Vízilabda bajnoki döntő 2. mérkőzés  Dunaújváros UVSE   Foto  Nemzeti Sport  - Tumbász Hédi  A képen:   Mihók Attila
Dunaújváros 20210421 Női Vízilabda bajnoki döntő 2. mérkőzés Dunaújváros UVSE Foto Nemzeti Sport - Tumbász Hédi A képen: Mihók Attila
A kislányok nemcsak játéklehetőséget kapnak a programnak köszönhetően, hanem új motivációra is lelnek. Akik eddig csendben, kedvetlenül várták a kispadon, hogy néhány másodpercre vízbe kerüljenek, most hatalmas lelkesedéssel osztják meg egymással a mérkőzéseken szerzett élményeiket.  „Csak meg kell nézni őket – folytatja Mihók Attila. – A szülők is érzik a változást, akiknek a gyerekük eddig csak lejárogatott az edzésre, és céltalanul, perspektíva nélkül sodródott, mivel nem volt fölé építve női szakág. Ezek a lányok azóta szeretnek edzésre járni, és alig várják a következő találkozót a csapattársaikkal, akikkel a régiós válogatottban játszanak. Várják, hogy újra felhőtlen hangulatban vegyenek részt a következő, fesztiválszerű fordulón.”  Ehhez igazodva a bajnokság szabályrendszere is úgy lett kialakítva, hogy a növendékek minél több sikerélménnyel gazdagodjanak. A reménységek kispályán, kiskapura, kislabdával játszanak öt plusz egyben, de ha egy csapat még ennél is kevesebb fővel tudna részt venni a bajnokságban, lehetősége van kölcsönjátékos igénylésére egy másik együttesből. Az eredmények másodlagosak.  „A legfontosabb szabály, hogy minél több játékos érezze ügyesnek magát, de azért a kapusoknak is maradjon esélyük – magyarázza a program megálmodója. – Nagyjából három-négy év múlva látszik majd meg, hogy a klubokban, amelyek most a játékosokat adják a sorozatba, mennyire népszerűsödik a vízilabda. A cél, hogy a kislányok perspektívát kapjanak, és ott is lássák értelmét az edzéseknek, ahol nincs ifjúsági vagy felnőttcsapat. A tavaly érintett 2008-as születésűek számára jelenleg válogatott-előkészítőt tartunk. Ez olyan felmérő rendszer, amely által megpróbáljuk objektív, százalékos és pontszámos formában kifejezni a pólós kislányok tulajdonságait, adottságait. Ezek alapján a következő évben, amikor már korosztályos világeseményre készülnek, összeállíthatjuk az A, a B és a C válogatottat. A kategóriák között természetesen lehet átjárás.” 
Senkit nem tévesztenek szem elől Fotó: Máj Tamás
Senkit nem tévesztenek szem elől Fotó: Máj Tamás
A program résztvevőivel hosszú távra terveznek. Az utánpótlásbázis bővítése, valamint az ígéretek megfelelő gondozása is nagyrészt a mindenkori magyar felnőttválogatott eredményességét kívánja szolgálni.   „A mostani kislányok között biztosan ott látjuk a hat-nyolc év múlva összeálló magyar válogatott hetven-nyolcvan százalékát – így Mihók Attila. – Szinte az ország teljes játékosállományát lefedjük, és minden bokor alatt megtalálunk minden gyereket. Ők bekerülnek az adatbázisunkba, és folyamatosan statisztikákat vezetünk róluk. Vagyis senkit nem tévesztünk szem elől.”  További korosztályos hírek VÍZILABDÁBAN a sportági aloldalunkon.