Tehetségrovatot indított a Vasas
A Vasas SC hosszú ideje kiemelt hangsúlyt fektet az élsportolói utánpótlás-nevelésre és a fiatal tehetségek támogatására. Ennek jegyében indította el a klub honlapján új rovatát, amelyben változatos formában mutatják be a piros-kékek egyéni sportágakban versenyző, 17 és 23 év közötti kiemelkedő ígéreteit.
Az egyéni sportágak hozzávetőleg harminc olyan sportolóval ismerkedhetnek meg az olvasók a következő hónapokban, aki már évek óta élvezi az anyaegyesület és saját szakosztálya kiemelt figyelmét. A támogatási spektrum széles: a minőségi szakmai feltételek megteremtése mellett beletartozik többek között a nemzetközi versenyeztetés, a személyre szabott pénzügyi keret és a ma már elengedhetetlen sportegészségügyi háttér, valamint a mentális felkészítés biztosítása is. A tehetségprogramban szereplő fiatalokban az a közös, hogy mindannyian értek már el korosztályos szinten kiemelkedő nemzetközi eredményeket, és idővel képesek lehetnek ugyanerre a teljesítményre a felnőttek között is. Az új rovat április 12-én startolt, elsőként az úszó Bujdosó Zsombort mutatják be. Ezt követően hétről hétre jelenik meg egy-egy újabb fiatal ígéret olvasmányos „névjegye” a Vasas-tehetségek aloldalon. Olvashatunk róluk majd szakmai és személyes érdekességeket, miközben a szerkesztők grafikus portrékkal és egyéni kisfilmekkel is készülnek. A klubvezetés részéről Markovits László elnök és Polgár-Veres Árpád sportszakmai elnökhelyettes is kiemelte: a Vasas stratégiájának fontos része, hogy a szerethető közeg megteremtése és a gyermeksport támogatása mellett az utánpótláskorú élsportolóknak is minőségi feltételeket teremtsenek. Erre elsősorban a kiemelt állami támogatásoknak köszönhetően nyílik lehetősége az egyesületnek, amely így fenn tudja tartani a hagyományokhoz méltó sportszakmai eredményességet, ezzel is segítve a magyar sportot. Elmondták azt is, hogy speciális területről van szó, amelyet az alapműködéstől elkülönítve menedzselnek a klubon belül. Komoly körültekintést igényel ugyanis, hogy az érintett szakosztályokkal, szakemberekkel és magukkal a sportolókkal közösen személyre szabottan tudják megtalálni a leghatékonyabb tehetségtámogatási módszereket, eszközöket. A Vasas-tehetségek sorozat az Antenna Hungária támogatásával és az utanpotlassport.hu portál szakmai közreműködésével indul útjára.
Szilágyi Áron: A Vasasnak be kell fektetnie a saját tehetségeibe Ha valaki, akkor Szilágyi Áron hiteles nyilatkozó tehetségtémában, hiszen a háromszoros olimpiai bajnok kardvívóklasszis gyerekkorától a Vasasban nevelkedett, és ott vált az egyetemes magyar sporttörténet egyik kiemelkedő alakjává. Áront mindig is hihetetlen tudatosság jellemezte, már csak ezért is érdemes odafigyelni arra, amit mond.
„Először is örülök neki, hogy elindul ez a rovat, mert nagyon izgalmas és fontos időszaknak tartom a 17 és 23 év közötti kort az egyéni sportokban. Azok a sportolók, akiket tehetségként ismertek fel gyerekkorukban, ekkor tudják igazolni a korosztályos eredményekkel, hogy az ügyesség mellett versenyzői erényeik is vannak. Vízválasztó évek ezek, hiszen vagy betörnek a felnőttélsportba, vagy megfelelő támogatás híján eltűnnek a közegből. Ha visszagondolok, nekem például rengeteget adott a stabil egyesületi háttér, és az, hogy tizenhét évesen már válogatott voltam, sőt világbajnok lettem csapatban.” Szilágyi szerint már ebben az időszakban nagyon tudatosnak kell lennie minden szereplőnek a töretlen fejlődés érdekében. „A lehetőségek biztosítása, a sportolók segítése és menedzselése a kulcs. A Vasas ilyen tekintetben olyan, mint egy techóriás, amely a jövőbe fektet be a maga innovációjával és fejlesztéseivel. A klub hosszú távú eredményességének ugyanis az a záloga, ha kiemelt figyelmet fordít az utánpótlásra. Az önmagában jó alap, ha sok a fiatal tehetséged, de még fontosabb, hogy megfelelően fel tudd építeni őket a klubon belül.” És hogy mire kell figyelni ilyen téren? Úgy tűnik, szinte mindenre… „Természetesen a legfontosabb a szakmai rész, ami elsősorban az edzőn múlik. Emellett fontos a tudatosság az életmódbeli tényezőkben is, hiszen már ennyi idősen meg kell tanulnia egy fiatal sportolónak, hogy a hosszú távú eredményesség érdekében hogyan kell élnie a mindennapokban. Ennek része a táplálkozás, a mentálhigiénés egyensúly, a pihenés megfelelő aránya és az egészségügyi támogatás is. Mindezeknek már ebben a korban el kell kezdődniük hozzáadódni a sportágspecifikus felkészüléshez. Ugyanígy a kommunikációs tudatosság is sokat jelent. Manapság ez már a sport fontos velejárója, amire ugyanúgy meg kell tanítani a fiatalokat. Különösen az egyéni sportágak esetében fontos az, hogy miképpen kommunikálsz, hiszen ott nincs mögötted egy csapat a maga felépített brandjével. Én például nem szívesen emlékszem vissza az első interjúimra, amikor pironkodva hebegtem-habogtam, és olyan tipikus tinédzserstílusban próbáltam többé-kevésbé érthetően elmondani a gondolataimat. Az interjúadást vagy a nyilvános beszédet tudatosan lehet fejleszteni. Fontos, hogy mindig maradj nyitott, mosolygós, légy készséges, viszont ne adj ki magadból sem többet, sem kevesebbet, mint amit szeretnél.”