UtánpótlásSport
2024. november 24.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Cselgáncs

2022-10-08 15:03

Cselgáncs: sikert sikerre halmoznak a mieink a férfi 90 kilósok között – de vajon van-e a magyar titok ebben a súlycsoportban?

A magyar cselgáncsozók az elmúlt években egymásutánban szállítják a nagyobbnál nagyobb nemzetközi sikereket a férfi 90 kilósok súlycsoportjában mind felnőtt- (Tóth Krisztián), mind utánpótlásszinten (Kenderesi Péter, Sáfrány Péter). Pánczél Gábort, korábbi szövetségi kapitányt, az MTK Budapest vezetőedzőjét kérdeztük, vajon miért ilyen kiemelkedők a mieink ebben a kategóriában?

A 2021-es évhez hasonlóan az idei korosztályos cselgáncsvilágversenyeken is a férfi 90 kilósok mezőnyében születtek a legnagyobb sikerek: a 18 éves Kenderesi Péter (Pécsi VSK) az ifjúsági világbajnokságon arany-, míg címvédőként a 20 éves Sáfrány Péter (Miskolci VSC) ezúttal ezüstérmet ünnepelhetett a junior-vb-n. Az utánpótlás mellett Tóth Krisztián (28) révén a felnőttek között is rendre remekelnek a mieink az említett súlycsoportban. Az MTK Budapest versenyzője tavaly az olimpián, a vb-n és az Eb-n is bronzérmet szerzett.

Sáfrány Péter Forrás: IJF
Sáfrány Péter Forrás: IJF
Ugyanakkor az U23-as Európa-bajnok, junior vb-ezüstérmes Gőz Roland (MTK; 23 éves) és az ifi Eb-bronzérmes Nerpel Gergely (TFSE; 21) személyében rajtuk kívül is nagy a hazai konkurencia ebben a kategóriában. Tóth mellett Nerpel képviseli a magyar színeket a jelenleg is zajló, taskenti felnőtt-világbajnokságon. „Ez valóban érdekes kérdés, hogy miért pont ebben a súlycsoportból kerülnek ki a legnagyobb talentumok, de szerintem ez abszolút szerencsefüggő, nem látok mögötte különösebb szakmai indokot – kezdte Pánczél Gábor, aki 2021 végéig a férfiszakág szövetségi kapitányát posztját töltötte be, jelenleg az MTK Budapest vezetőedzőjeként tevékenykedik; Tóth Krisztián és Gőz Roland is az ő tanítványa. – Nem beszélhetünk arról, hogy bármelyikük uralná a saját mezőnyét, netán magasan kiemelkedne abból, de persze mindannyian ott vannak a szűk elitben. Ennélfogva a sikerek láttán sem merném kijelenteni, hogy innentől Magyarország a kilencven kilósok hazája, de mindenképpen biztató jel, bárcsak minden súlycsoportban ilyen jól állnánk itthon." A szakember elmondta, a magyar cselgáncssport hosszú távon csak profitálhat abból, ha hazai szinten ilyen komoly a versengés.
Kenderesi Péter (fehérben) Forrás: IJF
Kenderesi Péter (fehérben) Forrás: IJF
„Az külön érdekesség, hogy az említett versenyzők bár ugyanabban a súlycsoportban küzdenek, de teljesen más felépítésűek, különböző erőségekkel és gyenge pontokkal. Sáfrány Peti kifejezetten magas dzsúdósnak számít, és remekül él az adottságaival, míg Kenderesi Peti kiváló a földharctechnikákban, ráadásul a saját korcsoportjában a nemzetközi mezőnyben ezzel abszolút egyedülálló. Ellenben Tóth Krisztián nagyon alacsony, viszont a klasszisával tudja kompenzálni a fizikai hátrányát. Gőz Roland pedig erős is, ugyanakkor mindkét oldalra jól dob. Szóval valamennyien különböző stílusú versenyzők, ami viszont a közös edzéseken, a válogatottban mindenképpen hasznos. A konkurenciaharcnak köszönhetően nincs lehetőség elkényelmesedni hazai szinten sem, ami pedig végül csak a javára válhat mindenkinek." További korosztályos hírek CSELGÁNCSBAN a sportági aloldalunkon.