Történelmi sikert hozó, eseménydús éven van túl a hazai fiúutánpótlás
Molnár Botond idén első magyar fiú tornászként ifjúsági Európa-bajnoki címet ünnepelhetett egyéni összetettben. Ugyanakkor nem a győri fiatal szenzációs müncheni aranyérme volt az egyetlen siker a hazai fiúktól a 2022-es esztendőben. A szakági utánpótlásért felelős szövetségi kapitány, Puskás Jenő értékelte az évet.
A járványhelyzet sújtotta 2020-as és 2021-es versenynaptár után a tornasportban idénre gyakorlatilag minden visszatért a régi, megszokott kerékvágásba. Az itthoni versenyek mellett rangos nemzetközi viadalok sora – köztük világversenyek – vártak a fiatalokra 2022-ben: májusban a Gymnasiadén, júliusban az EYOF-on, és néhány hétre rá, augusztus közepén Európa-bajnokságon szerepelhettek a magyar utánpótláskorú tornászok legjobbjai. A mieink részéről ebben az évben elsősorban a fiúk vitték a prímet, ami a nemzetközi sikereket illeti. Azok közül is kiemelkedik:
Ráadásul a siker értékét csak továbbnöveli az a tény, hogy Molnár a hazai férfi tornasport első egyéni összetett kontinensbajnoki címét szerezte a korosztályban.
„Az elmúlt évek fényében a legnagyobb örömünk, hogy egyáltalán megrendezték a nemzetközi versenyeket, és a hazai eseményeket pedig végre nézők előtt, a megszokott rendben tudtuk lebonyolítani – kezdte az idei évről való számvetést Puskás Jenő, a fiúutánpótlásért felelős szövetségi kapitány. – A gyerekek motivációja szempontjából különösen fontosak a versenyek, mert ha nincsen cél előttük, igencsak nehéz edzésmunkára bírni őket, de most szerencsére nem volt gond ezzel, mi több, kifejezetten sűrű éven vagyunk túl. Már tavasszal csúcsformában kellett lenni a fiataloknak a Gymnasiadéra készülve. Molnár Botond sérülése miatt nem tudtunk teljessel kerettel kiutazni, de így is szép eredmények születtek: Závory Szilárd nyújtón szerzett bronza mellett értékes helyezéseket gyűjtöttek a fiúk.”
Majd ezt követte a nyáron az EYOF és a korosztályos Eb, ráadásul a két versenyt csupán két hét választotta el egymástól, ami nagy dilemma elé állította a szakvezetést.
„Sokáig gondolkodtunk, vajon bevállaljuk mindkettőt ugyanazzal a csapattal, de végül úgy döntöttünk, az Európa-bajnokság a legfontosabb, és annak rendeljük alá a felkészülést.
Eközben az EYOF-on pedig a többiek is lehetőséget kaptak a bizonyításra, és fontos tapasztalatokat szereztek, amely utána vissza is köszönt a későbbiekben. Nagy Márk – aki az EYOF-on a legeredményesebben szerepelt a mieink közül – az Olimpiai Reménységek Versenyén nemrégiben aranyérmet nyert ugrásban. Összességében egyértelműen jó szájízzel zárjuk az évet, amit a néhány hete rendezett ORV is megerősített az ott bezsebelt hat éremmel.”
A hazai fiúszakág előretörésében Puskás nagy szerepet tulajdonít a feltörekvő, új edzői generációnak, közülük is kiemelte Pisák Tamást (Győri AC), Tóth Leventét (FTC-Telekom), Mihók Ádámot, Marján Pétert (mindkettő Budapesti Honvéd), illetve Rácz Attilát (KSI).
„Ugyan Molnár Botond az év végével kiöregszik az ifjúságiak közül,
Az elmúlt években nemcsak minőségben, hanem mennyiségben is sikerült jól látható előrelépést produkálni, ami rendkívül biztató. Úgy tűnik, a felnőttválogatott jövője stabil lábakon, néhány éven belül többen is odaérhetnek majd a nagyok közé a mostani ifjúsági névsorból – mondta a szakvezető. – Nagy örömünkre szolgá, hogy jövőre ismét két világverseny elé nézünk: március végén rendezik az ifjúsági világbajnokságot Törökországban, majd a nyáron ismét lesz EYOF, szóval ennek megfelelően tervezzük majd meg a felkészülést.”
(Kiemelt kép forrása: European Gymnastics/Simone Ferraro)