A hónap utánpótlásedzője: ökölvívó-, torna- és triatlontréner a novemberi díj három jelöltje
A Magyar Edzők Társasága, az Utanpotlassport.hu szerkesztősége és a Porsche Hungaria alkotta kuratórium megnevezte A hónap utánpótlásedzője díj novemberi kiírásának három jelöltjét. Az elismerésre Gál László ökölvívó-, Tóth Levente torna-, Lehmann Tibor triatlonedző aspirál; a győztes kilétére az alapítók voksolását követően derül fény.
A hónap utánpótlásedzője díj odaítélésekor figyelembe veszik az adott időszak világversenyein, nemzetközi eseményein, legjelentősebb hazai viadalain, bajnokságain elért eredményeket, de a díjra történő jelölésnél ugyancsak döntő szempont volt a kiválasztott szakmai múltja, megfelelő edzői végzettsége, példaértékű nevelőmunkája. A díjazottakról a három alapító szervezet képviselőiből álló kuratórium hamarosan dönt; a győztes 200 ezer forintos pénzdíjazásban részesül.
Íme, november hónap jelöltjei!
A Szeged Box Club vezetőedzője válogatott ökölvívó volt, az 1992-es barcelonai olimpiára vállsérülés miatt nem tudott elutazni, ezért befejezte a versenyzést. A Tisza-parti klubban több mint harminc éve dolgozik. A műhely évről évre ad fiatalokat a korosztályos válogatottakba, miközben Gál Lászlónak felnőttversenyzői is vannak, sőt profikkal is dolgozik. Az irányításával nyert felnőtt országos bajnokságot például a jelenlegi szövetségi kapitány, Bertók Róbert, miközben tanítványai az utánpótlásban is szép eredményeket értek el: serdülő Eb-n volt bronzérmes Petrovics Krisztofer és Deák Fanni, junior Eb-n lett harmadik Gémes Levente.
A novemberben rendezett, spanyolországi ifjúsági világbajnokságon tanítványa, a korosztályában elsőéves Gémes Levente négy meccset nyerve jutott a döntőbe. Bár ott vereséget szenvedett, ezüstérme kiemelkedő teljesítmény: magyar ifjúsági bokszoló legutóbb 2018-ban ért el hasonló eredményt. Az 54 esztendős Gál a válogatott egyik edzőjeként a helyszínen támogathatta a fiatalt.
„A hitvallásom szerint az nem lehet bajnok, aki nem hisz benne, és nem azzal vág neki a versenynek, hogy elérje a célját – magyarázza a mester. – Az ifi Eb-n is így volt Levivel: az aranyéremért mentünk, a legjobbakat akartuk megverni. Az ezüst csak egy lépcsőfok a hosszú úton, aminek a végén remélhetőleg kiváló felnőtt ökölvívó válik belőle. A fiatal sportolók esetében kiemelkedően fontos a tanulás, a családdal való kapcsolat, hiszen a sport közben és után is van élet. A mi edzéseinket nagy számban látogatják fiatalok, összetartó közösséget alkotunk, ami sokat segít a mindennapi munkában. Célom, hogy a boksszal kapcsolatos előítéleteket eloszlassuk, hiszen nem csak a társadalmi perifériára szorultak, és a máshoz nem értők sportja ez. Összetett tevékenységről van szó, amelyben kiemelt fontosságú a gondolkodás és a taktika.”
Az ifi vb-ezüstérmes Gémes Levente elismerően beszél tréneréről.
„Ő a nevelőedzőm, rendkívül szoros a kapcsolatunk. Remek szakember, segítőkész, a megfelelő mennyiségű és minőségű energiát fekteti minden egyes versenyzőjébe. Az edző-tanítvány kapcsolatnál mélyebb a kötődés közöttünk, tudja mit és hogyan kérjen tőlem. A barátomként, vagy inkább a második apukámként tekintek rá, hiszen a bokszon kívüli dolgaimat meg tudom vele beszélni.”
Az FTC-Telekom tornászedzője maga is űzte a sportágat, felnőttválogatottságig vitte, majd miután abbahagyta aktív pályafutását, 2014-ben kezdett el edzősködni az FTC-ben – először a legkisebbekkel (4-6 évesekkel) foglalkozott. Egy évvel később már 12 fős, 9-10 évesekből álló versenyzői csoportot irányított, és az akkor átvett fiataloknak jelenleg is ő az edzője. A folytatásban a még most is csak 29 éves tréner tanítványai egyre-másra gyűjtögették az érmeket a hazai versenyeken, jó néhány országos bajnoki címet szereztek, és a korosztályos válogatottakba is rendre beverekedték magukat. Az említett csoport legígéretesebb tagjainak az idei év hozta el a nemzetközi áttörést: a 16 éves Zámbori Zala szerepelhetett az augusztusi müncheni ifjúsági Európa-bajnokságon, és tagja volt a csapatversenyben hatodik helyen záró válogatottnak. Azt megelőzően, tavasszal Zámbori negyedik helyet ért el a lólengés döntőjében a franciaországi Gymasidadén. A nyári, besztercebányai EYOF-on az FTC műhelye három fiatallal, Ujvári Benedekkel, Nagy Márkkal és Girus Kornéllal képviseltette magát.
A tréner jelenleg hat ifjúsági és kadétkorú versenyzővel foglalkozik kiemelten a klubjában, emellett – több edzőkollégájával közösen – a 4-6 éves gyerekek kiválasztásáért is felel. Utóbbi feladatkörében 30-35 tornászpalánta fejlődését felügyeli.
Ami a novemberi eredményeket illeti: a Brnóban rendezett Olimpiai Reménységek Versenyéről két tanítványa, Zámbori Zala és Nagy Márk összesen hat éremmel tért haza. Zámbori ugrásban és gyűrűn ezüst-, lólengésben és korláton pedig bronzérmet nyert a szerenkénti finálékban. Ráadásul ugrásban főszerepet játszottak versenyzői: Nagy Márk – Zámborival azonos pontszámot elérve – szerezte meg az aranyat. Emellett a magyar csapat második helyéhez is mindketten nagyban hozzájárultak. Egyéni összetettben legjobb magyarként Zámbori Zala ötödik lett. A hónap végén a Kismester Bajnoksággal zárult a versenyszezon, és Zámbori akkor is remekelt: az egyéni összetett megnyerése mellett két arany- és egy ezüstérmet szerzett a szerenkénti döntőkben.
„Edzőként azt tartom a legfontosabb feladatomnak, hogy minden olyan fiatalnak, aki elkezdi ezt a sportágat, és szeretne vele komolyan foglalkozni, minden szakmai és emberi támogatást megadjak – foglalja össze az edzői hivatással kapcsolatos gondolatait Tóth Levente. – Azon vagyok, hogy a képességeihez mérten mindenki megkapja a lehetőséget a kiteljesedésre.”
Zámbori Zala így nyilatkozik edzőjéről:
„Most már hosszú évek óta együtt dolgozunk, és nagyon szeretem a hozzáállását, illetve az alázatát, amit a versenyzői és általánosságban a tornasport iránt tanúsít. Remekül működik a kommunikáció köztünk, mindent megtudunk beszélni a hétköznapokban, így a jó dolgokat és a javítani valókat is gyorsan áttudjuk venni. Pozitívan áll hozzá minden edzéshez, ennek köszönhetően pedig, ha éppen rossz napom van valamiért, akkor is örömmel megyek be a terembe.”
A Tiszaújvárosi Triatlon Klub vezetőedzője és elnöke, a Magyar Triatlon Szövetség szakmai alelnöke Budapesten kezdett foglalkozni a sportággal, a tiszaújvárosi klubhoz 1994-ben csatlakozott versenyzőként. Sportolóként a triatlon Európa-kupák mellett duatlonban Eb-bronzérmet szerzett, emellett – elsősorban rövid távon – számos országos bajnoki cím fűződik a nevéhez. Edzőként 1999 óta segíti a borsodi klub versenyzőit, majd szövetségi kapitányként a felnőtt- és az U23-as válogatottat is irányította. A most 52 éves szakember tanítványai eleinte az országos bajnoki címeket gyűjtögették, ezeket korosztályos Európa-bajnoki érmek követték, a legnagyobb sikerek pedig a 2010-es évek második felétől érkeztek. Három gyermeke közül az idősebb fia, Bence a 2014-es ifjúsági olimpián vegyes váltóban ezüstérmes lett, míg a fiatalabb, Csongor 2018-ban junior-világbajnoki címet szerzett, majd az U23-asok vb-jén 2019-ben ezüst-, 2021-ben aranyérmet nyert. (A legkisebb Lehmann, Sára eddig főleg a hazai versenyeken szerepelt eredményesen.) A tiszaújvárosi fiatalok remekül zárták az idei évet a ranglistákon: Csongor az Európa-kupáét nyerte meg, Kiss Gergely az U23-asok között lett harmadik, míg Kovács Gyula a juniorok között szerezte meg az első helyet.
November második felében Abu-Dzabiban megrendezett U23-as világbajnokságon a magyar küldöttségből Lehmann Tibor versenyzője, a 21 éves Kiss Gergely szerepelt a legeredményesebben, ezüstérmet szerzett. A korábban a budaörsi egyesületet erősítő fiatal ezzel pályafutása eddigi legnagyobb sikerét könyvelhette el ezzel.
„Kiss Gergővel még csak egy éve dolgozunk együtt, és bár rengeteg munka áll az eredmény mögött, ki kell emelni a budaörsi edzők munkáját is, akik korábban foglalkoztak vele – mondja Lehmann Tibor. – Utánpótlás-nevelésben mindig hosszú távon gondolkodunk. Alapelv, hogy száztíz százalékra törekszünk, semmilyen probléma esetén nem alkuszunk meg, ha edzésről van szó. Remek közösséget alkotnak a versenyzőink, akik sokszor a szabadidejüket is együtt töltik; igyekszünk nemcsak sikeres versenyzőt, hanem teljes embert is faragni belőlük, hiszen az egyik feltétele a másiknak.”
Az U23-as vb-ezüstérmes Kiss Gergely így látja edzőjét:
„Az első szó, ami eszembe jut: profi. Olyan dolgokra is odafigyel, amikre mi versenyzők nem, legyen szó versenyről vagy felkészülésről. Sokat jelentett, hogy ott volt velem Abu-Dzabiban, mert biztonságot ad a jelenléte, hiszen, ha bármi baj történik, például elfelejtek, elhagyok valamit, ő biztosan megoldja. Szeretek vele dolgozni, mert nem tesz ránk terhet, soha nincs konfliktus közöttünk.”