Segítség a fiatal sportolók mentális felkészítéséhez
Magyarországon is működik olyan online akadémia, amely a fiatal sportolók hatékony mentális felkészítésére hivatott. Az SM Arzenál azokat az ifjú versenyzőket szólítja meg, akiknek nincs önálló mentáltrénerük, az eredmények pedig már néhány hét alatt érzékelhetőek.
Ma már az eredményes utánpótláskorú sportolók felkészülése sem kizárólag a fárasztó fizikai edzésekből áll, a fiatalok sikeréből az edző mellett alaposan kiveszi a részét a masszőr, a gyógytornász vagy a sportpszichológus is. Utóbbi fontosságát a korosztályos élversenyzők is egyre jobban hangsúlyozzák, egy-egy diadal után az ifjú sportolók elsők között köszönik meg a sportpszichológusuk vagy a mentáltrénerük munkáját.
Ezt a háromszoros olimpiai bajnok kardvívó, Szilágyi Áron is kiemelte, amikor a legutóbbi ötkarikás játékokon aratott győzelme után úgy fogalmazott, hogy: „Én is egy projekt voltam Tokióban”, és hogy: „Nem én csináltam, hanem mi csináltuk.” A klasszis arra hívta fel a figyelmet, hogy a modern sportban a sportoló sikeressége nagyban függ a felkészítő stábjától, melyben a mentáltrénernek is kiemelt helye van.
Két elismert sport mentáltréner, Ács Imre és Kenyeres András az utánpótláskorú sportolók ilyen irányú, helyes felkészítése céljából hozott létre Magyarországon egyedülálló, online sport mentáltréning akadémiát. Az SM Arzenál a két szakember tízéves tapasztalata alapján megalkotott projekt, amely azokat a fiatalokat szólítja meg, akiknek nincs önálló mentáltrénerük, de szeretnének tenni azért, hogy fejlődésük minden területen folyamatos legyen.
„Olyan projektet szerettünk volna létrehozni, amely nagyszámú utánpótláskorú sportolóhoz eljuthat, megfizethető árú és hatékonyan működik, segíti a sportolókat – mondja Ács Imre. – Az utánpótláskorúaknál elsősorban
Általános tapasztalat, hogy ezt a tudást az edzésen, az iskolákban vagy épp a szülőktől sem feltétlenül kapják meg kellő mértékben a sportolók. Az elmúlt tíz évben edzőkkel, sportolókkal és sportszülőkkel is dolgoztunk, az SM Arzenál az ezekből szerzett tapasztalatok esszenciája, amely modulokban, tematikus oktatóanyagként, animált videókba rendezve jelenik meg, és amelyben a sportoló lépésről lépesre, a saját tempójában haladhat.”
A hat modulból hat héten át tanulhatnak a javallottan 13 évesnél idősebb sportolók, az egységek pedig olyan fontos területeket érintenek, mint
„A sportpályafutásuk során is rengeteg kihívással találják magukat szemben a fiatalok; a bukkanókkal való találkozás elkerülhetetlen. Lehet ez edző- vagy egyesületváltás, beilleszkedési probléma, sérülés, stressz, céltalanság és/vagy motiválatlanság. Fontos, hogy a sportoló megtanulja ezeket felismerni, feldolgozni és helyén kezelni. Ha egy ilyen online képzést az utánpótláskorú sportoló elvégez, sokkal nagyobb rálátása lesz azokra a folyamatokra, amelyek a versenyzőben, így benne is lezajlanak.
A videókban sikeres edzők és klasszisok is elmondják a saját tapasztalataikat, így a fiatalok mások mellett Märcz Tamás, Karakas Hedvig vagy a válogatott labdarúgó, Nagy Ádám példáin keresztül is tanulhatnak.”
A képzés során a szakemberek több mentális kihíváson kísérik végig a résztvevőket, akik a mérések alapján olyan főbb területeken is várhatják az előrelépést, mint a reziliencia, az önbizalom és az énhatékonyság.
(Kiemelt kép forrása: SM Arzenál)