Másodikként zárt a góllövőlistán a Tromsø IL magyar korosztályos válogatottba vágyó csatára
A 16 éves Bogdán Hunor a norvég első osztályú Tromsø IL második csapatával készül, az U17-es bajnokságban másodikként zárt a góllövőlistán. Portálunknak elmondta, keményen edz, hogy három-öt éven belül a top hét európai bajnokság valamelyikébe szerződjön, s kiérdemelje a meghívást a magyar korosztályos válogatottba.
Az Észak Párizsaként emlegetett Tromsø Norvégia nyolcadik legnagyobb városa, amely 400 kilométerrel van túl az északi sarkkörön. Mindezt azért említjük, mert alső osztályú labdarúgóklubjában egy magyar fiatal nevelkedik, a 16 éves Bogdán Hunor az első lépéseket már megtette a felnőttfutballban.
A brassói fiatal hatéves kora óta él Norvégiában, családja az építészmérnök édesapa munkája miatt telepedett le a skandináv országban. Az iskolát már Norvégiában kezdte, a futball pedig kisebb korában is szerves részét képezte mindennapjainak. Bár kézilabdában is tehetségesnek tartották, a város első számú egyesülete egy kiválasztón a legjobbak közé válogatta, a futball mellett döntött: kilencéves kora óta igazolt játékos, a kezdetek óta csatár.
Pályafutása szép ívben halad.
Az év második felében a Tromsø IL harmadosztályban szereplő második csapatával edzett, többnyire visszajátszott az U19-be. A norvég szövetség adatbankja szerint felnőttszinten is bevetették már, két mérkőzésen kapott lehetőséget.
A játékos így jellemezte magát portálunknak:
A Tromsø korosztályos szinten is pozíciós játékot erőltet, lassan szövögeti a támadásokat, nem agresszív a taktikája: a kapustól indítjuk a játékot, hátulról építkezünk, nem rugdaljuk el a labdát. Zömében 4–2–3–1-es felállásban lépünk pályára, ebben az esetben én vagyok az ék, ha pedig 5–3–2-ben játszunk, bal oldali támadó vagyok.”
Az ígéretes játékos tehetségére európai topcsapat is felfigyelt. Tizenhárom éves korában a Sporting meghívására a lisszaboniakkal készült, ám a koronavírus-járvány keresztülhúzta a számításait, vissza kellett térjen Norvégiába. Munkamorálját nem érheti kritika, a futball körül forog az élete, ám a tanulást sem hanyagolja el:
„Reggel, iskola előtt, valamint délután csapatedzésünk van, s emellett egyedül is edzek, edzőterembe járok, hogy megerősödjek, s felszedjek néhány kiló izmot. Az életemet a labdarúgásnak rendelem alá, az lebeg a szemem előtt, hogy kitartó munkával megvalósítsam az álmaimat.”
A Tromsø IL utánpótlásképzés terén a jobb norvég műhelyek egyikének számít, korosztályos csapataik általában a középmezőnyben zárnak. Az utóbbi években több tehetség is kikerült a klubból, a francia Toulouse-nak, a holland Heerenveennek, valamint a rekordbajnok Rosenborgnak is értékesített fiatal játékost.
„A Tromsø nem egy tehetős klub, nem igazol pénzért, ezért az utánpótlásképzésre helyezi a hangsúlyt, érdeke, hogy piacképes, minőségi játékosokat neveljen. Ennélfogva sok tehetséges fiatalt áramoltat a felnőttcsapatba, nemrég egy tizenhét éves játékost épített be, úgyhogy aki odateszi magát és megfelelő ütemben fejlődik, annak megadják a lehetőséget a bizonyításra. Úgy érzem, jók a kilátásaim, ha továbbra is kitartóan teszem a dolgom, lesz esélyem megmutatnom magam. A szakmai stáb hisz bennem, fel szeretne építeni, úgyhogy érzésem szerint megfelelő helyen vagyok.
Bogdán Hunornak nincs norvég állampolgársága – még. A tehetséges labdarúgó nemrég folyamodott állampolgársági kérelemért, ám az elbírálásra egy-másfél évet várni kell – hacsak a norvég korosztályos válogatott meg nem hívja, ez ugyanis felgyorsítaná az ügymenetet.
(Kiemelt kép: Bogdán Hunor (labdával) korosztályos szinten remekel / Fotó: Gry Berntzen)