Negyvenöt éves a grundbirkózás
Éppen ma 45 éve, 1978. április 16-án, vasárnap mutatkozott be a Népsport (a Nemzeti Sport elődje) találmánya, a grundbirkózás – párhuzamosan két városban, Szombathelyen és Pécsett.
Magát a küzdőjátékot Szekeres István, a sportnapilap akkori szerkesztő bizottsági tagja, majdani főszerkesztője (az Utanpotlassport.hu későbbi olvasószerkesztője) találta ki, ő állította össze a szabályait, és nevet is ő adott neki. Az alapötlet úgy szólt:
A lényeg azonos: nem szabályos méretű pályán, nem szabályos öltözékben zajló, bárhol űzhető játék. Korábban is születtek módok a gyermekek birkóztatására, de általában birkózószőnyegre tervezték azokat, egyszerűsített sportági szabályokkal. A grundbirkózás földre rajzolt küzdőkörben zajlik. (Olyan településeken is működhet, ahol nincs a közelben birkózószakosztály, így szőnyeg sem.) A két szereplő megpróbálja kitolni, kihúzni, kilendíteni a társat a körből. Ha sikerül, egy pontot kap; a mérkőzést az nyeri, aki előbb éri el a három pontot. Eredményes az akció, ha az egyik fél – csakis függőlegesen felfelé, mert az nem balesetveszélyes – megemeli a társát, ezért két pontot kap, ha pedig három másodpercig a levegőben tartja, az a tiszta győzelem, a tus.
Szekeres az elképzelését a szerkesztő bizottság elé vitte azzal, hogy a Népsport a grundbirkózás felkarolásával csatlakozzon az akkor meghirdetett Edzett ifjúságért mozgalomhoz. Ez afféle keret volt, minden belefért, ami azt célozta, hogy minél több fiatal sportoljon minél rendszeresebben.
Bemutatták a küzdőjátékot iskolai körülmények között is. A Fazekas Mihály általános iskola és gimnázium napközijében, amelyre meghívták a főváros napközis szakfelügyelőjét, és az ő tetszését is elnyerte a birkózásnak ez a válfaja. Folyamatosan jelentkeztek a küzdőkörbe a fiúk, mígnem ugyanott lányok is kórusban követelték, hogy ők is szeretnék kipróbálni.
A grundbirkózást később felkarolta az oktatási tárca, választható tantervi anyaggá minősítette. A diáksport-szövetség diákolimpiai sportággá tette, és
Szabadidősportként szerepelt már EFOTT-on (Egyetemisták-főiskolások Országos Turisztikai Találkozója), és ugyancsak érkeztek hírek a honvédségi használatáról. A világszövetség magazinja, a FILA News négyoldalas mellékletet szentelt a megismertetésére; ebből az alkalomból a magyar szövetség bemutatóversenyt rendezett Marcaliban. A grundbirkózást több országban fogadták nagy érdeklődéssel, és néhányban ki is próbálták.
(Kiemelt képünkön: Grundbirkózó döntő Dunakeszin Forrás: Dunakeszi Post)