A hónap utánpótlásedzője: jégkorong-, tornász- és vívótréner az áprilisi díj három jelöltje
A Magyar Edzők Társasága, az Utanpotlassport.hu szerkesztősége és a Porsche Hungaria alkotta kuratórium megnevezte A hónap utánpótlásedzője díj áprilisi kiírásának három jelöltjét. Az elismerésre Laufer Béla tornász-, Sárközi Gergely vívó- és Svasznek Bence jégkorongedző aspirál; a győztes kilétére az alapítók voksolását követően derül fény.
A hónap utánpótlásedzője díj odaítélésekor figyelembe veszik az adott időszak világversenyein, nemzetközi eseményein, legjelentősebb hazai viadalain, bajnokságain elért eredményeket, de a díjra történő jelölésnél ugyancsak döntő szempont volt a kiválasztott szakmai múltja, megfelelő edzői végzettsége, példaértékű nevelőmunkája. A díjazottakról a három alapító szervezet képviselőiből álló kuratórium hamarosan dönt; a győztes 200 ezer forintos pénzdíjazásban részesül.
Íme, április hónap jelöltjei!
LAUFER BÉLA 1985 óta dolgozik a KSI tornászedzőjeként. Eleinte a legkisebbekkel kezdett el foglalkozni, és az első, hatfős versenyzői csoportjából valamennyien ifjúsági válogatottságig vitték. Bodnár Gergely például részt vehetett az 1993-as genfi korosztályos Eb-n is, de sérülések miatt ebből a csapatból valamennyien korán befejezték pályafutásukat. A második, általa felkészített generáció már jóval nagyobb sikereket ért el: Mihók Ádám, Nyers Csaba és Hidvégi Vid is felnőttválogatottságig jutott. Legismertebb tanítványa, Hidvégi Vid – akinek a pályáját az utánpótlásévektől egészen a felnőttkarrierje végéig elkísérte – első nagy sikereként 2004-ben ifjúsági Eb-ezüstérmes lett lólengésben, majd a felnőttek között 2012-ben olimpiai nyolcadik helyezést ért el, és vb-, valamint Eb-negyedik hellyel is büszkélkedhet lólengésben.
Két évtizednyi edzősködés után 2006 óta már szakosztályvezetőként is irányítja a KSI férfi tornászait. Jelenleg Závory Szilárd személyében egyetlen utánpótláskorú versenyző a saját tanítványa. A 17 éves ígéret a tavalyi ifjúsági Eb-n gyűrűn és nyújtón is nyolcadikként zárt. Csapatban 2020-ban Závory és másik kiemelt neveltje, Dobrovitz Ádám ezüstérmet szerzett a korosztályos Eb-n.
A most 68 esztendős Laufer a mintegy négy évtizednyi tréneri pályafutása alatt nemcsak kiváló versenyzőket, hanem eredményes edzőt is nevelt: Pisák Tamás – aki a múlt évben egyéni összetettben ifjúsági Európa-bajnoki címet ünnepelt Molnár Botonddal Münchenben – annak idején az irányítása alatt kezdte tréneri pályáját a KSI-ben. Pisák 2022 augusztusi jelölése után Laufer – aki szakosztályvezetőként 50 fiatal fejlődéséért felel – a második tornászedzőjelölt a díj történetében.
Ami az áprilisi eredményeket illeti, a már említett Závory Szilárd ebben a hónapban negyedik lett az ugrás selejtezőjében az antalyai ifjúsági világbajnokságon, s ezzel kiharcolta a szerenkénti finálés részvételt. A döntőben aztán több mint két tizedet javított a pontszámán, minek köszönhetően egy pozíciót előrelépett a selejtezőhöz képest, így bravúros teljesítménnyel a világbajnoki dobogó harmadik fokára léphetett fel.
Laufer Béla így foglalta össze, mit gondol a hivatásáról:
Az újdonsült ifjúsági vb-bronzérmes Závory Szilárdot kérdeztük az edzőjéről.
„Már lassan négy éve, 2019 ősze óta dolgozunk együtt a KSI-ben, miután az akkori edzőm, Pisák Tamás Győrben folytatta. Az első pillanattól fogva megtaláltuk a közös hangot, mindent meg lehet vele beszélni. A felkészülési program megtervezésébe szintén be szokott vonni, szóval minden szempontból rugalmas, könnyű vele együtt dolgozni. A kiélezett versenyhelyzetekben is rendre akad egy-egy jó szava, jó tanácsa, és ez sokat segít.”
SÁRKÖZI GERGELY 1988-ban az UTE-ben kezdett vívni. Versenyzőként juniorválogatottságig és magyar bajnoki címig jutott. Már középiskolában megfogalmazódott benne a gondolat, hogy délelőtt történelem tanár, délután pedig kardvívóedző lesz. Párhuzamosan végezte el a történelem szakot az ELTE-n és az edzőképzést a TF-en. Úgy vélte, edzőként nagyobb pedagógiai hatással lehet a gyerekekre, mint tanárként. 2007-ben iskolás csoporttal kezdett foglalkozni, majd rövidesen a BSE szakmai stábjába került. Itt tíz évet töltött el, és magyar bajnok tanítványokkal már ekkor büszkélkedhetett. „Nem a TF-en tanultam meg edzősködni, hanem abban a tíz évben, amelyet a BSE-ben Pézsa Tibor irányítása alatt töltöttem” – mondja.
Sárközi Gergely 2017-ben került a Vasashoz. Úgy gondolja, a megváltozott légkörnek és az új szakmai impulzusnak is köszönheti, hogy hamarosan korosztályos válogatott tanítványai lettek. Első jelentősebb sikere a 2020-ban kadét Eb-győztes leány kardcsapatban vívó Fenyősi Zita nevéhez fűződik. A következő évben a Covid miatt nem indultak magyarok világversenyen, 2022-ben viszont versenyzői közül kadét Eb-t nyert csapatban Domonkos Emese és Bognár Liza. Ez év februárjában Domonkos egyéni kadét Európa-bajnoki címet szerzett Tallinnban, ahol csapatban is felállhatott a dobogó második fokára.
Áprilisban a kardvívó Domonkos Emese a plovdivi kadét-világbajnokságon a hibátlan csoportkör után kiemeltként folytatta, és török, egyiptomi, majd Puerto Ricó-i ellenfelet győzött le a negyedöntőig. Ott aztán az amerikai színeket képviselő Sophie Liu, az elődöntőben pedig az üzbég Nargiza Jakszibajeva ellen is 15:10-re nyert. A döntőben a két évvel ezelőtt Kairóban már kadét-vb-bronzérmes Zarifa Huseynova várt a magyar lányra. Az azeri ígéret kezdte jobban a finálét, és 6:2-re elhúzott, de Domonkos elkapta a fonalat, és szinte állva hagyta ellenfelét.
A 41 esztendős Sárközi Gergely ekképpen összegzi az edzői szakmával kapcsolatos gondolatait:
Edzőjéről így vélekedik a 17 esztendős Domonkos Emese:
„Három éve dolgozunk együtt. Ez idő alatt folyamatosan formálódtunk egymáshoz, és most már elmondhatjuk a kapcsolatunkról, hogy stabil alapja a sikereinknek. Mindig következetesen készülünk. A bizalom kölcsönös, ezért a kapott feladatokat igyekszem maradéktalanul végrehajtani. Szakmailag felkészültnek tartom, így hiszek a közös munka eredményességében. Fontos, hogy a mentális felkészítésemben is sokat tud segíteni. Például a világbajnokságon, amikor 5:0-s vagy 6:2-es hátrányban voltam, nagyon kellett, hogy ott legyen, és kibillentsen a rossz periódusból.”
SVASZNEK BENCE, a 2008-ban a világbajnoki A csoportba jutott „szapporói hősök” egyike játékos-pályafutása befejezését követően azonnal, 2012-ben elkezdte edzői karrierjét a MAC Budapestnél. Az első három évadban az U16-os gárdát irányította, a következő két évben pedig az újbudaiak felnőttgárdájának másodedzője volt. 2017 óta áll a Magyar Jégkorong Szövetség alkalmazásában: az U16-os nemzeti együttes trénereként kezdett, tagja volt az U20-asok szakmai stábjának is, majd 2018 óta az U18-as fiúválogatott szövetségi edzője. Ez utóbbi együttest 2019-ben a divízió I/B csoportos vb-n bronzéremig vezette. Három évvel később, 2022-ben viszont már nem álltak meg az aranyig a fiatalok, akik az asiagói eseményen hibátlan mérleggel nyerték meg a „harmadosztályt”, így 2017 után az idén újra nekivághattak az I/A csoport küzdelmeinek.
Az év negyedik hónapjának végén Svasznek Bence vezetésével szerepelt az U18-as fiúválogatott az angers-i I/A csoportos jégkorong-világbajnokságon (mivel ebben a korosztályban nyolc együttes alkotja az élvonalat, a mieink a világ tizenhat legjobbja közé verekedték be magukat, vagyis oda, ahol az A csoportos felnőttek is játszhatnak). A csapat öt meccsen hét pontot szerezve fejezte be az eseményt, a házigazda franciákat és a japánokat is legyőzte, emellett az ukránok elleni, szétlövéses vereség során is pontot szerzett. Az előzetesen kitűzött célt, azaz a bennmaradást már az utolsó előtti mérkőzésen bebiztosította a gárda, sőt éremért játszhatott az utolsó körben.
– mondja Svasznek Bence. – Ebben a korosztályban a legfontosabb a fejlesztés. A válogatottnál nagyjából két és fél hónapot töltök a fiúkkal szezononként, és a stábbal együtt az a feladatunk, hogy felkészítsük őket a nemzetközi szintre. A magyar utánpótlás-jégkorong esetében az áprilisi bennmaradás erőn felüli teljesítmény, nem feltétlenül volt elvárható, hogy ez összejöjjön, hiszen korábban még sosem sikerült; az, hogy az utolsó napon még a bronzérem megszerzéséről beszélhettünk, dicséretes teljesítmény. Atlétaközpontú edzők vagyunk, a cél, hogy naprakész tudást adjunk át a fiataloknak. Ezzel az ő érdekeiket tartjuk szem előtt, más nem számít.”
Az U18-as válogatott csapatkapitánya, Ravasz Csanád így beszélt a válogatott tréneréről:
„Erőskezű, de nagyon figyelmes szakember, aki minden játékosát támogatja. Sok újat tud mondani és mutatni a hokisainak, akik ezáltal könnyedén képesek fejlődni. Ha visszatekintek az eddigi pályafutásomra, egyértelműen ott van azon szakemberek között, akiktől a legtöbbet tanultam. Minden válogatott-összetartás kemény, amiből sokat tudunk profitálni, miközben a hangulatra sem lehet panasz. Nincs semmiféle feszültség a csapaton belül, ami nem utolsósorban neki köszönhető. Remek stábbal dolgozhatunk együtt.”
(Kiemelt képünkön balról: Svasznek Bence, Laufer Béla, Sárközi Gergely)