Pályakerékpár: izgalmas versenyeket hozott az első Budapest Grand Prix
Negyven év után rendeztek újra nemzetközi pályakerékpáros versenyt itthon. A decemberben átadott, majd később a nemzetközi szövetség (UCI) által kategorizált kőbányai fedett fapályán tartották meg az első Budapest GP-t, az UCI naptárába is bejegyzett versenyt, felnőtt-, U23-as és juniorkorosztályban. Vízer Barnabást, a hazai szövetség sportigazgatóját kérdeztük a viadal után.
A Millenáris Velodrom hosszú évtizedeken keresztül szolgált a hazai pályakerékpársport otthonaként, azonban nemzetközi versenyek megrendezésére már régóta nem volt alkalmas. Többek között emiatt is létfontosságúnak bizonyult a kőbányai BringAréna megépítése, amelyet tavaly decemberben adták át, és az új, a nemzetközi szövetség (UCI) által akkreditált 200 méteres fapálya a múlt hét végén otthont adott az I. Budapest Grand Prix-nak – négy évtizednyi szünet után az első magyarországi nemzetközi eseménynek. Az UCI CL2 kategóriájú viadalon rangos mezőny gyűlt össze: három korosztályban (felnőtt, U23 és junior) 11 nemzet versenyzői álltak rajthoz. Európából Szlovákia, Csehország, Horvátország, Ausztria, Olaszország, Románia és Norvégia, a tengerentúlról pedig Argentína, Kolumbia és Kanada bringásai képviseltették magukat.
Az említett negyvenéves szünet az UCI besorolású versenyekre vonatkozik, hiszen a régi Millenárison természetesen ez idő alatt is tartottak különböző nemzetközi megmérettetéseket – mondta Vízer Barnabás, a Magyar Kerékpáros Szövetség sportigazgatója az Utánpótlássportnak. –
A verseny végeztével szerencsére a résztvevő csapatoktól is pozitív visszajelzéseket kaptunk, mindenki úgy búcsúzott, már alig már várja, hogy visszatérjen, már kérdezgették a külföldiek: mikor lesz a következő? Azt hiszem, ezek a visszajelzések mutatják meg igazán, hogy mekkora sikert aratott a rendezvény.”
A futamok olyan neves versenyzők részvételével zajlottak, mint a pontverseny regnáló felnőtt Európa-bajnoka, a norvég színekben szereplő, de magyar származású Anita Yvonne Stenberg, vagy éppen a keirin korábbi világbajnoka, a kolumbiai Fabián Hernando Puerta Zapata. Továbbá a juniorok között 1000 méteren világbajnok, cseh Dominik Topinka és a brit Rhys Britton – aki scratch versenyszámban világkupa-győztes – szintén ott volt a mezőnyben.
A magyar különítmény is a legjobbjait vonultatta fel: többek között az augusztusi glasgow-i világbajnokságon az elitpontversenyben nyolcadik, az U23-as Eb-n scratch-ben negyedik Drijver Bertold (20), illetve a junior Eb-n keirinben hatodik Lovassy Patrik Rómeó (21) is megmutatta magát a hazai fiatalok közül. A verseny részletes eredményei ITT érhetőek el.
„Elégedetten konstatáltuk, hogy remek eredmények születtek, és
A még mindig csak húszéves Drijver Bertold kiválóan szerepelt az állóképességi versenyszámokban: a pontversenyben második, omniumban harmadik lett az elitmezőnyben. A féléves kihagyásából visszatérő Lovassy Patrik Romeó pedig kifejezetten kellemes meglepetést okozott a második helyével a sprinterek között. Szóval minden szempontból sikeres versenyt tudhatunk magunk mögött, mind szervezői oldalról, mind a magyar indulók szereplését illetően. Az esemény abszolúte beváltotta a hozzáfűzött reményeket.”
(Kiemelt képet készítette: Katzer Dániel/Bringasport)