Elindult az úton a serdülő fiú B-válogatott
Januárban létrehozta a Magyar Kézilabda Szövetség a serdülő fiú B-válogatottat, hogy a két évet felölelő korosztályban a 2009-esek is megkapják a lehetőséget a bizonyításra. Az első hónapok tapasztalatairól a csapat egyik edzőjét, Bari-Nagy Lajost kérdeztük.
Utánpótlás-kézilabdában minden korosztály két évet takar: ebben az idényben a fiúk és a lányok esetében is a 2004-es és a 2005-ös születésű fiatalok tartoznak a juniorok közé, míg az ifjúságiakat a 2006-2007-esek, a serdülőket pedig a 2008-2009-esek alkotják.
Ha megvizsgáljuk a válogatottak kereteit, a névsort nagyobb arányban az adott korosztály idősebb tagjai alkotják. Ez nem meglepetés, hiszen akár másfél, majdnem két év különbség is lehet akár ugyanabba a kategóriába sorolandó játékos között, ennyi idő pedig az utánpótlás esetében sokat jelent, akár fizikai, akár mentális szempontból vizsgáljuk a kérdést.
Többek mellett ez motiválta a Magyar Kézilabda Szövetség illetékeseit, hogy létrehozzák januárban a serdülő fiúknál a B-válogatottat, amit 2009-es játékosok alkotnak; az együttes az azóta megtartott válogatott időszakokban egyaránt találkozott, edzőtáborozott a két edző, Bari-Nagy Lajos és Laurencz Szabolcs vezetésével.
„Korábban már többször is volt erről szó, hogy meg kéne próbálni a csapat bevezetését; szerencsére a szövetség vezetői támogatták az ötletet, ennek köszönhetően pedig elindult az úton a csapat – mondja Bari-Nagy az Utánpótlássportnak. – A páratlan évben született fiatalok mindig nagy hátrányban indulnak az egy évvel idősebbekhez képest a válogatottság tekintetében, különösen igaz ez a serdülőkre, akik között számos akcelerált gyerekkel találkozunk. Szabolccsal közösen irányítjuk az együttest: megnézzük azokat a 2009-es srácokat, akikben van potenciál,
Két-három kézilabdázót már eddigi is sikerült, bízom benne, hogy ez a szám tovább nő majd.”
Az edzőtáborok programja nem sokban különbözik a többi válogatottétól.
„Ugyanazokat a lehetőségeket ők is megkapják, mint a társaik, az ország minden pontjáról érkeznek játékosok a csapatba. Eddig nagyjából negyven fővel dolgoztunk az összetartásokon, de ennél jóval többet tudtunk már megnézni, akik közül választottunk. Ez a lehetőség rengeteget jelent ezeknek a fiataloknak, akik eljönnek a B-válogatotthoz, motiváltan dolgoznak, a tapasztalatokat és a hozzáállást pedig viszik haza a klubjukba. Felméréseket végzünk, teljes stáb segíti a fiúkat, nemzetközi felkészülési mérkőzésünk viszont még nem volt, ám ami késik, nem múlik; vannak ilyen terveink is. Jogosan merül fel a kérdés, hogy a lányoknál ez miért nincs bevezetve: ez is megtörténhet a folytatásban. A tapasztalatok eddig pozitívak, szerintem hamarosan újabb serdülő B-válogatottat köszönthetünk majd.
(Kiemelt képünkön: a serdülő B-válogatott tagjai az első összetartáson)