A Real Madridé az aranyérem a Puskás–Suzuki-kupán
A 2022-es torna után ismét Real Madrid nyerte a Puskás–Suzuki kupát, a döntőben a Sportingot győzte le a spanyol csapat. A Puskás Akadémia a bronzmeccsen alulmaradt a Juventusszal szemben, a Budapest Honvéd pedig hatodik helyen zárt.
Tizenhatodik alkalommal rendezték meg május 16–20. között a Puskás Akadémia felcsúti edzőközpontjában a Puskás–Suzuki-kupát. A rangos U17-es nemzetközi tornára ismét elfogadta a meghívást a Real Madrid, a Panatinaikosz és a Budapest Honvéd – a Puskás Akadémia mellett ez a három együttes eddig minden évben részt vett. Továbbá első alkalommal játszott a kupán a Juventus, illetve indult a Sporting, a Rangers és a Genk is.
A lebonyolítás a következő volt: a nyolc csapatot két négyes csoportba sorsolták, majd az azonos pozícióban végzett együttesek egymással vívtak helyosztót – az első az elsővel döntőt, a második a másodikkal bronzmeccs és így tovább. A mérkőzések kétszer 30 percig tartottak, a helyosztókon pedig döntetlen esetén egyből tizenegyesrúgások következtek.
Az A-csoportban a Real Madrid lett az első 7 ponttal, a második a Puskás Akadémia csapata 4 ponttal, harmadik a Genk 3 ponttal, míg az utolsó helyen a Rangers zárt szintén 3 ponttal. A B-csoportban a Sporting végzett az élen 6 ponttal, a második a Juventus lett ugyancsak 6 pontot gyűjtve, a Budapest Honvéd 3 ponttal, a negyedik pedig a Panatinaikosz egyaránt egy győzelemmel.
A torna utolsó, hétfői napja a 7. helyért zajló mérkőzéssel indult, amelyet a Panatinaikosz nyert 1–0-ra a Rangers ellen.
A harmadik helyért a Puskás Akadémia és a Juventus mérkőzött meg. A felek valamelyest ismerték egymást, ugyanis februárban az olaszországi felkészülési során Laczkó Zsolt vezetőedző együttese 2–1-re legyőzte a torinóiakat.
A Pancho Arénában egészen szokatlan hangulatban kezdődött a meccs, mivel a Puskás Akadémia NB I-es találkozóin nem megszokott, hangos szurkolással buzdította a többi akadémista az U17-es csapat játékosait.
Ez viszont nem rémisztette meg a Juventus játékosait, sőt:
A Puskásnak rendezni kellett a sorait, és a stabil labdajáratásnak köszönhetően ez sikerült is. Az első hazai helyzetre a 9. percben kaphatták föl a fejüket a nézők, amikor Magyarics Erik húsz méterről nagy lövést eresztett el, ám a kapus hárított. Két perccel később szöglet után veszélyeztetett fejjel Pál Barna, de kevéssel fölé ment a labda.
A 12. percben aztán új szintre emelték a szurkolást a felcsúti fiatalok: fekete füstgránátot vetettek be, ami U17-es mérkőzésen nemzetközi kitekintésben is egyedülálló lehet. A felcsendülő dalok pedig széles kulturális skálát fedtek le, ugyanis a Tavaszi szél vizet áraszt, Kis Grófo és az Éjjel soha nem érhet véget is szólt a Panchóban.
Az első félidő felénél, a 15. percben Miskolczi Domonkos a tizenhatosról remekül tekert a sarok felé, a kísérlet csak néhány centivel kerülte el a kapufát – a rossz irányból. Szűk tíz perccel később Pál ismét jól emelkedett a szögletből érkező beadásra, ezúttal viszont a kapu mellé bólintott.
Az első játékrészben a korán bekapott gól ellenére dominált a Puskás Akadémia, többet birtokolta a labdát és több helyzetet tudott kialakítani.
A második 30 perc torinói lehetőséggel indult: 18 méterről lőhetett szabadrúgást a Juventus, ami elakadt a sorfalban.
Továbbra is jobb volt a mezőnyben a Puskás, és az utolsó tíz percben sorra dolgozta ki a helyzeteket. A legnagyobb lehetőség az 58. percben állt a hazaiak előtt, amikor Pál csak centikkel maradt le a Juventus kapuja előtt elguruló labdáról.
Mivel a 60 perces rendes játékidőben nem született döntés, a torna szabályai szerint tizenegyesek következtek.
A sorsolás úgy hozta, hogy a Juventus kezdett, és be is lőtte az elsőt, nem úgy, mint Pál Barna, ezért egyből hátrányba került a Puskás. Bozó Mirkó kivédte a második tizenegyest, de nem sokáig örülhetett a felcsúti csapat, ugyanis Nagy Gedeon fölé bombázott. A harmadik körben a Juventus ismét betalált, akárcsak Somogyi Ádám, ezzel 2–1-es részeredménnyel fordultak rá a csapatok a negyedik lövésekre.
A torinói és a Puskás-játékos, Ognjen Sztojkov is értékesítette a tizenegyest, amivel 3–2 volt az állás az utolsó kör előtt.
A Juventus rövid ünneplése közben a Puskás Akadémia U17-es együttese megköszönte a szurkolók támogatását, és már érkeztek is a pályára a döntő résztvevői: a Real Madrid és a Sporting fiataljai.
A mérkőzést a portugálok kezdték jobban, birtokolták a labdát, jól forgatták a spanyolok védelmét. A támadásépítés igencsak hamar,
A Sporting ötletesen és gyorsan vezette a támadásait, különösen a bal szélen tudott kialakítani helyzeteket.
A Real Madrid első lehetősége a 20. percben adódott, amikor a spanyolok a tizenhatos sarkáról lőhettek szabadrúgást, de a sorfalról az alapvonalon túlra vágódott a labda. A királyiak az első félidő végéhez közeledve sem tudták hosszabb időre birtokolni a labdát, inkább – a nagycsapatukhoz hasonlóan – a kontrákra építettek.
A 29. percben talán először állt fel igazán támadáshoz a Real Madrid, és José Reyes – a 2019-ben autóbalesetben elhunyt, egykori kiváló spanyol labdarúgó José Antonio Reyes fia – remek kiugratás után kevéssel a kapu mellé gurított.
Egy perccel később még nagyobb esély nyílt a madridiak előtt: Ariel Nkoghe az ötösről lőhetett, de rosszul találta el a labdát, ami így mellé ment.
A második 30 percre egészen másik Real Madrid futott ki: folyamatosan helyzeteket dolgozott ki, a mezőnyfölénye vitathatatlan volt. A néző azt érezhette, hogy csak az utolsó passzok hiányoznak a Madrinak az egyenlítéshez.
Ez a sejtés nem is volt alaptalan, mivel
A spanyol gárda nem lassított a gól után, sőt ha lehet még fokozta a tempót, aminek meglett az eredménye, mert
A hátrány következtében a Sporting is magasabb fokozatra kapcsolt, illetve a hangulat is feszültebb lett, de a kakaskodást sportszerűen öleléssel zárták a felek. Az utolsó percekre a Sporting beszorította a Real Madridot a kapuja elé, de a jól védekező spanyolokon nem tudtak átjutni. Ezzel a 16. Puskás–Suzuki-kupa győztese a Real Madrid lett.
A díjátadón részt vett Orbán Viktor miniszterelnök, a Puskás Akadémia alapítója is.
(Kiemelt képünk forrása: Puskás Akadémia/Facebook)