Újabb három nevelőedzőt ismertek el Gerevich-díjjal
Újabb három, a hivatását a legmagasabb szinten gyakorló edző vehette át a HM Sportért Felelős Államtitkársága kezdeményezésére életre hívott Gerevich György Nevelőedzői Díjat, amelyet a sportirányítással együttműködve a Nemzeti Sportügynökség, a Sportegyesületek Országos Szövetsége és a Magyar Edzők Társasága az idén közösen hozott létre. Ezúttal Bakosi Béláné Szenczi Erika atléta-, Pap Ferenc birkózó- és Puskás Jenő tornászedző részesült elismerésben a Magyar Sport Házában tartott ünnepségen.
Az említett szervezeteket a díj létrehozásával az a cél vezérelte, hogy ily módon is elismerjék a sikeres sportolók pályafutásának kezdetén kiemelkedő szerepet játszó szakembereket. A díjat 2024-től havonta ítélik oda és negyedévente adják át, most a második három hónap kitüntetettje kapta meg azt. A díjátadón megjelentek a hazai sportélet vezetői, a szakági szövetségek és a klubok képviselői mellett az elismerésben részesülők legismertebb tanítványai is.
Köszöntő beszédében Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár egyebek mellett elmondta:
„Azért alapítottuk a díjat, mert azt látjuk, hogy a sport olyan nevelési eszköz, amely kulcsfontosságú szerepet képes betölteni a fiatalok életében, a személyiségük fejlődésében.
Éppen ezért úgy éreztük, fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a nevelőedzők munkája elengedhetetlen, miközben fontos az az üzenet is, hogy a legjobb szakemberek hírét vigyék: remek dolog ezt a hivatást választani.”
Baji Balázs, a Nemzeti Sportügynökség vezérigazgató-helyettese kiemelte, hogy hálás és nehéz feladat volt kiválasztani a díjazottakat.
„Nagyjából hetven, egytől egyig kiváló pályázat érkezett hozzánk, ezért nagyon nehéz volt a legjobbak közül is a legjobbakat kiválasztani. Bízunk benne, hogy szép, új hagyományt indítottunk útjára az idén, és még hosszú éveken át ismerhetjük el ilyen módon a nevelőedzők munkáját.”
Molnár Zoltán, a Magyar Edzők Társasága elnöke így fogalmazott:
A nevelőedzőknek meghatározó szerepük van abban, hogy megszerettessék a sportot a legkisebbekkel, emellett a gyerekeknek olyan értékeket adhatnak át, amelyek egy életre elkísérik őket. Ez talán még annál is fontosabb, mint hogy hány későbbi nagy bajnokot nevelnek.”
Deutsch Tamás, a Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke saját emlékeit idézte fel:
„A testnevelő tanáraim szeretete, törődése és odafigyelése olyan meghatározó élményt jelentett az életemben, amely a mai napig velem van és elkísér. Így aztán nem is volt kérdés, hogy a SOSZ a kezdetektől támogassa-e a kezdeményezést. Mert vajon létezik-e annál nemesebb feladat, mint amit a tanáraink, a nevelőedzőink végeznek? Nem hinném, hiszen ők terelgetik a kisgyerekeket az útjukon a céljaik felé, ők közvetíthetik a legmeghatározóbb értékeket a munkájuk közben.”
A kitüntetést elsőként átvevő Bakosi Béláné Szenczi Erika, a Nyíregyházi Sportcentrum atlétaedzője elérzékenyülve vette át a díjat.
„Kicsit meglepődve fogadtam a hírt, amikor kiderült, hogy én is a díjazottak között vagyok.
nélkülük biztosan nem jutottam volna el idáig. Hálás vagyok nekik, hogy ragaszkodtak hozzám, és kitartottak mellettem.”
Tanítványa, a negyedik olimpiájára készülő, többszörös magyar bajnok gyalogló Helebrandt Máté hozzátette:
„Erika olyan személy az életemben, akinek túlzás nélkül örökké hálás lehetek. Mindig nagyon aranyos, kedves, és tökéletesen tudja, hogyan találja meg a hangot a tanítványaival. Számára az edzősködés nem pusztán hétköznapi tevékenység, hanem életforma.”
Gerevich György Nevelőedzői Díjat kapott Pap Ferenc, a Ceglédi VSE birkózószakosztályának vezetőedzője is.
„Büszke vagyok rá, hogy olyan tanítványokkal foglalkozhattam, akik később felértek a csúcsra, és szép eredményeket értek el.
Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Lőrincz Tamás így emlékezett a gyerekkorára:
„Rengeteg fantasztikus közös élményben volt részünk. Kiskölyökként egyszer rövid időre abbahagytam a birkózást, majd amikor Fábián Pál biztatására újrakezdtem, megérkezett a ceglédi klubhoz egy fiatal edzőtestvérpár, Pap Ferenc és Pap Attila.
és ez nagyban megkönnyítette a közös munkát. Elmondhatatlanul sokat köszönhetek nekik!”
A negyedév harmadik díjazottja Puskás Jenő, a fiú utánpótlás-tornászválogatott szövetségi kapitánya az FTC-Telekom tornaszakosztályának ügyvezetője szintén boldogan nyilatkozott.
„Nekünk nemcsak az a feladatunk, hogy a gyerekekkel megszerettessük a tornasportot, hanem az is, hogy a tanítványainkat valamiképpen a sportág közelében tartsuk. Akár edzőként, akár sportvezetőként, akár szponzorként vagy éppen szülőként.
Puskás neveltjei közül ilyen a sokszoros országos bajnok Rácz Attila is, aki, jelenleg a KSI tornaszakosztályának vezetőjeként tevékenykedik.
„Jenővel rengeteg időt töltöttünk el együtt a tornateremben, a versenyzői karrierem után ő indított el az edzői pályán is, és szerettette meg velem a szakmát. Mindig is az életre nevelt minket, és olyan értékeket adott át, amelyeket manapság már én is közvetítek a saját tanítványaimnak.”
A következő díjátadó ünnepséget az ősszel rendezik meg, amikor a Gerevich György Nevelőedzői Díj mellett a Kemény Ferencről elnevezett nevelődzői életműdíj átadására is sor kerül.
(Kiemelt képünkön, balról: Molnár Zoltán, Schmidt Ádám, Puskás Jenő, Deutsch Tamás, Bakosi Béláné Szenczi Erika, Helebrandt Máté, Rácz Attila, Pap Ferenc, Baji Balázs, Lőrincz Tamás Fotó: Kelemen Ádám/Sportért Felelős Államtitkárság)