Hogyan teljesítettek a fiatalok az Európa-bajnokság csoportkörében?
Összegyűjtöttük, kik voltak azok a 21 év alatti játékosok a labdarúgó Európa-bajnokság csoportkörében, akikre a legtöbb figyelem irányult és a legjobb teljesítményt nyújtották.
Az utolsó mérkőzésig élt a magyar válogatott továbbjutási esélye a labdarúgó Európa-bajnokságon, azonban kedden Anglia döntetlent játszott Szlovéniával, szerdán pedig Grúzia megverte Portugáliát, így hat csoportharmadik közül csak az ötödik legjobb eredményt érte el Marco Rossi együttese, a nyolcaddöntőhöz viszont az első négy között kellett volna végeznie. Most általános csalódottság jellemzi a hazai futballrajongókat, hiszen a Skócia elleni hősies győzelem után mindenki abban bízott, hogy a többi mérkőzésen érvényesül a papírforma, és Magyarország ott lehet az egyenes kieséses szakaszban. Utánpótlássportra szakosodott újságként nem tehetünk mást ebben a helyzetben sem, mint – a letargiát félretéve – kielemezzük, milyen teljesítményt nyújtottak a 21. életévüket még be nem töltött fiatalok az Eb csoportkörében.
aki mindössze 20 esztendős, de már a szigetországiak vezére. Anglia csupán egy meccset tudott megnyerni a csoportkörben, azt is a Real Madrid középpályásának köszönhetően, ugyanis jól érkezett a beadásra, és a kapuba fejelt Szerbia ellen. Dánia és Szlovénia ellen végig pályán volt, de nem tudott lendületet adni az angolok meglehetősen ötlettelen, kilátástalan játékának. Bellingham a két döntetlenre végződött meccsen 7 pont fölötti osztályzatot kapott, de a szlovének ellen nem volt kapura lövése, nem volt helyzete,
Tőle és a társaitól is sokkal jobb játékra lesz szükség, ha a drukkerek végre érvényt akarnak szerezni a világversenyeken évtizedek óta hangoztatott szlogennek, miszerint „It’s coming home!”
Az angolok másik fiatalja, Kobbie Mainoo a szerbek ellen 5 percet játszott, míg Szlovénia ellen egy félidőt kapott, a gyors 18 éves játékos becserélése nem jelentett érdemi különbséget.
és végig kreatívan, hasznosan futballozott. Az olaszok ellen öngóllal megnyert találkozón 71 percet játszott, míg a már tét nélküli albánok elleni összecsapáson 20 percre cserélte be Luis de la Fuente szövetségi kapitány. A Barcelona ígéretes középpályásával kapcsolatban érdekesség, hogy a torna előtt megnyugtatta tanárait, hogy a tanulmányait az Európa-bajnokság alatt sem hanyagolja, ugyanis vitt magával leckét Németországba.
Jó támadójátékkal rukkolt elő
ami a csoportkör talán legszebb találata volt. A három meccsen a passzkísérleteinek 91 százaléka pontos volt, ami kiemelkedő adat. A Real Madrid tinédzsere klubjában még kevés lehetőséget kapott, de meggyőző szereplése – az időnként rossz helyzetfelismerés ellenére – biztosan több játékperchez segíti a következő évadban, akár a királyiaknál, akár kölcsönben.
A magyar csapat egyetlen utánpótláskorú tagja a 20 éves Kerkez Milos volt, aki mindhárom csoportmérkőzésen kezdett és minden találkozón a mérkőzés utolsó tizenöt percében cserélte le Rossi mester. Svájc ellen a védelemben stabilnak számított, de ez kevésbé az ő teljesítményét dicséri, inkább Willi Orbánék bizonytalankodtak jóval többet a megszokottnál. Sebességét a németek ellen is igyekezett kihasználni, és bekapcsolódott a támadásépítésbe, aminek köszönhetően a legmagasabb pontszámot kapta a magyarok közül (7,1-et).
A passzpontossága 72 százalékos volt 64-ből 46-szor adta át a labdát jól valamelyik társának.
A passzokat tekintve feltétlenül ki kell emelni a portugál középpályást, Joao Nevest, aki a torna után visszavonuló német Toni Kroosra jellemző, kimagasló pontossággal játszotta meg társait Grúzia ellen. A 19 éves játékos átadásainak 96 százaléka társnál kötött ki – tegyük hozzá, hogy sokra ezzel nem ment Portugália, mivel a grúzok 2–0-ra győztek.
Az említett fiatalok közül kizárólag Kerkez nem lehet ott a folytatásban, a többieknek még van esélyük bizonyítani az egyenes kieséses szakaszban.
(Kiemelt képünkön: Kerkez Milos Fotó: Kovács Péter/Nemzeti Sport)