Megfertőzte a fiatalokat az ötkarikás láz, a célkeresztben Los Angeles
Izgatottan, ugyanakkor annál motiváltabban figyelik a párizsi olimpia eseményeit a hazai korosztályos sport kiemelt reménységei. Lévai Levente (birkózás), Zámbori Zala (torna) és Gábor Áron (cselgáncs) elmondta, négy év múlva, a Los Angeles-i játékokon már ők is szeretnék letenni a névjegyüket.
A magyar küldöttség 180 fővel, köztük tíz utánpótláskorú sportolóval képviselteti magát a jelenleg is zajló párizsi olimpián. Azon kiemelkedő képességű korosztályos kiválóságok mellett, akik már most bizonyíthatnak a „nagyok” mezőnyében a játékokon, jó néhány további olyan ígéretes versenyző akad, aki a saját sportágában az utánpótlás-eseményeken rendre szállítja a szebbnél szebb sikereket – és egy nap szintén olimpikonná válhat.
A 18 éves Lévai Levente (Budapesti Honvéd) a hazai birkózósport egyik, ha nem a legnagyobb tehetsége, és már többször megvillantotta képességeit a korosztályos világversenyeken. Legutóbb néhány hete U20-as Európa-bajnoki címet szerzett a kötöttfogásúak 77 kilós mezőnyében, tavaly pedig vb-ezüstérmes lett ugyanebben a korcsoportban. Levente már most is „érintett” az olimpián, hiszen a legidősebb bátyja, a felnőtt vb- és Eb-ezüstérmes Lévai Zoltán (kötöttfogás, 77 kg) a negyeddöntőig jutott a francia fővárosban.
„Már kiskoromtól kezdve foglalkoztatott az olimpia. Aztán ahogyan idősödtem, kezdtem mindinkább felfogni, miről is szól az olimpia, és egyre csak érett bennem a gondolat: egy napon én is ott szeretnék állni – mondta Lévai Levente az Utánpótlássportnak. – De a végső lökést nyilván az adta meg, hogy a bátyám, Zolika most eljutott Párizsba, és szurkolhattam az ő sikeréért.
Ha visszagondolok a kisgyerekkori énemre, mindig szerettem volna aláírást, közös képet kérni a birkózósport akkori nagy egyéniségeitől, mostanra viszont már csak az jár a fejemben, hogy én szeretnék majd egyszer az a versenyző lenni, akire felnéznek a legkisebbek.
Az FTC nyújtón EYOF-aranyérmes, 18 éves tornászának, Zámbori Zalának az eltökéltségét jelzi, hogy úgy döntött, önerőből ellátogat Párizsba, és testközelből nézi meg saját sportága legjobbjait a Bercy Arénában.
„Ezt megelőzően magyar férfi tornász legutóbb nyolc éve vehetett részt az olimpián, most pedig Mészáros Krisztofernek sikerült kvalifikálnia magát. Amint kiderült, hogy akad még szabad jegy, jóbarátommal, Bogyó Dániellel (aki egyébként Zámborihoz hasonlóan szintén ifjúsági válogatott tornász – A szerk.) kapva kaptunk az alkalmon, és a helyszínen néztük meg a tornaversenyeket, sőt még női kézilabdameccsen is szurkolhattam a magyaroknak – idézte fel párizsi élményeit Zala. –
Krisztofer minden egyes gyakorlatát végig izgultam, és roppant mód örülök a kilencedik helyének. Gyakran testközelből láthatom, ő miként készül, és tényleg csodálni való, hogy milyen elképesztő alázattal áll a tornasporthoz. Óriási motivációt adtak a párizsi élmények, és bízom benne, a hatéves korom óta dédelgetett álmom a következő olimpián már valóra válhat, vagyis Los Angelesben már versenyzőként lehetek ott.”
A kétszeres junior Európa-kupa-győztes cselgáncsozó, Gábor Áron a klubjában, az MTK-ban ugyancsak nincs híján a példaképeknek, hiszen a tokiói olimpián bronzérmes Tóth Krisztiánnal, a sportág jelenlegi legeredményesebb hazai versenyzőjével készülhet a mindennapokban. A 19 éves fiatal pillanatnyilag érmes reményekkel készül a junior Eb-re, de még nagyobb célok is lebegnek a szeme előtt.
– így Gábor Áron. – Ez a gondolat a mai napig végig kísér, és azért küzdök minden nap, hogy ezt a célt elérjem. Ráadásul néhány éve már a szintén olimpiai érmes Tóth Krisztiánnal edzhetek együtt, és vele közösen készülve az elmúlt hónapokban az olimpia jóformán minden nap szóba került. Nagyon sajnáltam, hogy neki most nem jött ki a lépés. A dszúdóversenyeket az elejétől a végéig követtem, de ezúttal már nemcsak szurkolói szemmel néztem a meccseket, hanem a társaimmal elemeztük is azokat, és próbáltunk új technikákat ellesni.
(Kiemelt képen: a birkózó Lévai Levente a Párizsban szereplő bátyja, Zoltán példáját követné Los Angelesben Forrás: UWW/MBSZ)