2024. szeptember 20.

Kosárlabda U18-as leány kosárlabda Eb

2024-08-10 17:07

Legyőzte a finneket, a vb-kijutásért játszhat az U18-as leányválogatott az Eb-n

Magabiztosan verte a finn csapatot az U18-as leány kosárlabda-válogatott az 5-8. helyért zajló helyosztók első körében, a portugáliai korosztályos Európa-bajnokságon. A vasárnapi helyosztón az ötödik hely megszerzése mellett az U19-es világbajnoki részvétel kiharcolása lesz a tét a mieinknek.

Miután a magyar válogatott a negyeddöntőben kikapott a spanyoloktól, szombaton az 5-8. helyért folytatta szereplését a portugáliai Matosinhosban zajló U18-as leány kosárlabda Európa-bajnokságon. A helyosztók első fordulójában a finn együttes várt Laczka Miklós tanítványaira.

Igencsak pontszegényen indult a mérkőzés: öt perc elteltével 3–2-es finn vezetés állt az eredményjelzőn. Majd a folytatásban a mieink mind inkább belelendültek, jóformán állva hagyták az északiakat, és az első negyed végére 14–5-re elhúztak. Ezután sem változott a játék képe, sikerült továbbra is kevés ponton tartani az ellenfelet, így a második etap felénél járva – Rátkai Eszter duplája után – már 14 pontosra nőtt az előny (22–8). A nagyszünet előtti utolsó percek a finneknek alakultak jobban, ezzel tízre csökkentve a különbséget (30–20).

A Laczka Miklós (jobb szélen) vezette U18-as leányválogatott az 5. helyért, vagyis a vb-kvalifikáció kivívásáért játszhat az Eb-n Forrás: FIBA

A második félidőt Rátkai Eszter és Toman Dóra vezérletével remekül nyitották a lányok, és 10–0-s sorozatot produkálva megnyugtató előnyre tettek szert (40–20). A harmadik felvonás hátralévő részében a válogatott stabilan őrizte fórját, 15 és 20 pont között ingadozott a differencia. Az 54–37-ről rajtoló negyedik negyedben a finnek hiába próbálkoztak közelebb jönni,

a magyar csapat sikere cseppet sem forgott veszélyben, 73–55-ös győzelem lett a vége.

A mezőny legeredményesebbjeként Rátkai Eszter 17 pontig jutott.

A győzelemmel a mieink vasárnap az ötödik helyért léphetnek pályára, méghozzá a Portugália–Belgium párharc győztese ellen.

Ugyanakkor nemcsak az ötödik hely megszerzése lesz a meccs tétje, hanem a vb-kvalifikáció is,

miután a torna első öt helyezettje automatikusan kijut a jövő évi, csehországi U19-es világbajnokságra. A magyarok vasárnapi helyosztója 16 órakor kezdődik.

U18-AS LEÁNY EURÓPA-BAJNOKSÁG, MATOSINHOS (PORTUGÁLIA)
Helyosztók az 5-8. helyért, első meccs
Magyarország–Finnország 73–55 (14–5, 16–15, 24–17, 19–18)
Magyarország: Josepovits 9, Kókai 5/3, Gábor 3, Rátkai 17/6, Fárbás 6. Csere: Drahos 2, Poczkodi 2, Toman D. 10/6, Janzsó 15, Szücs 2, Toman R. 2
Finnország: Talonen 8/6, Saviniemi 6/3, Ogun 9, Onnela 13, Nelskyla. Csere: Nordberg 5/3, Rokolampi 6, Patrikainen 2, Jokela, Aden 2, Mace 4.

(Kiemelt kép forrása: FIBA)