2024. szeptember 20.

Kosárlabda U18-as leány kosárlabda Eb

2024-08-11 18:39

Hatodik lett az U18-as leányválogatott az Eb-n, nem sikerült kiharcolni a vb-kijutást

Kiélezett végjáték után hat ponttal kikapott az U18-as leány kosárlabda-válogatott a házigazda portugáloktól a vasárnapi helyosztón, így hatodikként zárt a korosztályos Európa-bajnokságon, és ezzel nem sikerült kiharcolnia az U19-es világbajnoki részvételt.

Miután a Laczka Miklós vezette magyar csapat szombaton magabiztosan verte a finneket a helyosztók első körében, a záró napon a mieink az ötödik helyért léptek pályára a hazai pályán szereplő portugálok ellen a matosinhosi U18-as leány kosárlabda Eb-n. Ugyanakkor

a mérkőzés tétje nemcsak az ötödik helyezés megszerzése volt, hanem a világbajnoki kijutás is,

ugyanis a kontinenstorna első öt helyezettje automatikusan kvalifikál a jövő évi, brnói U19-es vb-re.

Az első percekben mindkét együttes gyengélkedett támadásban, így az első negyed feléhez érve mindössze nyolc pontot láthattunk, méghozzá egyenlő eloszlásban (4–4). Majd a mieink – Rátkai Eszterrel az élen – kezdtek egyre jobb dobóformát mutatni, s ennek köszönhetően 13–8-ra el is léptek. A negyedből hátralévő három percében a házigazdák ismét magukra találtak, és egy pontra zárkóztak fel (18–17).

A második etap elején aztán a vezetést is átvették a portugálok (18–20), viszont a magyar lányok tapadtak ellenfelükre (23–24), és Kókai Patrícia villámgyorsan bedobott öt pontjával ismét a válogatottunk állt jobban (28–26). A következő percekben elsősorban Josepovits Kinga felelt a magyar pontokért, egymásutáni három duplájával (34–31). Laczka Miklós tanítványai stabilan őrizték minimális fórjukat, mi több, Toman Réka hármasával már héttel húztak el a lányok (41–34). A nagyszünetre 42–34-nél vonulhattak el a felek.

Rátkai Eszter (fehérben) 12 pontja is kevésnek bizonyult az ötödik hely megszerzéséhez az Eb-n Forrás: FIBA

A fordulást követően – a több mint kétezer hazai szurkoló által támogatott – portugálok vetették bele magukat nagyobb elánnal a második félidőbe, és hamar kettőre jöttek fel (42–40), nem sokkal később pedig már az előny is náluk volt (44–45). A harmadik szakasz második felében főleg a küzdelem dominált a pályán, egyik csapat sem tudott elszakadni a másiktól (47–47). Toman Réka újabb triplájával ért véget ez a tíz perc, ezáltal a lányok jó helyzetből várhatták a záró felvonást (52–47).

A portugálok jól nyitották a negyedik negyedet, de Toman Dóra révén rendre sikerült az ellenfél kosaraira válaszolni (57–53). Az utolsó öt perchez érve továbbra is a mieink vezettek négy ponttal (59–55). Majd Rátkai Eszter két sikeres büntetőjével, illetve Poczkodi Zsófia kettesével sikerült megduplázni a különbséget (63–55). Ekkor még három és fél perc volt hátra, a magyar válogatott azonban a folytatásban már nem tudott több pontot dobni. A végjátékban

a portugálok 14–0-s sorozatot produkálva megfordították a mérkőzést, és végül 69–63-ra győztek.

A mieink legjobbjaként Rátkai Eszter 12 ponttal végzett a mérkőzésen.

A vereséggel a magyar lányok a hatodik helyen fejezték be az Eb-t, és lemaradtak a vb-részvételről.

Vasárnap 21 órától francia–spanyol döntőt rendeznek, míg a bronzéremért 18.30-tól a szerb és az izraeli csapat küzd meg.

U18-AS LEÁNY EURÓPA-BAJNOKSÁG, MATOSINHOS (PORTUGÁLIA)