Juhász István: A gyorsaság szükséges, a sietség káros
Egy nap az utánpótlásért címmel tizennegyedszer rendezett nagy sikerű konferenciát szerkesztőségünk. A Lurdy Ház Rendezvényközpontjában tartott egész napos eseményen ezúttal is klasszis előadók beszéltek a korosztályos sportot érintő aktualitásokról, legfontosabb ügyekről. Juhász István, a Magyar Kézilabda Szövetség sportszakmai igazgatója az utánpótláskorú sportolók lépcsőzetes fejlesztéséről és felnőttek közé integrálásáról tartott előadást.
Egy nap az utánpótlásért címmel tizennegyedik alkalommal rendezett konferenciát a fiatalok sportjáról az Utánpótlássport szerkesztősége.
A Lurdy Ház Rendezvényközpontjában telt házzal megtartott eseményen a Magyar Kézilabda Szövetség sportszakmai igazgatója, Juhász István Tinisztárok helyett felnőttklasszisokat! címmel tartott előadást.
A sportvezető több témát is érintett,
„Nem könnyű az átállás, hiszen a junioroknak egy pillanat alatt tűnik el az U-betű a korosztályos besorolásukból, egyik napról a másikra utánpótláskorú játékosok helyett világklasszisokkal kell felvenni a versenyt a válogatottban.”
Elmondta, hogy az 1997 és 2021 közötti időszakot megvizsgálva megállapították, hogy a magyar válogatottban világversenyen a résztvevő játékosoknak csak az 59 százaléka szerepelt korosztályos világversenyen. Az is kiderült, hogy a férfiaknál és a nőknél is több mint 3 év a beváláshoz szükséges időszak, vagyis amennyi átlagosan eltelt az utánpótlásból kiöregedő kézilabdázóknál, amíg bekerültek a felnőttválogatottba.
„A gyorsaság szükséges, a sietség káros” – fogalmazott Juhász.
„Ma azt látjuk, hogy sok esetben a játékos beválása nem azon múlik, hogy milyen szakmai tartalmakat kapott. Rengeteg olyan eszköz, edzésterv áll a rendelkezésünkre, amivel a sportolót fejleszteni tudjuk, így
Így talán a legfontosabb, hogy a szakemberek milyen személyiségű sportolót tudunk az utánpótláskorból a felnőttek közé integrálni.”
Juhász hozzátette, a sportoló környezete meghatározó ebben a tekintetben, a szülők kiemelt szereplők, akik egyre inkább szurkolói szerepet töltenek be, minél magasabb szinten versenyez a gyerekük.
„A tehetség vagy az edzés a fontosabb?” – vetődött fel a következő kérdés. A sportvezető két különböző modellt is bemutatott, alátámasztva, hogy a kettőt nem lehet egymástól elválasztani; „Az igazság valahol a kettő között van” – tette hozzá.
(Kiemelt képünkön: Juhász István Fotó: Vasas Attila)