Siklósi Gergely azt hitte, a vívóklub olyasmi, mint a gittegylet
Már kapható a boltokban a 2019-ben kiadott, nagy sikerű könyv folytatásaként elkészült – klasszis sportolóink gyermek- és fiatalkorát feldolgozó – portréinterjú-kötet, az Így lettünk bajnokok 2.0. A MediaBook Kiadó gondozásában a Magyar Sportújságírók Szövetsége Nagy Béla-programjának támogatásával megjelentetett, sztorikkal, tanulságos, megható és megmosolyogtató történetekkel teli kiadvány szereplőinek egyike az olimpiai és világbajnok párbajtőrvívó, Siklósi Gergely.
Gyerekként több sportágat is kipróbált, de igazán egyik sem nyerte el a tetszését.
„A vívást viszont azonnal megszerettem. Igaz, amikor mondták, hogy én is mehetek az egyesületbe, azt hittem, az olyasmi lesz, mint A Pál utcai fiúkban a gittegylet. Hogy valami bokor mögött vagy a mezőn botokkal vívunk egymással. Aztán az első edzésen döbbentem rá, hogy az egyesület nem ugyanaz, mint az a bizonyos egylet. Az elejétől fogva nagyon bírtam, hogy legfiatalabbként bevettek.
Tapolcai nevelőedzőjének, a fájdalmasan fiatalon elhunyt korábbi klasszisnak, Szalay Gyöngyinek mindig nagyon szeretett volna bizonyítani.
„Volt egy belső drive-om, ami valószínűleg minden társaménál erősebben munkált bennem. De Gyöngyi nem dicsérgetett folyamatosan, csak akkor, ha tényleg valami kivételeset csináltam. Egy diákolimpiai csapatversenyen a négy közé vagy a döntőbe jutásért vívtunk, és az utolsó asszóra úgy álltam fel, hogy az ellenfél 40:28-ra vezetett. Gyöngyi átment a lányok pástjához; gondolta, ha már ez nem sikerült, akkor nekik segít. Én meg arra gondoltam, megcsinálom! És 17:3-ra győztem, vagyis 45:43-ra megnyertük a meccset.
A szülei minden versenyére elkísérték, egy idő után az egész család élete a vívás körül forgott.
„Különösen anyu tudott nagyon izgulni. Egyszer, talán tizenegy éves lehettem, már nem bírtam tovább, és kiszóltam neki, hogy fogja be. Vagyis hát csúnyábban mondtam, meg is bántam, mindenesetre viszonylag hatásos volt.”
Egy különleges adalék is kiderül a könyvből: Gergő ifjúkori pályafutásának egyik fordulópontja éppen a vívóválogatott jelenlegi, világ-és Európa-bajnok, olimpiai ezüst- és bronzérmes szövetségi kapitányához köthető.
„Pedig az csak egyetlen asszó volt.
Mert ha őt meg tudtam verni, akkor érdemes az addigiaknál is komolyabban vennem a sportot.”
És ha már motiváció: Siklósi az utánpótlásedzőket is megszólítja a kötetben.
„Bajnokot folyamatos elvárásokkal biztosan nem lehet nevelni, csak szeretettel és hittel. Bennem mindig hittek, ezért én is hittem magamban. És biztosan ez volt a legtöbb, amit adhattak.”
Az Így lettünk bajnokok 2.0 című kötet megvásárolható a könyvesboltokban, a webshop.mediabook.hu címen pedig kedvezményesen megrendelhető.
(Kiemelt képünkön: Siklósi Gergely a párizsi olimpián Forrás: MOB Média)