Betlehem Dávid csak egy zacskó csokiért volt hajlandó felvenni az úszószemüveget
Már kapható a boltokban a 2019-ben kiadott, nagy sikerű könyv folytatásaként elkészült – klasszis sportolóink gyermek- és fiatalkorát feldolgozó – portréinterjú-kötet, az Így lettünk bajnokok 2.0. A MediaBook Kiadó gondozásában a Magyar Sportújságírók Szövetsége Nagy Béla-programjának támogatásával megjelentetett, sztorikkal, tanulságos, megható és megmosolyogtató történetekkel teli kiadvány szereplőinek egyike az olimpiai bronzérmes, Európa-bajnok nyílt vízi úszó, Betlehem Dávid.
Dávid egyévesen már rendszeres vendége volt a medencének, tekintve, hogy a szülei a vízhez szoktatás jegyében vitték el babaúszásra. Néhány esztendővel később aztán az egész kezdett komollyá válni. Véresen komollyá. Már konkrétan, merthogy Dávid vérben forgó szemmel csinálta az edzéseket – derül ki Csurka Gergely a könyvbe készült írásából, amely így folytatódik:
„Mindig begyulladt, mert nem voltam hajlandó felvenni az úszószemüveget. Imádtam anélkül úszni, gond nélkül nyitva tartottam a szemem a víz alatt, a szemüveg csak zavart, bepárásodott, meg ráhúzott egy furcsa színárnyalatot az egészre, szóval utáltam, nem kértem belőle.”
Úgy a szemorvosnál tett hatodik túra után valódi vízválasztó következett. Merthogy
„Nekem meg ez úgy lett beadva, hogy vagy szemüveg, vagy vége az úszásnak. Én persze azonnal bevágtam a hisztit, ment a sírás-rívás, amikor az egyik anyuka közölte, ezt majd ő elintézi. Félrehívott, és megkérdezte tőlem, a hatéves kissráctól, hogy mi lenne az, amiért felvenném a szemüveget. Passz. Egy zacskó csokiért? Azért persze! Megkaptam egy nagy zacskó csokit – és azóta mindig szemüvegben úszom.”
Mindez Zalaegerszegen történt, ahol a Horváth fivérek keze alatt pallérozódott az ifjú Betlehem, előbb Tamás, majd a bátyja, Csaba vette kezelésbe.
például a delfinidőszakban, amikor először jártam országos bajnokságon, elsőre három ezüstöt nyertem. Ami nem rossz, és ott ismerkedtem meg Kós Hubival, nahát, ő aztán teljesen más kategória volt, űridők, nyolc arany… Vitte az összetettet, én szerényen harmadikként zártam. Gyerekbajnokságon tudtam először nyerni, persze ezerötszázon.”
Utána is hozta az aranyat, és ahogy ilyenkor lenni szokott, jött az első megingás 15-16 évesen.
„Úgy voltam vele, hogyha egymás után nyertem kétszer, világos, hogy nyerek majd harmadszor is. Azaz elkezdtem ellógni az edzéseket, mindig betegnek tettettem magam, meg ami ilyenkor belefér… Na, ebből lett az, hogy az ob-n Hubi a harmadik nap leúszta a száz hátat a mixed váltóban, utána a kétszáz mellet meg a száz pillét, megnyerte mindet, ezután felállt sapka nélkül, melegítő-szemüvegben ezerötre, és úgy levert, hogy azt sem tudtam, hol vagyok. Engem, aki egész idő alatt csak arra a számra készült.
És akkor átkapcsolt bennem valami. Hogy innentől tényleg próbáljuk meg normálisan csinálni.”
Az Így lettünk bajnokok 2.0 című kötet megvásárolható a könyvesboltokban, a webshop.mediabook.hu címen pedig kedvezményesen megrendelhető.
(Kiemelt képünkön: A harmadik helyen célba érő Betlehem Dávid (szemben) az aranyérmes Rasovszky Kristóffal ünnepel a párizsi olimpián Forrás: MOB Média)