Válogatott lurkók – a szombathelyi ovifociból a nemzeti tizenegyig
A szombathelyi Lurkó UFC labdarúgóklub deklaráltan utánpótlás-neveléssel foglalkozik, mintegy három évtizede, a büszkeségfalon pedig olyan nevek szerepelnek, mint Varga Barnabás, Stieber Zoltán, Hegyi Krisztián vagy Koman Vladimir. Utánajártunk, mitől ilyen felülreprezentáltak a később sikeres játékosok a Vas megyei műhely korábbi növendékei között.
Csaknem harminc éve, 1996-ban az első tisztán utánpótlásnevelő-klubok egyikeként alapították a Lurkó UFC-t. A szombathelyi egyesület azóta is a Vas megyei gyerekek képzésével foglalkozik, és a honlapon olvasható klubfilozófia szerint mindezt a magyar labdarúgás felemelkedése érdekében teszi.
Nagy szavak, gondolhatnánk. A Lurkó UFC weboldalán a „Példaképek” menüpontra kattintva viszont kiderül: tartalom is van az idézett hitvallás mögött, hiszen nem akármilyen névsorral büszkélkedhet az egyesület.
és még számos korábbi korosztályos válogatott, valamint élvonalbeli futballista található a listán, amelyen az egykori növendékek névsora olvasható.
Kíváncsiak voltunk, mi a titok, miért éppen a Lurkó UFC-ből jött ki ennyi jó nevű játékos, ezért megkértük Vargovics Zsoltot, a klub szakmai vezetőjét, hogy meséljen az egyesület működéséről.
„Óvodás kortól várjuk a gyerekeket, öt helyi intézménnyel van megállapodásunk, amelyben folyamatosan tartunk játékos, labdás foglalkozásokat. Igyekszünk minél több gyereket integrálni ebből a programból az egyesületünkbe, de az óvodások esetében kiválasztásról még nincs értelme beszéni, hiszen nem lehet megállapítani ki, hogyan fejlődik majd. Éppen ezért senkit nem küldünk el, de ha valamelyik srácon látjuk, hogy még nem igazán tud figyelni, nem érdekli a labda, akkor beszélünk a szülőkkel, hogy tartsunk szünetet, várjunk egy kicsit, és próbáljuk meg újra. Az U11-12-es korosztályban már általában körvonalazódik, hogy milyen a fiatalember mozgása, fejlődési íve, mentalitása, azaz: komolyan akar-e futballozni” – mondta a szakmai vezető.
A Lurkó UFC az MLSZ által kialakított utánpótlás-nevelési struktúrában kiemelt körzetközpontként működik – az államilag elismert sportakadémiák és a tehetségközpontok alatt helyezkedik el a hierarchiában –, és ennek megfelelően a klub célja, hogy a legügyesebb gyerekek idővel bekerüljenek az akadémiai rendszerbe.
„Természetesen, akinek ez nem jön össze, annak lehetőséget adunk: egészen az U19-es korosztályig vannak csapataink, illetve megállapodást kötöttünk egy, a megyei másodosztályban szereplő együttessel, hogy felnőttként akár ott folytathassák a tőlünk kikerülő fiatalok” – vázolta a stratégiát Vargovics.
Lurkó néven valóban érdekes lenne valamelyik felnőttbajnokságban indulni, de elsősorban bizonyára nem ezért, hanem az egyesület utánpótlás-nevelő fókusza miatt nem gondolkozik ilyesmiben a vezetőség.
A klub az ugyancsak szombathelyi Illés Akadémia létesítményeit bérli, ezért infrastrukturális problémák nem terhelik.
Egészen 2021-ig egyébként mi csináltunk az Illés preakadémiai képzését, azóta viszont létrehozták a saját kisszekciójukat. A kooperáció azonban töretlen: a legtehetségesebb gyerekeket igyekszünk az akadémiai rendszerbe integrálni, sok esetben már tizenöt éves kor előtt. Mivel partneri a viszony az Illéssel, ez nem úgy történik, hogy »ráböknek« a legígéretesebb srácokra, és viszik őket, hanem egyeztetünk, és kezdetben a fele időt az akadémián, a másik felét pedig még nálunk töltik a gyerekek, és csak utána váltanak. Azt gondolom, ebben a korban fontos ez az átmeneti időszak.”
Ez a jelen, de milyen volt a képzés a Lurkó UFC-ben akkor, amikor Varga Barnabás, Stieber Zoltán vagy éppen Koman Vladimir gyerekeskedett a klubban?
„Az egyik legfontosabb előnye az volt a Lurkónak, hogy országos szinten is elismert szakemberek segítették a gyerekeket. Itt volt akkoriban Stieber József – Zoltán édesapja –, Pacsi Bálint, aki jelenleg Budafokon dolgozik, az Ausztriában edzősködő Németh Szabolcs, a korábban a Vasast irányító Desits Szilárd vagy Koman Vladimir édesapja. A siker másik fontos összetevője, hogy az egyesület jókor volt jó helyen. A régióban nem volt másik, hasonló profilú nevelőklub, a játékosok olyan képzést kaptak, amit akkoriban nem sok helyen. A fiatalok előtt pedig világos karrierút állt, a Lurkóból tovább lehetett lépni fokozatosan, egészen az élvonalig – ez sokaknak sikerült is. Mindebben
– annak idején a Haladásban az NB I-ben is szerepelt –, aki a kilencvenes évek közepén felismerte az utánpótlás jelentőségét és elindította a nevelést a Lurkó UFC megalapításával.”
A kézezres évek eleje óta sok minden változott, az elmúlt évtizedben például jelentős konkurenciát kapott a nagyjából 80 ezres lélekszámú Szombathelyen a klub. A már többször emlegetett Illés Akadémia mellett létrejött a városban a 108-szoros válogatott kapus Király Gábor vezetésével a Király SE, valamint a rendkívül nehéz helyzetben lévő Haladás VSE is foglalkozik fiatalokkal.
„A versenyhelyzet mindenképpen adott az egyesületek között. Mi nyitottunk a megyében lévő kisebb csapatok felé, ezért mára a versenykorosztályunkban játszó gyerekek döntő többsége nem szombathelyi, hanem valamelyik környező településről hozzuk fel kisbusszal az edzésekre. A fiúk mellett a lányok számára is biztosítjuk a rendszeres sportoláshoz szükséges feltételeket és lehetőséget adunk versenyzésre. Nyugodt szívvel és büszkeséggel jelenthetem ki, hogy
A klub filozófiájáról már esett szó, de a sikeresség megértéséhez talán érdemes bővebben is foglalkozni vele. Némileg meglepő lehet, amikor csapatsportban dolgozó szakmai vezető mondja azt, hogy az egyénekre koncentrál, ám valójában ez a nevelési koncepció legfontosabb eleme.
„Mi azért tudunk még mindig eredményeket elérni, mert a játékosfejlesztésre fókuszálunk. Elsősorban nem csapatban gondolkodunk, hanem egyénekben. Ezt mindenki értse jól: a lényeg, hogy nem utánpótláskorban kell jó csapatot összerakni, a mi feladatunk, hogy jó játékosokat képezzünk. A célunk nem más, minthogy a gyerekek magas technikai és taktikai tudást szerezzenek, mentális, kondicionális és koordinációs képességekben pedig folyamatosan fejlődjenek – erről szól az egyéni képzésünk. Továbbá ugyanolyan fontosnak tartjuk, hogy nyitott, őszinte embereket neveljünk, olyanokat, akik a pályán és az életben is bátrak, játékosak és pozitívan gondolkoznak. Éppen emiatt csak olyan edzőt alkalmazunk, akinek van pedagógiai érzéke, többen pedig pedagógus végzettséget is szereztek.”
A pedagógusok mellett a példaképek is nagyon jó hatással lehetnek a gyerekek életére, karrierjére.
és beszélgetnek a fiatalokkal, mesélnek az élményeikről. Így szokott tenni az egyik legígéretesebb magyar kapus, Hegyi Krisztián, de Stieber Zoltán, Kovács István és Devecseri Szilárd időről időre szintén megfordul az egyesületben, ahogy a Ferencváros és a magyar válogatott gólfelelőse, Varga Barnabás is ellátogatott nemrégiben nevelőklubjához.
De vajon mi kell ahhoz, hogy a sikersztori folytatódjon, és újabb neveket lehessen írni a Lurkó UFC büszkeségfalára?
„Továbbra is a játékosfeljesztésre, az egyéni képzésre fogjuk helyezni a hangsúlyt, állandóan ezt próbáljuk tökéletesíteni, az új módszerekre is nyitottak vagyunk. Ami pedig a szombathelyi labdarúgást illeti: bízom benne, hogy néhány éven belül ismét lesz NB I-es csapat a városban, és akik ma nyolc-tíz évesek, majd azért küzdhetnek, hogy egyszer itt, hazai közönség előtt játsszanak.”
(Kiemelt képünk forrása: Lurkó UFC/Facebook)