UtánpótlásSport
2025. január 15.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Kerékpársportok

2025-01-14 19:04

A felnőtt sztárok remekelnek, de vajon mi a helyzet az utánpótlásban?

Legfőképpen Valter Attila és Vas Kata Blanka kiemelkedő sikereinek köszönhetően az elmúlt években egyre nagyobb figyelem vetül itthon a kerékpársportra, és annak különböző szakágaira. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a felnőtt élversenyzők árnyékában az elmúlt években hogyan változott, mennyit javult a bringás utánpótlás helyzete. Ennek kapcsán Valter Tibort, a Cuber Csömör fiatalokkal foglalkozó edzőjét, Valter Attila édesapját kérdeztük.

Már csak felsorolni is nehéz azt a jó néhány nagyszerű eredményt, amelyet az elmúlt években Valter Attila és Vas Kata Blanka elért, és ketten a sikereikkel feltették a térképre a magyar országúti kerékpársportot. Emlékezhetünk arra, amikor

csodaszámba menő módon Valter 2021-ben három napig viselhette a rózsaszínű trikót a Giro d'Italián,

s ezzel az első magyar bringás lett, aki a három nagy háromhetes körverseny egyikén vezette az összetettet. Majd azóta immár harmadik éve a világ egyik, hanem legerősebb csapatában, a Team Visma–Lease a Bike csapatában teker, és 2023-ban tagja lehetett a Vueltát nyerő sornak is. Ezután jött a 2024-es esztendő, amikor is a párizsi olimpia mezőnyversenyében épphogycsak lemaradt a dobogóról, és negyedikként ért célba.

Ugyanakkor nem Valter volt az egyetlen magyar kerekes, akinek összejött ez a bravúr az Eiffel-torony lábánál,

Vas Kata Blanka szintúgy bravúros negyedik helyet szerzett az ötkarikás játékokon.

Ráadásul immár a másodikat: Tokióban még hegyikerékpárban lett negyedik, majd Párizsban már országúton ismételte meg ezt az előkelő helyezést. A két olimpia között pedig halmozta a sikereket: országúton U23-as világbajnokságot nyert, illetve a Giro-szakaszgyőzelem is sikerült neki, valamint viselhette az összetett éllovasnak járó piros trikót a női Vueltán. Míg terepkerékpárban Eb-ezüsttel és -bronzzal is gazdagította éremkollekcióját.

A felnőtt kiválóságok hangos sikerei mellett viszont az utánpótlásban jóval kevesebbb hasonló nagy eredményről hallhattunk az elmúlt években. Adódik tehát a kérdés:

az élversenyzők sikerei vajon mennyiben képesek előrelendíteni a kerékpársport helyzetét és annak népszerűségét?

Mennyivel bringáznak esetleg többen a fiatalok közül manapság a klasszisok hatására? Mi kellene ahhoz, hogy több Valter Attilához és Vas Kata Blankához hasonló tehetség tudjon kinevelődni a hazai utánpótlásból?

„Természetesen, ez nagyon jól fest, hogy jelenleg két ilyen kiváló élversenyzőnk is akad, mint a fiam, Attila és Blanka, de az összkép ennél azért árnyaltabb – kezdte az Utánpótlássportnak Valter Attila édesapja és nevelőedzője, Valter Tibor, aki egyébként a Cube Csömör, az ország egyik legjelentősebb hazai utánpótlás-nevelő klubjának trénereként dolgozik. – Úgy tudnám röviden jellemezni, hogy felemás a helyzet. Egyrészről, mert

persze vannak csapatok, amelyek képesek komoly nemzetközi eredményeket felmutatni, viszont a klubok többsége, ha nem is konkrétan a túlélésért küzd, de kis túlzással mégicsak erről van szó.

Ebben összességében nagy változás nem történt az elmúlt öt-tíz évben. A tehetséges versenyzők megtalálása és kinevelése továbbra is rendkívül nehéz feladat, mivel valódi kiválasztásról nem beszélhetünk a mi sportágunkban, hiszen a kerékpár korántsem a legnépszerűbb és leginkább támogatott sportágak egyike. Edzőként mi azzal foglalkozunk, aki eljön hozzánk, és belőlük próbáljuk kihozni a maximumot.

Szerencsére időről időre betévednek csodagyerekek is, akik ha megfelelő környezetben, jó edzők irányítása mellett fejlődnek, akkor sokra vihetik. De hozzá kell tennem: az esetek nagy többségében ez csak szülői segítséggel, komoly anyagi ráfordítással tud megvalósulni.

Azt mindenesetre nagy előrelépésnek tartom, hogy az országúti szakágban jelenleg három-négy magyar Continental-csapat (a felnőtt nemzetközi szint másodvonala, a World Tour-csapatok mögött – A szerk.) is működik, és az ígéretes fiataloknak ez valóban megadja a továbblépési lehetőséget, és ott van előttük a jövőkép, hogy profi országút biciklistákká váljanak."

Valter Tibor Fotó: Vanik Zoltán/BringaSport

Hozzátette, a többi szakágban viszont már nem ilyen rózsás a helyzet a klubok terén.

A kevés klub, a kevés csapat miatt egyre jellemzőbb, hogy például a mountain bike-ból sokan előbb-utóbb, de átnyergelnek az országútra

folytatta a korábbi szövetségi kapitány, a sportág 27-szeres magyar bajnoka. – Ami egyrészről persze hasznos, mert az országúton meg lehet tanulni, hogyan lehet jól kezelni a biciklit, különösen, ha a mezőnyben való haladásról beszélünk,. Emellett az is nyilvánvaló, hogy felnőttszinten az országúton van arra jóval nagyobb esély, hogy valaki tényleg meg tudjon élni a bringázásból. Megvannak ma is a mountain bike nagy szerelmesei, de sajnos manapság ezek a tendenciák, az összes többi szakágban radikálisan csökken a versenyzői létszám. Magyarországról indulva hegyikerékpárosként rendkívül nehéz érvényesülni a nemzetközi topszinten, és szinte senki nem engedheti meg magának, hogy pusztán ezt a szakágat űzze."

Valter elmondta, az elmúlt időszakban sokan elkezdtek érdeklődni a kerékpározás iránt, és egyre többen nézik, követik a versenyeket a tévében, de ez a sportoló gyerekek számában ez még önmagában még nem hozott áttörést.

Alapvetően nálunk nem beszélhetünk tömegekről, minden korosztályt egybevéve csupán száz-kétszáz versenyző van hazai szinten.

A mennyiség helyett inkább az a jellemző, hogy minden klubban találnak egy-egy nagy tehetséget, akit aztán nevelgetnek és elindítanak a pályán. Csak jelzésképpen:

Olaszországban például tízezer igazolt országúti versenyzőt tudnak felmutatni, kizárólag a juniorkorosztályban. Míg itthon nagyjából húsz-harminc között mozog ugyanez a szám.

Nekünk itthon ebből a merítésből sikerült kinevelnünk egy Valter Attilát, miközben az olaszoknak pedig a tízezerből nem jött ki egyetlen komoly klasszis sem az elmúlt évtizedben. Azt hiszem, ez a differencia jól érzékelteti a helyzetet, és azt mutatja, jól meg kell becsülnünk a mostani sikereket." 

A hazai utánpótlás jelenlegi legnagyobb reménységei az egyaránt 18 éves Takács Zsombor és Vas Barnabás. Előbbi az újbudai Superior Racing Team, míg Vas Kata Blanka öccse a Cube Csömör neveltje. Jelenleg mindketten a MBH Bank Colpack Ballan országúti csapatában tekernek. Mindeközben terepkerékpárban is jeleskednek: Takács junior Eb-ezüstérmesnek mondhatja magát, míg Vasnak korosztályos Eb-ötödik hely a legjobb eredménye.

Két szenzációs képességű fiatalról beszélünk, akik a képességeik alapján nemzetközi szinten is megállják a helyüket,

és a legjobbak közé tartoznak cyclo-crossban, valamint országúton is bontogatják a szárnyaikat. Remélhetőleg, hosszú évekig hallhatjuk majd a nevüket a sikereik kapcsán."

Fotó: Vanik Zoltán/BringaSport
Összességében most nem áll rosszul a hazai utánpótlás, különösen más országok merítési lehetőségeivel, illetve az anyagi lehetőségeivel összehasonlítva.

A magyar csapatok egy bizonyos szintig tudják csak eljuttatni a fiatalokat, ami arra már éppen elegendő, hogy ha a fiatalok nemzetközi porondon is jó eredményeket érnek el, akkor külföldi csapatok figyelmét is felkelthetik, és jobb klubokhoz tudnak igazolni. Persze, mindig van hova fejlődni, de ez a fokozatosság most egészen jól működik. Láthatóan évről évre megvan az a egy-két versenyző, aki el tud jutni a Continental-csapatok valamelyikéhez vagy akár még magasabb szintre. Nyilván, nem lesz világbajnok mindenkiből, de a profivá válás lehetősége sokak esetében ott van.

Már az is kisebb fajta csoda, hogy ilyen szűk merítésből szinte minden évben tűnnek fel jó képességű, igazán reményteli gyerekek. 

Bízom benne, hogy többeknek sikerül majd hasonló magasságokba eljutni, mint a fiamnak, Attilának vagy Blankának." 

(Kiemelt képet készítette: Vígh Attila/Bringasport)