A felnőtt sztárok remekelnek, de vajon mi a helyzet az utánpótlásban?
Legfőképpen Valter Attila és Vas Kata Blanka kiemelkedő sikereinek köszönhetően az elmúlt években egyre nagyobb figyelem vetül itthon a kerékpársportra, és annak különböző szakágaira. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a felnőtt élversenyzők árnyékában az elmúlt években hogyan változott, mennyit javult a bringás utánpótlás helyzete. Ennek kapcsán Valter Tibort, a Cuber Csömör fiatalokkal foglalkozó edzőjét, Valter Attila édesapját kérdeztük.
Már csak felsorolni is nehéz azt a jó néhány nagyszerű eredményt, amelyet az elmúlt években Valter Attila és Vas Kata Blanka elért, és ketten a sikereikkel feltették a térképre a magyar országúti kerékpársportot. Emlékezhetünk arra, amikor
s ezzel az első magyar bringás lett, aki a három nagy háromhetes körverseny egyikén vezette az összetettet. Majd azóta immár harmadik éve a világ egyik, hanem legerősebb csapatában, a Team Visma–Lease a Bike csapatában teker, és 2023-ban tagja lehetett a Vueltát nyerő sornak is. Ezután jött a 2024-es esztendő, amikor is a párizsi olimpia mezőnyversenyében épphogycsak lemaradt a dobogóról, és negyedikként ért célba.
Ugyanakkor nem Valter volt az egyetlen magyar kerekes, akinek összejött ez a bravúr az Eiffel-torony lábánál,
Ráadásul immár a másodikat: Tokióban még hegyikerékpárban lett negyedik, majd Párizsban már országúton ismételte meg ezt az előkelő helyezést. A két olimpia között pedig halmozta a sikereket: országúton U23-as világbajnokságot nyert, illetve a Giro-szakaszgyőzelem is sikerült neki, valamint viselhette az összetett éllovasnak járó piros trikót a női Vueltán. Míg terepkerékpárban Eb-ezüsttel és -bronzzal is gazdagította éremkollekcióját.
A felnőtt kiválóságok hangos sikerei mellett viszont az utánpótlásban jóval kevesebbb hasonló nagy eredményről hallhattunk az elmúlt években. Adódik tehát a kérdés:
Mennyivel bringáznak esetleg többen a fiatalok közül manapság a klasszisok hatására? Mi kellene ahhoz, hogy több Valter Attilához és Vas Kata Blankához hasonló tehetség tudjon kinevelődni a hazai utánpótlásból?
„Természetesen, ez nagyon jól fest, hogy jelenleg két ilyen kiváló élversenyzőnk is akad, mint a fiam, Attila és Blanka, de az összkép ennél azért árnyaltabb – kezdte az Utánpótlássportnak Valter Attila édesapja és nevelőedzője, Valter Tibor, aki egyébként a Cube Csömör, az ország egyik legjelentősebb hazai utánpótlás-nevelő klubjának trénereként dolgozik. – Úgy tudnám röviden jellemezni, hogy felemás a helyzet. Egyrészről, mert
Ebben összességében nagy változás nem történt az elmúlt öt-tíz évben. A tehetséges versenyzők megtalálása és kinevelése továbbra is rendkívül nehéz feladat, mivel valódi kiválasztásról nem beszélhetünk a mi sportágunkban, hiszen a kerékpár korántsem a legnépszerűbb és leginkább támogatott sportágak egyike. Edzőként mi azzal foglalkozunk, aki eljön hozzánk, és belőlük próbáljuk kihozni a maximumot.
Azt mindenesetre nagy előrelépésnek tartom, hogy az országúti szakágban jelenleg három-négy magyar Continental-csapat (a felnőtt nemzetközi szint másodvonala, a World Tour-csapatok mögött – A szerk.) is működik, és az ígéretes fiataloknak ez valóban megadja a továbblépési lehetőséget, és ott van előttük a jövőkép, hogy profi országút biciklistákká váljanak."
Hozzátette, a többi szakágban viszont már nem ilyen rózsás a helyzet a klubok terén.
– folytatta a korábbi szövetségi kapitány, a sportág 27-szeres magyar bajnoka. – Ami egyrészről persze hasznos, mert az országúton meg lehet tanulni, hogyan lehet jól kezelni a biciklit, különösen, ha a mezőnyben való haladásról beszélünk,. Emellett az is nyilvánvaló, hogy felnőttszinten az országúton van arra jóval nagyobb esély, hogy valaki tényleg meg tudjon élni a bringázásból. Megvannak ma is a mountain bike nagy szerelmesei, de sajnos manapság ezek a tendenciák, az összes többi szakágban radikálisan csökken a versenyzői létszám. Magyarországról indulva hegyikerékpárosként rendkívül nehéz érvényesülni a nemzetközi topszinten, és szinte senki nem engedheti meg magának, hogy pusztán ezt a szakágat űzze."
Valter elmondta, az elmúlt időszakban sokan elkezdtek érdeklődni a kerékpározás iránt, és egyre többen nézik, követik a versenyeket a tévében, de ez a sportoló gyerekek számában ez még önmagában még nem hozott áttörést.
A mennyiség helyett inkább az a jellemző, hogy minden klubban találnak egy-egy nagy tehetséget, akit aztán nevelgetnek és elindítanak a pályán. Csak jelzésképpen:
Nekünk itthon ebből a merítésből sikerült kinevelnünk egy Valter Attilát, miközben az olaszoknak pedig a tízezerből nem jött ki egyetlen komoly klasszis sem az elmúlt évtizedben. Azt hiszem, ez a differencia jól érzékelteti a helyzetet, és azt mutatja, jól meg kell becsülnünk a mostani sikereket."
A hazai utánpótlás jelenlegi legnagyobb reménységei az egyaránt 18 éves Takács Zsombor és Vas Barnabás. Előbbi az újbudai Superior Racing Team, míg Vas Kata Blanka öccse a Cube Csömör neveltje. Jelenleg mindketten a MBH Bank Colpack Ballan országúti csapatában tekernek. Mindeközben terepkerékpárban is jeleskednek: Takács junior Eb-ezüstérmesnek mondhatja magát, míg Vasnak korosztályos Eb-ötödik hely a legjobb eredménye.
és a legjobbak közé tartoznak cyclo-crossban, valamint országúton is bontogatják a szárnyaikat. Remélhetőleg, hosszú évekig hallhatjuk majd a nevüket a sikereik kapcsán."
A magyar csapatok egy bizonyos szintig tudják csak eljuttatni a fiatalokat, ami arra már éppen elegendő, hogy ha a fiatalok nemzetközi porondon is jó eredményeket érnek el, akkor külföldi csapatok figyelmét is felkelthetik, és jobb klubokhoz tudnak igazolni. Persze, mindig van hova fejlődni, de ez a fokozatosság most egészen jól működik. Láthatóan évről évre megvan az a egy-két versenyző, aki el tud jutni a Continental-csapatok valamelyikéhez vagy akár még magasabb szintre. Nyilván, nem lesz világbajnok mindenkiből, de a profivá válás lehetősége sokak esetében ott van.
Bízom benne, hogy többeknek sikerül majd hasonló magasságokba eljutni, mint a fiamnak, Attilának vagy Blankának."
(Kiemelt képet készítette: Vígh Attila/Bringasport)