UtánpótlásSport
2025. január 16.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Egyéb sportágak

2025-01-16 18:20

Van-e sznúkerutánpótlás Révész Bulcsú mögött?

Sokan megismerték a 18 éves sznúkeres, Révész Bulcsú nevét tavaly év elején, amikor hazánk első profi játékosává vált, ráadásul már korábban is többször bizonyított korosztályos világversenyeken. De vajon a sikerek és a médiafigyelem ösztönzi-e a fiatalokat arra, hogy ezt a sportágat válasszák? Egyebek mellett ennek jártunk utána.

Nem újkeletű a 18 éves sznúkerjátékos, Révész Bulcsú népszerűsége Magyarországon, bár szélesebb körben csak tavaly ismerték meg a nevét a junior-világbajnoki címének, és az azzal megszerzett profi státusznak köszönhetően. Egy biztos: korábban ilyen magasságba, a profi szintig a szakág egyetlen hazai képviselője sem jutott el.

Révész neve azonban persze már évekkel ezelőtt számos helyen felbukkant a sportsajtóban: 12 évesen U16-os világbajnoki második lett, 2023-ban és 2024-ben pedig az U18-as Eb-t is megnyerte – utóbbi kettő között érkezett a már említett vb-arany. Vagyis

hosszú utat tett meg, amióta nyolcévesen megigézték a csillogó golyók, és sámlira állva elkezdte őket letakarítani a zöld posztóval díszített asztalról.

Azóta számos korábbi világbajnok klasszissal is összemérhette a tudását különböző tornákon, legutóbb a Budapest Snooker Mastersen lett második.

Felvetődik azonban a kérdés, hogy akadnak-e feltörekvő fiatalok hazánk első számú sznúkerese mögött. Varga Péter, a Magyar Biliárd Szövetség elnöke – aki edzőként immár tizedik éve segíti Bulcsú felkészülését – azt mondja, az utánpótlásbázist nem nevezhetjük népesnek, ám így is találunk ígéretes játékosokat.

„Összesen hetven sznúkerversenyző van Magyarországon, közülük nagyjából tízen utánpótláskorúak – kezdi Varga. – Az erősorrendben viszont nem a rutin dominál: a magyar ranglistát (amin Révész profiként már nem szerepel – a szerk.) a tizenkilenc éves, idén országos bajnokságot nyerő Nagy Erik vezeti, a második helyen pedig a tizennégy esztendős, ob-döntős Nicolas Anton le Clercq áll. A tizenegyedik Németh-Nagy Noel tizenkilenc, a tizenötödik Bányik Barnabás pedig mindössze tizenegy éves, és a sort még folytathatnám…

Az látszik, hogy tehetséggel és megfelelő szorgalommal gyerekekként is oda lehet érni a hazai élmezőnybe.
Varga Péter Forrás: Magyar Biliárd Szövetség

A kérdés viszont adott: Révész „felemelkedése” hatással van-e a az ifjú sznúkeresek létszámára?

„Az említett fiatalok közül többen Bulcsú eredményei nyomán kezdtek el játszani, szignifikáns változást azonban nem eredményeztek a sikerei a létszámban.

Nem indultak meg gyerektömegek a sznúkerasztalok irányába, aminek számos oka lehet.

Ezt a szakágat csak maximális elszántsággal lehet csinálni, bele kell szeretnie a gyereknek, ami nagy elköteleződést jelent. Ahogyan Bulcsú is felidézi a kezdeteket: amint meglátta a tévében, rögtön tudta, hogy ezzel akar foglalkozni. Költséges sportágról beszélünk, sajnos nincsenek olyan termek vagy szakosztályok, amelyekben ingyen lehetne gyakorolni, ráadásul zárt térben, mesterséges fényben tölti el az óráit a fiatal – ez a legtöbbször nem nyeri el a szülők tetszését. Emellett nagyon nehéz játék, ha pedig a sikerélmény késik, a gyerek elveszíti a kedvét.”

A Magyar Biliárd Szövetség sznúkerszakágát is éveken át irányító, most már csak az MBSZ-t vezető Varga szerint vannak törekvések az utánpótlásbázis bővítésére, de nincsenek könnyű helyzetben.

„A Nagy Sportágválasztón rendre képviselteti magát a szakág, amelynek elnöke, Bekk László elhivatottan dolgozik a népszerűsítésen, az eseményre például négy mobilasztallal érkezik.

Annak ellenére nehéz a fiatalok bevonzása, hogy viszonylag nagy médiafigyelmet kap a sznúker, rendszeresek a közvetítések, Bulcsút is gyakran láthatjuk a képernyőn.

A tapasztalatok alapján szeretik a gyerekek, sokan kipróbálják, ám a legtöbben – és most a szülőkről beszélek – még mindig nem tekintenek sportágként rá. Pedig ők kulcsfontosságú szereplői ennek a folyamatnak, az elhivatott szülői támogatás nélkül az éljátékosaink, mint Bulcsú, Erik vagy Nico, nem tudtak volna eljutni a jelenlegi szintjükre.”

Révész Bulcsú és Barry Hawkins a Budapest Snooker Mastersen Forrás: Facebook/Révész Bulcsú

De vajon van-e rá esély, hogy az emlegetett fiatalok közül valaki felzárkózzon Révész mellé?

Az, hogy ebből a kislétszámú hazai bázisból ő nemzetközi szintű játékos lett, kész csoda.

A képességeit nagyon hamar megmutatta, de minden versenyzőnek más az útja, más ütemben fejlődik, és éri el a különböző mérföldköveket. Véleményem szerint vannak itthon hozzá hasonlóan tehetséges gyerekek, akik viszont lehet, hogy később érnek be, több idő kell nekik a befutáshoz. Ami biztos: a sikerhez kell tehetség, sok-sok befektetett munka, szülői támogatás és jó versenyzői kvalitás, vagyis mentális erő. Bízom benne, hogy a jövőben sokaknál összeáll ez a négyes.”

BULCSÚ, A PÉLDAKÉP

Az immár az ideje nagyrészét Angliában töltő, a sheffieldi Victoria Snooker Academyn készülő Révész Bulcsú több pozitív visszajelzést is kapott fiataloktól.

„Van egy-két srác, aki azt mondta, hogy példaképként tekint rám. Ez óriási megtiszteltetés – nyilatkozta az Utánpótlássportnak Révész. – Többen miattam kezdtek megismerkedni a sznúkerrel, ami külön öröm, hiszen minden egyes új játékossal előrébb lép a sportág, egyre népszerűbb lesz. Az már önmagában boldoggá tesz, ha világversenyen jó eredményt érek el, vagy rutinosabb klasszis ellen tudom megmutatni, mit tudok, de ha ilyen módon a szakágat érintő pozitív hozadéka is van az eredményeimnek, az extrán jó dolog. Azt tanácsolom az újonc sznúkereseknek, hogy ne feszengjenek, élvezzék a játékot, szeressék a sportot, mert akkor a szenvedély is kialakul, attól kezdve pedig megállíthatatlanná válhat az ember.”

(Kiemelt képünkön: Révész Bulcsú Fotó: Koncz Márton)