Elég nemzetközi meccset játszanak a magyar gyerekek?
A nyugat-európai versenytársakhoz képest jócskán le vannak maradva a magyar futballisták az utánpótláskorban lejátszott nemzetközi mérkőzések számában.
Európa-szerte számtalan futballtornát szerveznek a gyerekeknek, a legkisebbek is versenyeznek már, és egyre több a nemzetközi megméretés. A viadalok mintha rendszer nélkül nőnének ki a földből, elsőre nem igazán világos az események közötti hierarchia, a tornák presztízsét a laikus abból ítélheti meg, hogy hány topcsapat fiataljai szerepelnek a mezőnyben.
Azért, hogy eligazodjunk, a legnépszerűbb hazai, nemzetközi torna, a Budapest Youth Cup főszervezőjét, Nagy Sándort kértük meg, meséljen erről a világról.
„Különböző szintű tornák vannak a világban,
Ez a legfelső polc. Ilyen a La Liga FC Futures, amelyen az U12-13-as korosztály vesz részt, és amelyre nagyon nehéz bekerülni az indulók közé, mert a spanyol csapatok mellé csak néhány együttes kap meghívást – például a Juventus vagy a Benfica. Hasonlóan kiemelt torna a Premier League Cup, amelyen az U12-es az U13-as és az U14-es gyerekek játszanak. Nem igazán fogadnak be senkit kívülről, de így is rendkívül erős a mezőny. Kelet-Európában pedig az U12-es Izmir Cup a legrangosabb, amelyet a török szövetség rendez, és a szponzorokkal közösen a meghívott sztárcsapatok minden költségét állja.”
A másik modell szerint pedig magáncégek rendeznek gyerektornákat. Nem meglepő, hogy a legnívósabbakat a kiemelkedő futballkultúrájú országokban szervezik – például Belgiumban, Hollandiában, Angliában, Németországban vagy Olaszországban. A cél az, hogy minél több „nagy nevet” elhívjanak a viadalra, de a helyi csapatok is részt vehetnek, ha a selejtezőről bejutnak a döntőbe. Ezeken az eseményeken egyébként nem ritka, hogy belépőt szednek a nézőktől, hiszen
„Az olaszországi Bardolino Champions Cup, a spanyolországi Madrid Football Cup, a portugál Portimao International Cup vagy a Salvatore Brussels Cup abszolút a legmagasabb kategóriába tartozik. Erre a szintre Magyarországról csak az MTK Budapest kap rendszeresen meghívást. Továbbá a Ferencváros és a Budapest Honvéd szokott még nevezni igazán színvonalas nyugat-európai nemzetközi tornákra.
Mivel nagyon sok egyesület számára túl drágák és hozzáférhetetlenek a felső polcos, nyugati tornák, Kelet-Európában is létrejöttek rangos nemzetközi tornák, méghozzá azzal a koncepcióval, hogy elhívják a nyugat-európai nagycsapatokat, amelyeknek jellemzően minden költségét állják a szervezők.
A régió legjobbjai mellett hívunk úgynevezett sztárvendégeket is a tornára, a május viadalon például már biztosan itt lesz az Atlético Madrid és az Anderlecht, tavaly pedig eljött a PSV Eindhoven, a Feyenoord, a környező országokból pedig a Dinamo Zagreb vagy Partizan.”
Nagy elmondta, hogy Lengyelországban kettő, Szlovákiában és Horvátországban egy-egy hasonló torna elérhető, így évente több alkalommal is találkozhat a környező országok elitje.
Sokakban felvetődhet a kérdés: nyolc-tíz éves gyerekeknek miért kell ilyen szinten versenyezni?
„Nyugat-Európában ez alap – állította a budapesti torna főszervezője. –
Az akadémiák közül a kivétel ismét az MTK, amely hatvan-hetven mérkőzést kínál a játékosainak. Továbbá a Mészöly Focisuli és az Olaszfocisuli is sok tornára jár, az évek óta kialakított kapcsolataiknak köszönhetően. Összességében azt gondolom, hogy a fejlődés szempontjából elengedhetetlen lenne, hogy jóval több nemzetközi tapasztalatot gyűjtsenek a magyar gyerekek. A szövetségnek ösztönöznie kéne, hogy a csapatok külföldi tapasztalatot szerezzenek, valamint támogatnia kellene az itthon rendezett nemzetközi tornákat, hiszen a legtöbb magyarországi klub ezeken tudna részt venni. A Budapest Youth Cup egyik legfontosabb célja – az idén már negyedik alkalommal rendezik meg –, hogy a hazai együttesek számára biztosítsa a játéklehetőséget a legnívósabb európai ellenfelekkel szemben, és felhelyezze Magyarországot nemzetközi elit utánpótlástornák térképére.”
A gyerekek rutinszerzésének fontosságáról hasonlóan vélekedik az egyik legproduktívabb hazai nevelőklub, a Mészöly Focisuli szakmai alelnöke, Újvári Gábor.
„Tizenöt éve alapítottuk a focisulit, amely célja a kezdetektől fogva az volt, hogy sok nemzetközi meccset játszanak a kicsik. Szerintem fontos, hogy minél előbb megszokja a játékos a külföldi tornák világát, ahol
Ez persze nagyon drága, de megéri. Van olyan olcsóbb, szintén hatékony képzési eszköz, amit előszeretettel alkalmazunk, méghozzá az, hogy a nagy terhelés érdekében a kiemelkedő tehetségeket az idősebbek között szerepeltetjük. Tudjuk, hogy így az eredményességünk sérül, de megértetjük a játékosokkal, a szülőkkel és az edzőkkel: nem most kell nyerni.”
Más mérőszámokkal, például a nevelőmunka sikerességét mérő produktivitási mutatóval meglehetősen könnyen igazolható, hogy jól végzi a dolgát a Mészöly Focisuli.
„Hat éven keresztül mi vezettük az MTK kisszekcióját, akkor honosítottuk meg a gyakorlatot, hogy rengeteg nemzetközi tornára járunk. Megtartották ezt azután is, hogy elváltak útjaink, és természetesen a focisuliban sem változtattunk korábbi meggyőződésünkön, akkor sem, ha a finanszírozás sokkal nehezebbé vált. Manapság azt tudjuk vállalni, hogy buszokkal szállítjuk a srácokat, a nevezési és edzői költségeket álljuk, viszont a szállás díját a szülőknek kell biztosítani. Egyébként közösségi programnak sem utolsók ezek a nemzetközi tornák, sokszor a szülők élvezik a legjobban a túrákat. Persze azt a gyereket sem hagyjuk itthon, akinek a szülei nem tudják kifizetni a szállást, létrehoztunk erre a célra egy kis belső szociális hálót.”
Újvári elárulta, hogy évente száz nemzetközi meccs a cél az U11-es korosztály számára. Az pedig mindenképpen figyelemreméltó, hogy a Mészölyben nem csak a legügyesebb gyerekek utazhatnak külföldre.
„Vannak tornák, amelyekre természetesen az A-keretet kell küldenünk, mert olyan nívós események.
Meg kell találni a megfelelő szintű viadalokat, és mindenki megmutathatja magát. Mi piaci alapon működünk, ugyanúgy fizet tagdíjat mindenki, tehát nekünk közel ugyanazt kell nyújtanunk mindenkinek.”
Az évek során tornarendezésben is megfelelő tapasztatot gyűjtöttek Újváriék.
„Hét évet élt az U11-es gyerektornánk, amelyre eljött a Real Madrid, a Manchester United, a Benfica, a Crvena zvezda, a Dinamo Zagreb és még sorolhatnám…Sőt mondok még jobbat! Bevittük a tízéves gyerekek meccseit a Puskás Stadionba, később pedig az MTK-pályára. Kibéreltük, hogy örök élményt nyújtsunk nekik. El lehet képzeni, hogy tátották a szájuk a madridi és manchesteri kölykök is – mesélte nevetve Újvári.
Azonban nem mindenben ilyen vidám a helyzet. A Mészöly Focisuli szakmai alelnöke elmondta, hogy az egyesület Magyarországon nem kap meghívást a nemzetközi tornákra.
„Ausztriába és Szlovákiába járunk át leggyakrabban versenyezni. Hozzáteszem, a múltkor Kínában voltunk, aztán pedig Máltán. Szomorúnak tartom, hogy itthon így kitolnak velünk, miközben éppen nemrég számoltam össze, eddig harmincöt válogatott játékost adtunk az országnak. Kettőt a női felnőttválogatottnak, harminchármat pedig különböző korosztályos nemzeti csapatoknak.”
(Kiemelt képünk forrása: Budapest Youth Cup)