Sérüléshullám sújtja a vb előtt álló U19-es leányválogatott legjobbjait
Gábor Lili, Kókai Patrícia és Toman Dóra is hosszú időre kidőlt az U19-es leány kosárlabda-válogatott kulcsjátékosai közül, ami azért is adhat aggodalomra okot, mert a korosztályos nemzeti csapatra idén világbajnokság vár Csehországban.
Ahogyan arról az évnyitó írásunkban beszámoltunk, újabb sűrű év előtt állnak az utánpótlás kosárlabda-válogatottak. A jól megszokott U20-as, U18-as és U16-os korosztályos Európa-bajnokságok mellett idén a mieink világbajnokságon is képviseltetik majd magukat. Az U18-as leányválogatott a tavalyi Eb-hatodik helyével vívta ki a helyét a 2025-ös világbajnokság mezőnyében. A hazai szempontból az év csúcseseményt jelentő U19-es vb-t a nyár közepén, július 12. és 20. között a csehországi Brnóban rendezik. Ráadásul az elitseregszemlére a magyar csapat nem is esélytelenként utazhat, kisebb bravúrral – a múlt évi Eb-hez hasonlóan – a vb-n is odaérhetnek a legjobb nyolc, netán a legjobb hat közé is. Ugyanakkor az már korántsem ad bizakodásra ad okot, hogy
A Sopron Basket játékosa, Toman Dóra (18) még októberben szenvedett fáradásos lábtörést, és azóta sem lépett pályára. Emellett a TFSE-MTK két hasonló korú ígérete, Gábor Lili és Kókai Patrícia is hónapokra kidőlt – előbbi szintén fáradásos lábtöréssel, utóbbi keresztszalag-szakadással a térdében; mindketten jelenleg a rehabilitációjukat töltik. Rajtuk kívül egyébként a válogatott csapatkapitánya, a pécsi Rátkai Eszter (18) is volt már sérült az évad során; nagyjából egy hónapot hagyott ki a térdproblémái miatt, amely után januárban tért vissza.
„Természetesen, nem örülök a sérüléseknek, mert mindig a legerősebb csapattal szeretnénk dolgozni a válogatottban, különösen egy világbajnokságra készülve – nyilatkozta az Utánpótlássportnak Magyar Gergely, aki az U20-as és az U19-es leányválogatottat egyaránt írányítja szövetségi edzőként. – Egyáltalán nem ideális a helyzet, nyilván, az adott játékosok élik meg ezt a legrosszabbul. Éppen ezért csak csak mielőbbi felépülést, gyógyulást tudok nekik kívánni. Remélem, több hasonló súlyos sérülés már nem lesz a szezon hátralévő részében. Mindettől függetlenül viszont számunkra a válogatottnál nem áll meg az élet, és a szakmai stábbal a kialakult helyzethez kell tudnunk alkalmazkodni. Alapvetően nem vagyok pánikolós típus, így most sem gondolom, hogy a vészharangokat kellene kongatni. Mindig azt szoktam mondani: abból kell főzni, ami van."
A válogatott legközelebb február elején vonul majd edzőtáborba az MKOSZ székesfehérvári edzőközpontjában.
Kevés az olyan U20-as – vagyis a fiatalszabálynak megfelelő – játékos, akiket az edzők bátran bevetnek és játszatni mernek. Ebből adodóan gyakran előfordul az a helyzet, hogy az adott csapatban ugyanaz az egy-két U20-as szerepel folyamatosan az előírt fiatalpercekben.
Sajnálatos módon ez is vezethet ilyen súlyos sérülésekhez. Ezzel a nem a klubok hozzáállását szeretném kritizálni, mert érthető, hogy a csapatok – a szabályok betartása mellett – elsősorban a saját eredményességüket tartják a szem előtt. Ez egy faramuci helyzet sajnos... Mindenesetre a jövőben mindenképpen jobban oda kell figyelni, hogy a magyar női kosárlabda értékeire, igazán nagy tehetségeire jobban vigyázzunk. Ami a világbajnoki keretet illeti,
Ráadásul az U19-es válogatott programját szorosan össze kell hangolni mind az U20-as, mind az U18-as keret felkészülésével. A februári összetartást éppen arra fogjuk használni, hogy olyan fiatalokat is kipróbáljunk, akik eddig kevésbé voltak szem előtt. Azon vagyunk, hogy megtaláljuk azt alternatív megoldásokat, illetve azokat a megfelelő úgymond kirakós elemeket, amelyek jól illenek majd a mi játékrendszerünkbe."
(Kiemelt képen: a TFSE-MTK és az U19-es válogatott ígérete, Kókai Patrícia (18), aki januárban térdszalagszakadást szenvedett Forrás: FIBA)