UtánpótlásSport
2025. február 22.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Kézilabda

2025-02-17 19:20

„Nem a pénz a lényeg, hanem amit csinálsz” – Allan Heine

Energia, motiváció és boldogság – ezek voltak a kulcsszavai az FTC női kézilabdacsapatát vezetőedzőként írányító dán szakembernek, Allan Heinének a NEKA szakmai napján megtartott előadásán, amelyen az utánpótlásképzés is szóba került.

Szakmai napot tartott a Nemzeti Kézilabda Akadémia február 17-én, amelynek a Ferencváros népligeti központja adott otthont. Az eseményen kiemelt szerepet kapott az utánpótlás, az érdeklődők kerekasztal-beszélgetés keretében hallgathatták meg a DVSC, a Győr, a Ferencváros és a NEKA szakmai vezetőinek a gondolatait. A legnagyobb érdeklődéssel várt előadást az FTC-Rail Cargo Hungaria női kézilabdacsapatának vezetőedzője, Allan Heine tartotta, aki a dán képzés sajátosságairól mesélt, a saját tapasztalatain, példáján keresztül.

Az előadásból kiderült, hogy a szakember mennyire fontosnak tartja a megfelelő edzői mentalitást és hozzáállást, elmondta, hogy az ember energiája és jókedve ragadós, a pozitivitásunkkal akár mások napját is meg tudjuk változtatni. Ez ráadásul nemcsak egy irányba működik, amire példát is hozott: a magyar válogatottban is játszó Márton Gréta mosolygósságából Heine edzőként tud töltekezni. Ahogyan a vezetőedző fogalmazott, ez az élet minden területén kulcsfontosságú, nem csak a sportban.

Az energia további energiát kreál, ami aztán, mint egy hullám, végigmegy a csapaton.

Ezért fontos, hogy az edző ne érdektelenül, nemtörődöm módon, alacsony energiaszinttel viselkedjen, hiszen az negatívan hat a közös munkára. A boldogságra való törekvés is ilyen, egy mosollyal szebbé lehet tenni a másik napját. Persze, mindenki más módszerben hisz, én úgy gondolom, ezek könnyítik meg a munkát” – magyarázta a szakember.

Forrás: Fradi Média

Heine – aki nemcsak EHF mesteredző, de tanári végzettsége is van – iskolában is dolgozott korábban.

„Az osztályokban vegyesen voltak különböző sportágak képviselői, az viszont közös volt bennük, hogy mindannyian a legjobbak akartak lenni a saját területükön – ez az atmoszféra tökéletes a fejlődésre, nem csoda, hogy sokan profikká is váltak később – mondta Heine. – Nagyon fontos azt elérni a kézilabdázóknál, hogy

érezzék a labdát, kényelemben érezzék magukat, ha náluk van.

A dán képzés rendszerében ezen van a fókusz, a sportiskolákban is erre törekedtünk. Nagyon izgalmas dolog fiatalokkal foglalkozni, egyengetni az útjukat, viszont vigyázni is kell rájuk. Emlékszem, a sportiskolás időszakban ajánlottak nekem egy igen komoly vezetőedzői állást, ami kapcsán az egyik tizenötéves futballista megkérdezte, hogy mennyi lesz a fizetésem. Mondtam neki, hogy a pénz nem lényeges, az sokkal inkább, amit csinálsz; szívvel-lélekkel tedd, kitartással, mert ez egy folyamat. A vicces a sztoriban, hogy félévvel később a srácot leigazolta az Ajax, és valószínűleg több pénzért írt alá, mint amit én valaha is kerestem, majd a nemzeti válogatottba is bekerült. Mindenkinek más az útja, Mathias Gidsel (olimpiai és világbajnok dán kézilabdázó – a szerk.) például ugyanúgy türelemmel végigjárta a szinteket, mint a legtöbben, játszott második csapatban, aztán látjuk, meddig jutott.”

Allan Heine a szakmai nap utolsó programpontjaként edzésbemutatót is tartott az FTC U20-as női csapatának segítségével, amely során a dánokra jellemző egyéni taktikai képzést mutatta be.

(Kiemelt képünkön: Allan Heine Forrás: Fradi Média)