UtánpótlásSport
2025. február 21.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Labdarúgás

2025-02-19 17:59

Sok klub előtt állhat példaként a Dinamo Zagreb 1967 óta működő akadémiája

Hogyan vált a világ egyik legjobb nevelőműhelyévé a Dinamo Zagreb? A kiemelkedő horvát futballakadémia történetét és eredményességének okait jártuk körül.

Luka Modric, Mateo Kovacic, Josko Gvardiol, Dani Olmo, Marcelo Brozovic. Csak néhány név a Dinamo Zagreb futballakadémiájának „dicsőségfaláról”. A horvát képzési központot a világ egyik legerősebb nevelőműhelyének tartják, amely ontja magából az európai topligákba a jobbnál jobb játékosokat.

A Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) 2024 augusztusában érdekes információkkal jelentkezett. Az intézet megvizsgálta, hogy a világ 58 legfontosabb labdarúgó-bajnokságában szereplő játékosok melyik klubban nevelkedtek; ez alapján állított fel a nevelőműhelyek között produktivitási rangsort. Az adott játékos akkor számított bele az egyesület összesítésébe, ha 15 és 21 éves kora között legalább három évet töltött klubnál. 

Forrás: CIES

Az ábráról leolvasható, hogy az adatfelvétel pillanatában

53 olyan labdarúgó szerepelt az öt legerősebb bajnokság valamelyikében, aki a Dinamo Zagreb saját nevelésű játékosának tekinthető.

Meg kell említeni, hogy a jugoszláv utódállamok csapatai nagyon előkelő helyen szerepelnek a listán: a Dinamo Zagreb nyolcadik helye mellett a szerb Crvena zvezda negyedik, a Partizan pedig holtversenyben kilencedik a listán. Ha csak a három említett klub által nevelt topligás futballisták számát összeadjuk, magasabb értéket kapunk, mint a Real Madrid és a Barcelona akadémiáján tanultak összege.

De hogyan indult a kiváló utánpótlás-nevelés Zágrábban? A klub, amelyet korábban HŠK Građanskinak hívtak, kénytelen volt új alapokra helyezni a működését, ugyanis a kommunista kormány fasisztának tartotta. Ekkor utódként létrejött a Dinamo, amely forráshiányosan működött, ezért a fiatalok képzésére fordított az energiát. Az ötvenes években a juniorcsapat már sikereket ért el,

1967-re pedig odáig jutott az egyesület, hogy megalapította a Hitrec-Kacian néven is ismert, mára világhírű akadémiát,

amely a hetvenes évek elejére a régió legjobb edzőit foglalkoztatta.

Az 1992 óta működő horvát labdarúgó-bajnokság messze legeredményesebb alakulata az eddig lejátszott harminchárom évadból huszonötször bajnok lett, nem beszélve az korosztályos csapatokról, amelyek szinten domináljak a honi ligákat. Az UEFA Ifjúsági Ligában is rendszeres résztvevő a Dinamo, az aktuális kiírásban éppen február közepén esett ki tizenegyesekkel a Barcelona ellen a legjobb tizenhat közé jutásért – a Puskás Akadémia ugyanebben a körben búcsúzott.

Az UEFA 2011-ben Európa hat legjobb akadémiája közé választotta a Dinamót,

és az Interrel, a Sportinggal, az Ajaxszal, az Arsenallal és a Barcelonával került egy körbe a klub. A különböző felméréseken azóta is rendre a világ élmezőnyébe tartozik. A már említett CIES 2020-as rangsorában Európa harmadik legjobb nevelőklubja volt a Dinamo a Partizan és az Ajax mögött.

Forrás: CIES

A legkisebbektől egészen az U19-ig zajlik a képzés a Maksimir Stadion szomszédjában lévő edzőközpontban, a játékosok pedig nem mind zágrábiak, hanem a legkülönfélébb helyekről érkeznek azért, hogy a Dinamo stábjától tanulhassanak. A szakembergárda nagy hangsúlyt fordít a kiválasztásra már fiatalkorban, ez pedig megteremti a lehetőségét annak, hogy a jelképes pénzen szerződtetett gyerekekből kész futballistákat neveljenek, akiket aztán nagy nyereséggel tudnak értékesíteni.

A horvát válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Mirko Jozić így nyilatkozott 2020-ban a breakingthelines.com-nak:

„Sok klub tanulhatna abból, ahogyan a Dinamo Zagreb a fiatal játékosokkal dolgozik. Nem kell aggódniuk a jövőjük miatt.”

Ugyanebben a cikkben idézték Romeo Jozakot, a Dinamo Zagreb korábbi sport- és akadémiai igazgatóját:

„Nem engedhetjük meg magunknak, hogy egyetlen tehetséges játékost is szem elől tévesszünk. Néhány évvel ezelőtt az akadémiánkat Európa legjobb hat nevelőműhelye között ismertek el, de mi körülbelül évi egy millió eurós költségvetésből dolgozunk, a többi klub pedig akár ennek a nyolcszorosát is elköltheti”.

A költségvetési sikereket jól érzékeltet a következő adat: a 2008 és 2013 közötti legtehetségesebb fiatal sztárok eladásával több mint 50 millió eurót keresett a klub.


A Dinamo Zagreb akadémiáján egyre inkább az adatalapú döntéshozatalt preferálják. Ezt egyébként a napokban publikált prezentáció is bemutatja, amelyet az első csapat játékosmegfigyelője, Mihael Mindek tett közzé.

Martin Kolar, a klub videóelemzője pedig részletesen mesél az alábbi videóban arról, hogy milyen tanulságos szituációkat mutatnak meg a játékosoknak a mérkőzések előtt és után, a meccsfelvételekből kinyert információkkal hogyan fejlesztik az egyéni képességeket, miképpen készülnek az ellenfelekre. Véleménye szerint

az utánpótláskorúak esetében a videós elemzésnek nagyobb szerepe van, mint a statisztikai adattoknak.


A Dinamo Zagreb eredményességének titkát bizonyára sok régióbéli klub is keresi, azonban a kiválasztás, a taktikai és mentális képzés, a fizikai felkészítés mellett az átgondolt kölcsönadási politika, valamint az adatelemzések előtérbe helyezése valószínűleg része a helyes megfejtésnek.   

A jövő Luka Modricait nevelő Dinamo fiataljaival egyébként időről időre egyes hazai klubok is összecsapnak, februárban az MTK Budapest látogatott el több korosztállyal Zágrábba, az U11-esek ráadásul 2–0-ra le is győzték a horvát srácokat.


(Kiemelt képünk forrása: Nogometna Škola Dinamo/Facebook)