Az újpesti utánpótlás bizonyíthatja, hogy az egy több, mint a kettő
Az elmúlt évtizedben az újpesti utánpótlás kapcsán több szó esett klubszakadásról és a konfliktusokról, mint a nevelőmunkáról. A MOL 2024-ben megvásárolta a futballklubot, egyesítette az UTE és az Újpest FC képzését, és az új vezetőség azt ígéri, a fiatalokon lesz a hangsúly a következő időszakban.
A hazai futballtörténelem egyik legszürreálisabb utánpótlás-mérkőzését rendezték 2017. november 25-én Újpesten az U19-es másodosztályban. Az UTE–Újpest FC találkozó ugyan 1–1-es döntetlenre végződött, de két vesztes csapat hagyta el a pályát – győztest hirdetni eleve lehetetlen lett volna. A Nemzeti Sport videót is forgatott a meccsről, amely után mindkét egyesület játékosai és edzői úgy nyilatkoztak, hogy végtelenül kényelmetlen volt számukra a helyzet, és
Abban az évadban egyébként az U17-es és az U16-os korosztályban is összecsapott egymással a két újpesti egyesület, amelyet a Tábor utcai edzőpályán kerítés választott el egymástól.
A széles körben ismert „címerügy” mellett az utánpótlásra is volt negatív gyakorlati hatása a szétszakadt két klub ellentétének. A 24.hu számolt be arról 2020 augusztusában, hogy az UTE közleményben írta meg: a 16 éves középpályás, Sztojka Dominik a Vasasban folytatja pályafutását, mert az Újpest FC-től „még egy félig komoly ajánlatot sem kapott, pedig ingyen leigazolhatták volna”.
Erre aztán válaszolt az Újpest FC, hogy a szülők nem reagáltak a klub által felvázolt jövőképre, így tudomásul vették, máshol képzelik el a fiú jövőjét.
Az üzengetésből érződött, hogy a két egyesület közötti viszony igencsak feszült volt.
Már tavasszal cikkeztek arról, hogy a MOL leányvállalata megvásárolja az Újpest FC-t, az adásvételt követően pedig az új vezetés azonnal jelezte: egyesíti az Újpest FC és az UTE utánpótlását – arról, hogy ez megtörtént, 2024. május 30-án adott ki közleményt a klub. A fiatalok legnagyobb szerencséjére mindkét fél nyitott volt az újraegyesülésre. Ezzel kapcsolatban Ratatics Péter az Újpest FC új elnöke 2024 júliusában úgy fogalmazott:
„Áldatlan állapot, hogy az egyik újpesti csapat lilában, a másik fehérben játszott, a kerítés két oldalán edzettek a fiatalok, de szinte egymáshoz sem szólhattak. Ezért aztán az első utunk Őze István UTE-elnökhöz vezetett, és ő nagyon nyitott volt arra, hogy rendezzük a kapcsolatot.”

Valamivel több mint kilenc hónapja született meg az újpesti labdarúgás feltétlen érdekét szolgáló döntés. Arról, hogy hol tart most az egyesítési folyamat, Víg Pétert, az Újpest FC utánpótlásának szakmai vezetőjét kérdeztük.
„Az első lépéseken túlvagyunk, viszont hosszú folyamat vár még ránk, mire elérjük a végleges állapotot. Ennek vannak belső és külső vonatkozásai is. Egyrészt
de természetesen majd felül kell vizsgálnunk, hogy mindenki megfelelő pozícióban dolgozik-e, és optimalizálni fogjuk a működésünket. És természetesen az MLSZ és az államtitkárság struktúrájában is meg kell találnunk a helyünket ebben az új felállásban. A játékosoknak pedig egyfajta versenyhelyzettel kellett szembesülniük, hiszen a legtöbb korosztályban kialakítottunk A- és B-keretet is, így mindenkinek küzdenie kell, hogy az első csapatban szerepelhessen.”
Az Újpest jelenleg nem államilag kiemelt sportakadémiaként működik, hanem tehetségközpontként, amely a második vonalnak felel meg.
a státusz megszerzése nélkül is lehet érdemi nevelőmunkát végezni. Más aspektusból persze vannak előnyei az akadémiai rangnak, de majd a vezetőség eldönti, hogy megkísérlünk-e bekerülni abba a körbe, mi pedig alkalmazkodunk ehhez.”

Sok klub szenved attól, hogy az akadémiák elviszik a legügyesebb játékosokat, ám Újpesten más a helyzet.
„Szerencsére minket már nem igazán érint ez az elszívóhatás, mert érzékelik a játékosok és a szülők is, hogy milyen lehetőségek vannak Újpesten. Ha jól dolgozunk, akkor nem hiszem, hogy tartanunk kell ettől a jelenségtől.”
Az utánpótlás-nevelés célja, hogy minél több játékost adjon a felnőttcsapatnak.
„Nekünk az az alapelvünk, hogy mielőbb be kell vetni a fiatalokat a felnőttek között. Ez azért fontos, mert rengeteg tapasztalatra van szükség az élvonalhoz, bele kell erősödni a felnőttbajnokságokba. Emiatt már tizenhat-tizenhét éves srácok is játszanak az NB III-as csapatunkban, illetve partneri kapcsolatunk van a BVSC-vel, amely másodosztályú együttesében is több újpesti srác pallérozódik.
Ha valaki elért egy adott szintet, annak egyből lehetőséget adunk a feljebb lépésre.”
A MOL megjelenése új erőt adott mindenkinek.
„Mindenki érezte, hogy nagy változás következik, a fiatalok pedig duplán örülhettek, hiszen az új vezetés deklarálta: kiemelt figyelmet kap az utánpótlás-nevelés.”
A szakmai képzésben az újpesti hagyományokon és a lélektani felkészítésen van a hangsúly.
Az újpesti tradíció egyik legfontosabb eleme a mentális erő. Ehhez nagyon összetartó, pozitív közeget kell kialakítani, amire nagyon sok energiát fordítunk. A futballstílusunkban is követjük a hagyományainkat: törekszünk a kreatív támadójátékra, kezdeményezők és dominánsak a csapataink, valamint az agresszív letámadás és labdaszerzés is a védjegyünk – ezek a kortárs nemzetközi labdarúgásra mind nagyon jellemző motívumok.”
(Kiemelt képünk forrása: ujpestfc.hu)