Hiányoznak a fiatalok a felnőtt férfiválogatott keretéből
Miközben a csapatsportágak közül futballban, kézilabdában, vízilabdában, jégkorongban, illetve röplabdában is rendre találunk utánpótláskorúakat a magyar felnőtt férfiválogatott keretében, addig a kosarasoknál ez szinte egyáltalán nem jellemző, a 18-20 éves fiataloknak nem igazán van esélyük bekerülni a nemzeti csapatba. Arra voltunk kíváncsiak: vajon a kosárlabda-válogatott miért lóghat ki a sorból? Esetleg hiányoznak a nagy tehetségek vagy csak egyszerűen nem kapják meg a bizalmat?
Mint arról beszámoltunk, az egyaránt 19 esztendős Tóth Alex és Dárdai Bence személyében újabb fiatalok mutatkozhattak be a felnőtt labdarúgó-válogatottban a törökök elleni Nemzetek Ligája-meccsen. Ugyanakkor az ő példájuk korántsem egyedi, mivel az elmúlt években jó néhányan kapták meg a lehetőséget utánpótláskorúként a nagyválogatottban. Csak néhány példát említve a sok közül: 2022-ben Vancsa Zalán 17 évesen (ezzel akkor 104 év után a nemzeti csapat legfiatalabb újonca lett), míg
Tehát, kijelenthető: a szövetségi kapitány rendre bátran bizalmat szavaz a legígéretesebb U21-es játékosoknak a nagyválogatottban.
Ugyanez a jelenség megfigyelhető a többi csapatsportágunkban is a férfiválogatottnál: például a kézilabdázóknál a rendkívül ígéretes, junior-világbajnoki ezüstérmes 2002-2003-as korosztály legjobbjai (Imre Bencével, Fazekas Gergővel, Ilics Zorannal, Palasics Kristóffal, Krakovszki Zsolttal és Bencével az élen) szintén már az előtt pályára léphettek volna a címeres mezben a felnőttek között, hogy kiöregedtek volna a korosztályos éveikből. A bemutatkozásuk óta pedig Imre, Fazekas, Ilics és Palasics is a válogatott állandó tagjává vált, és a párizsi olimpián is szerepeltek a csapatban.
A vízilabdázóknál a közelmúltban szintén láthatunk már viszonylag fiatalon berobbanó ígéreteket: a 2023 júniusában U20-as világbajnok csapatból Vigvári Vince és Molnár Erik ugyanazon nyáron tagja volt a Fukuokában vb-győztes felnőttválogatottnak is, illetve mindketten ott lehettek aztán Párizsban is. Továbbá érdemes megemlíteni a 2005-ös születésű Varga Vincét is, aki 2023 decemberében 18 évesen debütált a „nagyok” között a románok elleni felkészülési meccsen, majd 2024 januárjában a zágrábi Eb-n negyedik csapatnak úgyszintén részese volt. Bár még mindig csak 21, illetve 19 éves játékosokról beszélünk, mostanra mindannyian megszilárdították a helyüket a felnőttválogatottban.
A jégkorongozóknál sincs hiány nagy ígéretekből mostanában: például
A 2005-ös születésű Nemes Márton ugyancsak állandó szereplője a nemzeti csapat keretének, és egy évvel ezelőtt ő is kivette a részét az A-csoportba jutásból, illetve várhatóan a májusi, dániai elit-vébén is láthatjuk majd őt.

A férfi röplabda-válogatottunkban szintén rendre találkozhatunk fiatalok nevével. A tavalyi korosztályos Eb-n hatodikként záró U22-es évjáratból Kecskeméti Bálint (21), Varga Péter (19), Cziczlavicz Dávid (18), Szalai Kristóf (18) és Boldizsár Péter Andor (19) egyaránt szóhoz jutott már a felnőttek között a 2026-os Európa-bajnokság selejtezősorozatában.
Ebben a tekintetben
ugyanis a férfiválogatottunknál az elmúlt években szinte alig volt olyan alkalom, hogy utánpótláskorú (U20-as) játékos is szerepelt volna a keretben. Ha pedig elvétve elő is fordult olyan, hogy egy-egy fiatal meghívást kapott, hosszú távon nem sikerült megragadnia a csapatban.
A hazai sportági szövetség (MKOSZ) szakmai és utánpótlás-bizottságának elnökét, Mészáros Zalánt arról kérdeztük:
„Nem én vagyok a szövetségi kapitány, így alapvetően nem dönthetem el a vezetőedző helyett, hogy kiket hívjon meg a felnőttválogatott keretébe – kezdte Mészáros Zalán. –
Megfelelően kell menedzselni ezeket a fiatalokat, és azt vallom, hogy ebből a célból érdemes lenne őket már előbb behívni a nagyválogatott keretébe, és bizalmat szavazni nekik. Nyilván, még nem a tizenkilenc-húsz éves játékosok fogják vinni a hátukon a csapatot, de a beépítésük szempontjából muszáj előregondolkodni. Persze, hozzátartozik az igazsághoz, hogy a mostani szövetségi kapitány, Gasper Okorn – aki 2023. decemberében vette át a felnőttválogatottat – bizonyos szempontból eredménykényszer alatt dolgozott a legutóbbi Eb-selejtezősorozatban, ugyanis a Hanga Ádám, Vojvoda Dávid, Keller Ákos fémjelezte 1989-1990-es generációnak ez volt az utolsó nagy esélye, hogy még egyszer kijusson az Európa-bajnokságra."

Sajnos viszont ez végül nem jött össze, és nem sikerült kvalifikálni magát válogatottunknak az Eb-re.
„Ha az érem másik oldalát nézzük: minden sportági szakszövetségnek az is feladata, hogy amellett, hogy jelen sikereiért dolgozik, közben kialakítsa az ideális koncepciót a felnőttválogatott hosszú távú jövőjével kapcsolatban is. Így időről-időre fel kell mérni, hogy kik azok a játékosok, akik ha most még ugyan fiatalok is, de érdemes számolni velük. Nos, az pedig elengedhetetlen, hogy az ő karrierjüket megfelelően menedzseljük.
A szövetség részéről stratégiai gondolkodásra van szükség. A szakmai bizottság éppen a napokban értékelte ki a felnőttválogatott Eb-selejtezős szereplését, illetve az arról készített kapitányi beszámolót is, amelyben
Éppen ezért végül elhalasztottuk a szövetségi kapitány beszámolójának elfogadását, kérve annak kiegészítését."
Mészáros Zalán elmondta, hogy az óriási nemzetközi tapasztalattal bíró és a külföldi kosárlabdaéletet mélyrehatóan ismerő Dávid Kornél – a mindeddig egyetlen magyar NBA-játékos, aki jelenleg a Milwaukee Bucks európai játékosmegfigyelőjeként is tevékenykedik – szintén nagy élharcosa az ügynek, hogy ezen a téren szemléletváltozást érjenek el, és a mostaninál jóval nagyobb hangsúlyt fordítsanak a fiatalok beemelésére a válogatottnál.

„Ha csak visszaugrunk a tavalyi nyárra, és ránézünk az akkor korosztályos Eb-n szerepelt U20-as válogatottra, azt gondolom,
Már fizikailag készek rá és megfelelő percet átlagolnak az első osztályban, avagy az amerikai egyetemi bajnokságban pallérozódnak. Rendre panaszkodunk, hogy nincsenek magasembereink, miközben Kaye Benjamin személyében itt van tényleg egy kiváló fizikai adottságokkal megáldott centerünk, aki még idén is U20-as korúnak számít. Nem kérdés, hogy az ő hosszú távú beépítésüket egyértelműen elősegítené, ha már minél előbb megkapnák a bizalmat, és belekóstolhatnának a nagycsapat légkörébe.
(Kiemelt képen: a 20 éves Cseh Botond, az NB I/A-csoport legjobban teljesítő utánpótláskorú játékosa, akit idővel majd akár a felnőttválogatottban is láthatunk Forrás: FIBA)