Hol tart a szombathelyi utánpótlás a felnőttsikerek árnyékában?
Immár évek óta egyeduralkodó a Falco a férfi kosárlabda NB I/A-csoportban, és sorozatban nyeri a bajnoki címeket, méghozzá a csapatban olyan kulcsjátékosokkal, akik helyi kötődésűek, Szombathelyen nevelkedtek. De vajon milyen a helyzet a felnőttek mögött, az utánpótlás-nevelés terén a vasi sportági fellegvárban?
Sorozatban öt bajnoki cím, illetve három Magyar-kupa-győzelem – ez a Falco felnőtt férfi kosárlabdacsapatának mérlege 2019-től kezdődően, és ezzel a szombathelyiek büszkélkedhetnek az ország legjobb és legsikeresebb felnőttegyüttesével ebben az időszakban. Mindeközben olyan saját nevelésű játékosok alkotják a Falco gerincét, mint Perl Zoltán és Váradi Benedek, akik szombathelyi születésűek, a városban tanulták meg a sportág alapjait, és mostanra nemcsak a Falco, hanem a felnőttválogatott legfontosabb játékosaivá váltak.
Arra voltunk kíváncsiak:
Egyáltalán milyen erőt képvisel manapság a szombathelyi utánpótlás? Erről a felnőttcsapat korábbi vezetőedzőjét, a korábban sok éven át a korosztályos válogatottak szövetségi edzőjeként dolgozó, Váradi Attilát kérdeztük, aki jelenleg a Szombathelyi Sportiskola szakosztályvezetőjeként tevékenykedik, illetve az U21-es csapatot vezetőedzőként irányítja.
– mondta Váradi Attila az Utánpótlássportnak. – Ugyanakkor az elmúlt években nagy változásokon ment keresztül a hátország, mivel
Az a célunk, hogy belőlük is kiváló edzők váljanak, viszont ehhez időre van szükség. Minket sajnos a koronavírus-járvány igencsak megviselt, az edzéslehetőségeket nagyon nehezen tudtunk megoldani, illetve sok más problémával is szembesültünk ebben az időszakban. Majd a covid után azt vettük észre, hogy lépés hátrányba kerültünk a korábbi riválisainkkal szemben. Nagy erővel azon dolgozunk, hogy ledolgozzuk ezt a hátrányunkat, és újra felzárkózzunk az élvonalhoz."

„A járványidőszak miatt egy-két korosztályban sajnos nem tudtuk megadni a szükséges képzést a fiataloknak, ez pedig most hiányzik náluk, és azon vagyunk, hogy bepótoljuk ezt a lemaradást, illetve a legkisebbeknél pedig igyekszünk visszatérni a régi rutinokhoz, és megadni a megfelelő alapokat a gyerekeknek.
Egyfajta piramisrendszerben felépítve három egyesület keretei között az utánpótlás-nevelés Szombathelyen: az U21-es és az U19-es korosztályban a Falco versenyezteti a fiatalokat, míg az alsóbb korosztályokban a Szombathelyi Sportiskola (U16 és U14), illetve a Szombathelyi Ifjú Solymok egyesületében zajlik a nevelőmunka. Amíg utóbbiban a tömegbázis megteremtése és a tehetségek kiválasztása a cél, addig a Sportiskolában már a képzés kerül előtérbe.
„Ez a struktúra korábban nagyon jól műkődött, és azt gondolom, még ma is megállja a helyét a szisztéma, viszont mint már említettem, a gyerekek képzettsége terén bizony volt lemaradásunk egyes korosztályokban, ezt pedig a bajnokságban elért helyezések vissza is tükrözték, akadt talán egy-két gyengébb szereplésünk a korábban megszokott eredményekhez képest.

Fontos, hogy ilyen jó példák vannak a fiatalok előtt, hiszen van kire felnézniük, és láthatják, hogy kemény munkával nem lehetetlen, hogy odaérjenek a legmagasabb szintre.
és a legkisebbek közül sokan hétről hétre ott szurkolnak a nagycsapat mérkőzésein a Savaria Arénában, és többségük nemcsak meccsekre jár, hanem aktívan kosarazik is. A nagyobb kihívást az jelenti, hogy meg is tartsuk a sportágban a gyerekeket, kevesebbekben van meg az a fajta elhivatottság és elköteleződés, ami ahhoz kell, hogy valakiből profi játékossá váljon. Természetesen arra is nagy hangsúlyt kell fektetni, hogy a mennyiség mellett minőséget is neveljünk. Minél korábban kezd el kosarazni, és tényleg jó munkát végeztetnek, akkor később annál dinamikusabban és gyorsabban fog fejlődni, és nagyobb valószínűséggel lesz belőle éljátékos felnőttszinten is."
(Kiemelt kép forrása: Falco-Vulcano Energia KC Szombathely)