UtánpótlásSport
2025. április 2.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Birkózás

2025-04-01 20:39

Hegedüs Csaba: Nemcsak erős, hanem gondolkodó birkózókat szeretnénk nevelni

A korábbi szövetségi kapitánnyal és sportági elnökkel, az olimpiai bajnok Hegedüs Csabával, a honi birkózósport legendás alakjával beszélgettünk a hazai utánpótlás helyzetéről.

A mai formájában 2021 szeptemberében kezdte meg működését a Kozma István Magyar Birkózó Akadémia, amelyen három és fél évvel ezelőtt a csepeli bázison elindult az első olyan tanév, amelyben már teljes létszámmal (akkor 87 fiatal versenyzővel, manapság már a százat is meghaladja ez a szám) elrajtolt a képzési program. Azt tudni kell, hogy a KIMBA alapvetően nem önálló klubként, hanem tehetségközpontként működik. A fiatalok nem igazolnak az akadémiára, hanem meghagyják őket a saját klubjuk színeiben versenyezni, miközben a központi képzésben igyekeznek nekik olyan pluszt adni, amellyel szintet léphetnek, fejlődhetnek. Mivel a birkózás egy partnerigényes sport, így különösen fontos, hogy a legjobb hazai versenyzők minél többet tudjanak együtt készülni.

Arra voltunk kíváncsiak:

vajon a központi akadémia létrehozása mennyire hozta meg a hozzáfűzött reményeket? Hol tart pillanatnyilag a sportági utánpótlás?

Erről azt a Hegedüs Csabát – München olimpiai bajnokát, a hazai birkózósport ikonját – kérdeztük, aki a KIMBA elődjének tekinthető Mr. Tus-sportiskolát 2001-ben megalapította és útjára indította. Az első itthoni központi nevelőműhelyből olyan későbbi klasszisok kerültek ki, mint az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Lőrincz Tamás, az olimpiai és vb-ezüstérmes, Eb-győztes Lőrincz Viktor, az olimpiai bronzérmes Módos Péter és a világbajnok Korpási Bálint. A felsoroltak ma már egytől egyig az akadémián és/vagy a válogatottnál dolgoznak edzőként.

Forrás: KIMBA

„Talán szerénytelenül mondhatom, hogy egykoron a Mr. Tus-iskolával sikerült megreformálnunk az itthoni képzést mind felépítésében, mind szellemiségében – kezdte az Utánpótlássportnak az ex-szövetségi kapitány, a sportági szövetség korábbi elnöke. –

Világéletben munkamániás voltam, és mindig is abban hittem, hogy következetesen és kemény kell dolgozni. Az életrajzi könyvem például nem véletlenül kapta az »Átmegyünk a falon« címet. Rengetegszer hallhatták tőlem életem ezt a kifejezést a versenyzők.

Rögeszmeként jelent meg ez a mondat újra és újra a fejemben, és a Mr. Tusban ezt a felfogást a gyakorlatba is sikerült átültetnünk. Ugyanakkor a kemény munka mellett még azt is vallom, hogy a gyerekekkel egyénileg, hozzájuk érzelmileg is kötődve kell foglalkozni, ugyanis csak így lehet a felkészülésüket, a fejlődésüket megfelelő módon segíteni. Azt gondolom, ha a kétezres évek elején nem indítjuk el a Mr. Tus-sportiskolát, jókora űr keletkezett volna a magyar birkózósportban, és a fent említett kiválóságok nem tudtak volna ilyen magasságokba jutni.

Örömmel látom, hogy a KIMBA-n manapság nagyon hasonló a szemlélet, a mentalitás és a munkamorál, mint anno a mi iskolánkban volt jellemző. Immár negyedik éve működik az akadémia, és a fiatalok egyre inkább meg-megvillantják oroszlánkörmeiket a különböző nemzetközi versenyeken.

Ha nemzetközi összevetésben, más országokkal összehasonlítva vizsgáljuk, az utánpótlásunk tényleg kiemelkedően teljesít az elmúlt években. Kötöttfogás mellett most már a női szakágban is közelítjük a világ élvonalát, ami mindenképpen biztató. A tehetségekből nincs hiány idehaza, azt abból is látjuk, hogy az utánpótlás-világversenyeken rendre jó néhány érmet nyerünk. Ugyanakkor ezek csupán részsikerek, ebben a korban az eredmények még zárójelbe teendők, ugyanis a fő cél, hogy felnőtt klasszisokat neveljünk belőlük.”

Hegedüs Csaba Fotó: Dömötör Csaba/Nemzeti Sport

A 76 éves szakember jelenleg nagykövete és szakmai főtanácsadója a Kozma-akadémiának, amelyet éppen az a Lőrincz Tamás vezet szakmai igazgatóként, aki egykoron Hegedüs Csaba tanítványa volt a Mr.Tus-iskolában.

„Nagyon jó viszonyt ápolunk, és folyamatosan konzultálok vele és az edzőkkel is a szakmai munkát illetően, valamint igyekszem őket tanácsokkal, iránymutatással ellátni, ha arra van szükség.

Úgy tudnék képletesen fogalmazni: én vagyok az a tégla a rendszerben, amely a főbejáratnál stabilan, földrengésbiztosan tartja a kaput.

Nem érzem úgy, hogy nekem szakmai fölényem lenne a titulusomnál fogva, hanem mint egy fogaskerék a gépezetben, én is próbálom kivenni a részem a mindennapi munkából. Az edzőkollégákkal baráti viszonyban vagyok, és egy emberként dolgozunk azért, hogy a magyar birkózás eredményességéért – mondta Hegedüs, majd a nevelési hitvallásáról így fogalmazott. –

Nemcsak erős és állóképes, hanem gondolkodó birkózókat szeretnénk nevelni.

Bármennyire is egy küzdősportról beszélünk, ahol első ránézésre a fizikai képességek dominálnak, valójában minden fejben dől el. A mai birkózás megköveteli a villámgyors és hatékony gondolkodást. Éppen ezért minden egyes technikai elem begyakorlása és elmagyarázása az alapoktól kezdődik: a gyerekeknek muszáj pontosan tisztában lennie azzal, hogy az adott mozdulatot, fogást miért is csináljak, és az miként válhat az előnyükre. Továbbá az edzéseken kívül is folyamatosan foglalkozunk velük, és rendre előadásokat tartunk nekik, hogy a mai értékvesztett világban képes legyenek látni a célt az út végén. Az a miliő, amit biztosít a KIMBA, az abszolút egyedülálló.”

Forrás: KIMBA

Hangsúlyozta, minden egyes ember, aki az akadémián dolgozik, átérzi a felelősségét, és a legnagyobb szeretettel csak azért teszi a dolgát, hogy a gyerekek fejlődését elősegítse.

„A sport mellett a gyerekek tanulmányait is nyomon követjük, és éppen emiatt tizenegy iskolával vagyunk kapcsolatban. Az iskolai igazgatóktól pedig rendre kapunk olyan visszajelzéseket, kérdéseket, hogy mégis mit csinálunk a mindennapokban ezekkel a fiúkkal és lányokkal – ugyanis rendkívül tisztelettudóak, megbecsülik a társaikat, és igazi közösségi emberek. Ez utóbbi abban is tetten érhető, hogy bár a birkózás esetén egyéni sportról beszélünk, a versenyeken igazi csapatként viselkednek, és lelkesen szurkolnak a másik sikeréért is. Ez a hozzáállás az esszenciája és alapköve mindannak, amit megkívánunk tőlük.

Az a tapasztalatom, hogy a fiatalok ezt élvezik és értékelik, hogy ilyen kiváló közösségnek lehetnek a részesei. A három testőr jelmondata érvényes nálunk: egy mindenkiért, mindenki egyért.

Ha a gyerekek érzik, hogy szüleik helyett is szüleikként bánunk velük, akkor bizalommal fognak fordulni az edzőik, a nevelőik felé, és sikerülhet kialakítani egy olyan közeget, amelyben ténylegesen értékteremtő munkát tudunk végezni. Nemcsak eredményes versenyzőket, hanem kiváló embereket is nevelve.”

A 2021-es, tokiói olimpián a Lőrincz testvérek révén egy-egy arany és ezüsttel végeztek a magyar birkózók, viszont tavaly Párizsból aztán érem nélkül tértek haza a mieink. De vajon a mostani ígéretes fiatal generáció láttán joggal remélhetjük, hogy Los Angelesben újra lesz magyar dobogós?

Természetesen, nem is lehet más a célunk, ezért kelünk fel, és dolgozunk minden egyes nap. Bízom benne, hogy a KIMBA-nak legalább egy, de inkább több versenyzője is ott lesz Los Angelesben, méghozzá úgy, hogy sikeresen is tud majd szerepelni az ötkarikás játékokon.
Hegedüs Csaba Forrás: KIMBA

Az elmúlt évtizedekben igazán globálissá vált a birkózás. A korábbiaktól eltérően manapság már nem feltétlenül Európa-központú a sportág, az ázsiai és az amerikai kontinens országai brutálisan megerősödtek, és dinamikusan fejlődnek olimpiai ciklusról olimpiai ciklusra.

„Láthattuk a párizsi játékokon is, hogy az irániak, a japánok és az amerikaiak miként taroltak. Emellett a kínaiak, az indiaiak és a koreaiak is előretörtek, és felzárkóztak a szintén rendkívül erős kazahok, kirgizek és üzbégek mellé. Egyfajta stílusváltás történt a mai modern birkózásban, amellyel csak jól felépített, tudatos és szisztematikus munkával lehet felvenni a versenyt. A mai versenyzők olyan fizikai adottságokkal és technikai képzettséggel vannak megáldva, amelynek köszönhetően elképesztően bravúros akciókat láthatunk – amelyek például az én időmben teljes mértékben elképzelhetetlenek lettek volna. Természetesen, mi is igyekszünk ezekből tanulni, és ha új dolgokat látunk máshol, akkor azokat próbáljuk azonnal ellesni, és beépíteni a saját munkánkba is. Ami pozitívum, hogy Európában továbbra is meghatározóak vagyunk, a közép-európai régióban pedig abszolút vezető nemzetnek számítunk.

Azt gondolom, hogy összességében jó úton halad a magyar birkózás. A szakmai háttér adott, és hálistennek azt tapasztalom, hogy a sportág valamennyi szereplője együtt dolgozik a közös célért és egy irányba húzza azt a bizonyos szekeret.

(Kiemelt képen: Hegedüs Csaba Fotó: Feledi László/KIMBA)