UtánpótlásSport
2025. április 18.
  • instagram
Keresés:

Sportágak

Labdarúgás

2025-04-09 19:20

Fontosak az adatok, de nem szabad túlzásba esni – vallják a szakemberek

A szemükre vagy az adatokra hagyatkozzanak az edzők? Lehet-e csak statisztikák alapján fiatal játékosokat szerződtetni? Mennyire nyitottak a tinédzserek a számokra és a videózásra? Scoutokat kérdeztünk az adatelemzésről és a következtetések fogadtatásáról.

Christoph Biermann a Futballhackerek – Az adatanalízis művészete című, itthon 2024-ben megjelent könyvének előszavában írja:

„A labdarúgás jövőjét nem azok írják, akik a legjobb adatokkal rendelkeznek, hanem azok, akik a legjobb következtetéseket tudják levonni a kapott információból.”

Mindenki számára evidens, hogy az adat mára megkerülhetetlen a futballvilágban, és minden abba az irányba mutat, hogy a statisztikák egyre nagyobb teret nyernek majd. Ahogy a fenti idézet is megállapítja, önmagukban nem igazán értékesek az adatok, hanem akkor válnak hasznossá, amikor az elemző a megfelelő megállapításra jut azokból.

Ám a megállapításból még nem lesz győztes meccs, hiszen a vezetőedző és a sportigazgató nyitottságára van szükség ahhoz, hogy akár a taktika, akár az átigazoláspolitika kialakításakor bátran hagyatkozzon a klub a számokra.

Magyarországon is több iskola létezik, az utóbbi időben többször lehetett hallani a Paks vezetőedzőjét, Bognár Györgyöt nyilatkozni a témában, aki az Indexnek azt mondta március végén:

„Sohasem voltam ellensége az újnak a futballban, de az az érzésem, hogy már túlzásba viszik. Abszolút fölösleges, a futball öt százalékát nem teszik ki ezek a statisztikák. Példának okáért, azt se tudom, mi az az xG. Nem is érdekel. Nézd, ha nem keménypapíron van, akkor még hasznosítható...”

A Sportalnak pedig így fogalmazott:

„Az adatokat csak kíváncsiságból nézem meg, hogy még mindig jól látok-e…”

A tolnai csapattal vitathatatlanul sikeres tréner – az előző évadot az NB I-ben ezüstérmesként, valamint kupagyőztesként zárta – ösztönös edzőnek tartja magát, aki inkább a szemének hisz, mint a számoknak, de arról is beszélt, hogy a stáb fiatalabb tagjai ellátják a szükséges statisztikákkal, amelyekből levonja a számára szükséges következtetéseket. A „magyar csapat” jelenleg a harmadik helyen áll a bajnokságban – továbbá a kupában elődöntős –, és az utolsó hét fordulóban még előrébb is kerülhet, tehát Bognár jól működő rendszerén aligha szükséges változtatni.

Máshol viszont más működik jól, vannak edzők, akik

nagyon alaposan kielemeztetnek minden szituációt, és a meccs közbeni döntéseiket is az adatok ismeretében hozzák meg.

A taktika kialakítása mellett a játékosok kiválasztása is egyre inkább az adatok irányába megy el, ám a döntéshozatalban a szubjektív, emberi vélemény jelentőségét rendre kiemelik a szakértők.

A feltörekvő, jelenleg még utánpótláskorú generáció életében már új értelmet nyerhetnek az adatok, és mire érett játékosok lesznek, bizonyára még komplexebb elemzések készülnek. Kíváncsiak voltunk arra, hogyan állnak a tinédzserek a statisztikákhoz és a videózáshoz, ezért megkérdeztük erről Gulácsi Bencét, a Debreceni VSC vezető játékosmegfigyelőjét, a Debreceni Labdarúgó Akadémia vezető elemzőjét.

Imádják! Örülnek a csapatszintű elemzéseknek is, de igazán akkor lesznek izgatottak, amikor egyéni adatokat mutatunk nekik.

Persze nem kell túlzásba vinni, érdemes a lényegre korlátozni az információt, mindenesetre ez a korosztály nagyon nyitott erre. Ezek a gyerekek mindent látni akarnak, nekik mindent be kell bizonyítani.”

A szakember elárulta, hogy kétféle adattal dolgoznak.

„A fitness adatokat a különböző GPS-rendszerekből nyerjük ki, és az úgynevezett event adatokat, tehát a labdarúgáshoz kapcsolódó statisztikákat is mérjük, ami lehet xG, passzminőség, párharchatékonyság stb. Utánpótláskorban még mindkét adattípust a saját játékosaink nyomonkövetésére használjuk.”

Gulácsi Bence, a Debreceni VSC vezető játékosmegfigyelője, a Debreceni Labdarúgó Akadémia vezető elemzője

Gulácsi hozzátette, általánosságban is igaz az, hogy az akadémián elsősorban a már ottlévő futballisták adatait elemzik, ugyanis jelenleg még érvényben van az a szabály, amely kimondja: csak akkor válthat akadémiát a fiatal, ha az átigazolásba mindkét klub beleegyezik, emiatt eléggé ritkák ezek a transzferek. A felnőttek között viszont egészen aprólékosan elemzik a kiszemelt játékosokat.

„Ha megvan, hogy melyik posztra szeretnénk igazolni, ahhoz hozzárendeljük a játékosprofilokat, azaz, hogy milyen típusú labdarúgót képzeltünk el oda, majd meghatározzuk azokat KPI-okat (A szerk. – Key Performance Indicator, magyarul: fő teljesítménymutató), amelyek fontosak a klub számára. Van csapat, amelyik olyan balhátvédet szeretne, aki sokat jár föl, másik együttesnek pedig arra van szüksége, akinek a párharchatékonysága magas. Ha ezt tudjuk, akkor el lehet végezni az adatalapú szűrést. Persze van néhány mutató, amelyik sok poszt esetében fontos lehet: ilyen a sprintszám, a sebesség vagy az állóképesség, de például az első két lényegesebb a szélsőknél, mint a belső védőknél.”

Afelől is érdeklődtünk, Gulácsi szerint várható-e az adattudomány további térnyerése a labdarúgásban.

„Mindig van fejlődési lehetőség, az új irányvonal már látszik is a mesterséges intelligencia előretörésével.

Sok topklub elkezdte az AI-alapú scouting rendszerét kiépíteni, azt gondolom, hogy ez a jövő, hozzátéve, az emberi kontrollt nem lehet kivenni a rendszerből, hiszen a döntést nekünk kell meghozni.”

Megjegyezte, hogy az Magyar Labdarúgó Szövetség is reagál az újdonságokra, például az előző évben hatalkalmas adathasználati és -elemzési továbbképzést tartott, április végén pedig a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet a PwC-vel közösen szervez az adatelemzésre fókuszáló tréninget a szakembereknek.

Kíváncsiak voltunk, hogyan használják az adatokat az eddig az évadban a legtöbb fiatalpercet számláló Zalaegerszeg csapatánál. Ebben Makrai Márk volt segítségünkre, aki öt éve a klub vezető scoutja.

„Az első és a második csapat tartozik szorosan hozzám, de természetesen nagy figyelmet fordítok a fiatalokra is. Ezt a szlogenünk is megköveteli, hiszen mi vagyunk a jövő klubja.”

A ZTE számára a magyar bajnokságok jelentik az első számú piacot.

„Az NB I-ben, az NB II-ben, a harmadosztályban – főként a tartalékcsapatokban –, illetve az az utánpótlás-válogatottakban is szemmel tartjuk a tehetséges játékosokat, és természetesen a saját fiataljaink előtt is ott a lehetőség, hogy az élvonalbeli együttesünkben szerepeljenek. Amikor nem találunk ebben a körben számunkra megfelelő játékost, akkor a környező országok, valamint a jugoszláv utódállamok ligáit vizsgáljuk meg – a szlovén Lendva fontos partnerklubunk, így nagyobb rálátásunk is van arra a bajnokságra.”

De hogyan dől el, ki veheti fel a Zalaegerszeg fehérhímzéssel ellátott mezét?

„Rengeteg adatunk van a Wyscoutból és más szolgáltató platformokról.

A posztokon az általunk elvárt mutatók szerint rangsoroljuk a kiszemelt fiatalokat.

A legfontosabb, egyszerűbb adatok közé tartozik, hogy hány percet játszik a futballista, rúg-e gólt, ad-e gólpasszt stb. Ha ezek rendben vannak, akkor a kicsit összetettebb statisztikákat nézzük át, például mennyi párharcot nyer meg, vagy milyen a passzhatékonysága.”

Makrai Márk, a Zalaegerszeg vezető scoutja

Az adatokban sok torzítás lehet, ezért nem érdemes egy mutatót kiragadni.

„Azt gondolom, hogy a statisztika mankóként segíti a szubjektív véleményt. Többéle úton kerülnek elénk a játékosok: van, akinek kiemelkedők az adatai, akad, akit kiszúrunk személyesen valamelyik mérkőzésen vagy videoscouting során, illetve előfordul, hogy ajánlást kapunk egy ígéretes labdarúgóról. Önmagában nem elegendő egyik sem, hiszen a jó adatok verifikáláshoz elengedhetetlen a szemteszt, a mutatott játék pedig esetenként lehet csalóka, ezért meg kell nézni, mennyire stabil a játékos teljesítménye, illetve alátámasztják-e a számok a látottakat.”

Makrai szerint egyre nyitottabb a hazai futballtársadalom a statisztikákra.

„Folyamatosan fejlődünk ebben, tapasztalható az előrelépés, de természetesen a ló túloldalára sem szabad átesni. Mint a legtöbb dologban, az adathasználatban is az aranyközéputat kell megtalálni, amely a leghatékonyabb működést eredményezi.”

(Kiemelt képünkön: A Puskás Akadémia fiataljai videóznak a mérkőzés előtt Forrás: Puskás Akadémia)